Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 4-ին ընդունել է Արցախ ժամանած «Լեա և Նապոլեոն Բուլլուքյան» հիմնադրամի նախագահ Ժան-Պիեռ Կլավերանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է հիմնադրամի՝ Արցախի հանդեպ ցուցաբերած հետաքրքրությունը և հույս հայտնել, որ այցի ընթացքում հավաքագրված դիտարկումների արդյունքում մոտ ապագայում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններ կստեղծվեն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելությնան համար՝ հիմնադրամի նախագահ Ժան-Պիեռ Կլավերանը խորհրդարանի ղեկավարին է ներկայացրել 1993թ.ին Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում հիմնադրված «Լեա և Նապոլեոն Բուլլուքյան» հիմնադրամի նպատակները, որոնք հիմնականում ուղղված են առողջապահության՝ մասնավորապես քաղցկեղի հետազոտմանը, մշակույթի և երիտասարդ արվեստագետների աջակցությանը և համերաշխության հաստատմանը:
Աշոտ Ղուլյանը հյուրերին է ներկայացրել Արցախում Ֆրանսիայի հետ համագործակցության ծրագրերի հիմնական ուղղությունները, մասնավորապես անդրադառնալով՝ «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի գործունեությանը, Ստեփանակերտի «Պոլ Էլյուար» ֆրանսախոսության կենտրոնի դերին, երկու երկրների քաղաքների միջև ձևավորվող ապակենտրոն համագործակցությանը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Արցախի առողջապահության ոլորտի, մասնագետների վերապատրաստման և փոխգործակցության այլ ուղղությունների հեռանկարների վերաբերյալ:

4-го мая председатель Национального собрания Ашот Гулян принял прибывшую в Арцах делегацию, возглавляемую председателем фонда "Леа и Наполеон Буллукяны" Жаном-Пьером Клавераном.
Приветствуя гостей, руководитель парламента подчеркнул интерес фонда к Арцаху и выразил надежду на то, что на основании собранных в ходе визита наблюдений в ближайшем будущем появятся возможности осуществления совместных программ.
Выразив признательность за прием, председатель фонда Жан-Пьер Клаверан представил руководителю парламента цели учрежденного в 1993 году в городе Лион фонда "Леа и Наполеон Буллукяны", которые в основном направлены на решение вопросов в сфере здравоохранения, в частности исследование рака, содействие сфере культуры и молодым искусствоведам, а также установление солидарности.
Ашот Гулян представил гостям основные направления сотрудничества Арцаха с Францией, в частности коснувшись деятельности круга дружбы "Арцах-Франция", роли Центра франкофонии "Дом Поля Элюара", децентрализованного сотрудничества, формируемого между городами двух стран.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями касательно вопросов сферы здравоохранения, переподготовки специалистов и перспектив других направлений взаимодействия.