Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 15-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրներին՝ տնօրեն Վահե Գաբրիելյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով ներկաներին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրների ամենամյա այցը Արցախի Հանրապետություն՝ ընդգծելով ապագա դիվանագետների համար Ղարաբաղյան հիմնախնդրին և Արցախի ներկայիս զարգացումներին տեղում ծանոթանալու նշանակությունը:
Հանդիպման ընթացքում Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է Արցախի խորհրդարանական դիվանագիտության պատմությունը՝ անդրադառնալով բարեկամական խմբերի ու շրջանակների ձևավորման գործընթացին: ԱԺ նախագահը, այդ համատեքստում, առանձնահատուկ ուշադրություն է հրավիրել ԱՀ-ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցության ուղղություններին, մասնավորապես օրենսդրական փոխգործակցությանն ու Արցախի միջազգայնացմանը վերաբերող քայլերին:
Այնուհետև դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրներն ԱԺ նախագահին են ուղղել միջազգային կառույցներում Արցախի ներկայացվածության հնարավորություններին, ԱՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ԱԺ լիազորություններում տեղի ունեցած փոփոխություններին, չճանաչված երկրների հետ համագործակցությանը և էլեկտրոնային դիվանագիտությանը վերաբերող հարցեր:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Վահե Գաբրիելյանին՝ դիվանագիտական շարունակական կրթության ոլորտում հետևողական աշխատանքի համար, այնուհետև ապագա դիվանագետներին խորհուրդ տվել լինել տեղեկացված, մեծացնել ծանոթությունների շրջանակը և հաճախ այցելել Արցախ, ոչ միայն հանգստանալու, այլ նաև աշխատելու նպատակով:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը:
Հանդիպումից հետո հյուրերը ԱԺ նախագահի հետ շրջել են խորհրդարանի շենքում, նիստերի դահլիճում և լսել Արցախի խորհրդարանի ստեղծման պատմությունը:

15-го мая председатель Национального собрания Ашот Гулян принял слушателей Дипломатической школы Министерства иностранных дел Республики Армения во главе с директором Ваге Габриеляном.
Приветствуя присутствующих, руководитель парламента назвал важным ежегодный визит слушателей Дипломатической школы в Республику Арцах, отметив для будущих дипломатов важность ознакомления на месте с карабахской проблемой и нынешними развитиями в Арцахе.
В ходе встречи Ашот Гулян представил историю парламентской дипломатии Арцаха, коснувшись процесса формирования групп и кругов дружбы. В этом контексте председатель НС обратил особое внимание на направления межпарламентского сотрудничества между Республикой Арцах и Республикой Армения, в частности действия, нацеленные на законодательное взаимодействие и интернационализацию Арцаха.
Затем слушатели Дипломатической школы задали председателю НС вопросы, касающиеся возможностей вовлечения Арцаха в международные структуры, изменений в полномочиях НС после конституционных реформ в Республике Арцах, сотрудничества с непризнанными странами и электронной дипломатии.
Подводя итоги встречи, председатель НС выразил благодарность послу Ваге Габриеляну за последовательную работу в сфере продолжительного дипломатического образования, а будущим дипломатам посоветовал быть информированными, расширять круг знакомств, часто посещать Арцах не только для отдыха, но и с целью работы.
Во встрече приняла участие также заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян.
После встречи гости вместе с председателем НС обошли здание парламента, зал заседаний и ознакомились с историей создания парламента Арцаха.