Ապրիլի 20-ին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Կովկասը տարածաշրջանային և համաշխարհային գերտերությունների աշխարհաքաղաքական հետաքրքրություններում» խորագրով Ստեփանակերտի «Մեսրոպ Մաշտոց» համալսարանում կազմակերպված միջազգային կլոր սեղանի մասնակիցներ Լարիսա Ալավերդյանին, Վալերի Կոնավալովին, Մաքսիմ Վասկովին, Վարլեն Սևումյանին և Ստեփան Ծաղիկյանին՝ Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանի և պրոռեկտոր Ղարիբ Բաբայանի ուղեկցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել կրթության ոլորտում անհրաժեշտ բարեփոխումների, ուսանողների փոխանակման, փորձուսուցման արդյունավետ կազմակերպման և փոխհամագործակցության ընդլայնման հարցերի շուրջ:
Խորհրդարանի ղեկավարը ընդգծել է կլոր սեղանի կարևորությունը՝ մատնանշելով նման միջոցառումների ընթացքում ներկայացվող թարմ գաղափարների ու խորհուրդների նշանակությունը, որոնք հնարավոր ելքեր և ուղղություններ են առաջարկում քաղաքական ոչ ստանդարտ իրավիճակներից առանց ցնցումների դուրս գալու համար:
«Պետք է մշտապես դիտարկել և վերլուծել միջազգային գործընթացները, որպեսզի մեր տարածաշրջանի հեռանկարի համար օպտիմալ եզրակացություններ արվեն ընթացող վերադասավորումներից»,-ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:

Председатель парламента принял участников международного круглого стола
20-го апреля председатель Национального собрания Ашот Гулян принял участников организованного в степанакертском университете "Месроп Маштоц" международного круглого стола на тему "Кавказ в фокусе геополитических интересах региональных и мировых держав" Ларису Алавердян, Валерия Коновалова, Максима Васкова, Варлена Севумяна и Степана Цагикяна в сопровождении ректора университета "Месроп Маштоц" Донары Габриелян и проректора Гариба Бабаяна.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями касательно необходимых в образовательной сфере реформ, обмена студентами, эффективной организации практики и расширения сотрудничества.
Руководитель парламента подчеркнул важность круглого стола, указав на значение выдвигаемых в ходе таких мероприятий свежих идей и рекомендаций, предлагающих возможные пути и направления для плавного выхода из нестандартных политических ситуаций.
"Необходимо постоянно рассматривать и анализировать международные процессы, чтобы из текущих перестановок делать оптимальные выводы для перспектив нашего региона", - отметил Ашот Гулян.