Ապրիլի 19-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է հերթական լիագումար նիստը: Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ երկու օր առաջ տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, ընդունվել է Հանրապետության նախագահի առաջարկը՝ ԱՀ Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի համաձայն՝ նախորդ տարվա ծրագրի ընթացքի և արդյունքների, ինչպես նաև հաջորդ տարվա ծրագրի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի հաղորդումը ԱԺ նիստի օրակարգում ընդգրկելու մասին:
Սկսելով նիստի աշխատանքները՝ Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 17-րդ մասի և ԱԺ կանոնակարգ ԱՀ օրենքի 114-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը ներկայացրել է նախորդ տարվա ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների, ինչպես նաև հաջորդ տարվա ծրագրի վերաբերյալ հաղորդումը:
«2017 թվականը բավականին ակտիվ ժամանակահատված էր մեր հանրապետության համար, որի ընթացքում իրականացվել է համապատասխան ներքին ու արտաքին քաղաքականություն՝ ուղղված մեր անկախ պետականության ամրապնդմանը, հանրապետության պաշտպանունակության և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, երկրում սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովմանը. իրականացվել են բազում ծրագրային միջոցառումներ, և ռազմավարական գրեթե բոլոր ուղղություններով արձանագրվել է առաջընթաց»,- ընդգծել է Նախագահը:
Հաղորդման շրջանակներում Բակո Սահակյանը մանրամասնորեն անդրադարձել է երկրի կենսագործունեությունն ապահովող տարբեր ոլորտներում ձեռք բերված հաջողություններին, ռազմավարական ծրագրերին և անելիքներին՝ միաժամանակ ընդգծելով առաջնահերթությունները:
«Հիմնական շեշտը դրվելու է տնտեսության մրցունակության և մի շարք ոլորտներում ինքնաբավության մակարդակի բարձրացման, ներդրումների համար գրավիչ պայմանների ստեղծման, վարչարարության հնարավորինս կրճատման և պարզեցման, թափանցիկության աստիճանի բարձրացման վրա»,- այսպես է որակել ընթացիկ տարում կատարելիք աշխատանքների ուղղվածությունը Հանրապետության նախագահը:
Ամփոփելով Բակո Սահակյանը նշել է, որ ակնկալում է իշխանության բոլոր թևերի ու տարբեր կառույցների սերտ փոխգործակցություն, համակարգված և արհեստավարժ աշխատանք:
Այնուհետև պատգամավորները Հանրապետության նախագահին հարցեր են ուղղել վերաբնակեցման ծրագրերին, տեղական ինքնակառավարման համակարգում օրենսդրական փոփոխություններին, գյուղատնտեսական ծրագրերի լրացուցիչ ֆինանսավորմանը, տարբեր երկրներում Արցախի ներկայացվածությանը, երիտասարդ ընտանիքներին հիպոթեքային աջակցությանը և այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է, և համաձայն ԱԺ կանոնակարգ ԱՀ օրենքի՝ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները՝ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ պատասխանել են օրենսդիրների հարցերին: Ընդհանուր առմամբ վեց պատգամավոր առաջադրել է ութ հարց՝ «ԱՐԻ» ներդրումային ծրագրի ընդլայնման, անկանխիկ դրամային փոխանցումների, ռազմական ուսումնարաններում դասավանդող ուսուցիչների կենսաթոշակային տարիքի, մանկական դեղամիջոցների համար և բուժման գումարների փոխհատուցման չափերի ավելացման, ջրային պաշարների ճշգրիտ տեղորոշման խնդիրների և այլ թեմաներով:
Հաջորդիվ խորհրդարանը քննարկել է Գերագույն դատարանի դատավոր նշանակելու հարցը: Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը Գերագույն դատարանի դատավորի պաշտոնում Ազգային ժողովին է առաջարկել վերաքննիչ դատարանի դատավոր Հասմիկ Խաչատրյանի թեկնածությունը: Թեկնածուն պատգամավորներին է ներկայացրել իր կենսագրությունից և աշխատանքային գործունեությունից որոշակի տվյալներ, որից հետո պատգամավորները անցել են գաղտնի քվեարկության:
Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը, ներկայացնելով քվեարկության արդյունքները, հայտարարել է, որ քվեարկությանը մասնակցած 29 պատգամավորից թեկնածուի օգտին քվեարկել են 27, դեմ՝ 2 պատգամավոր: Քվեարկության արդյունքների հիման վրա ԱԺ-ն ընդունել է որոշում՝ Հասմիկ Խաչատրյանին Գերագույն դատարանի դատավոր նշանակելու վերաբերյալ:
Անցնելով օրենսդրական հարցերին՝ խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է «Հանրային ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքները, ինչպես նաև «Առևտրաարդյունաբերական պալատի մասին» ԱՀ օրենքը՝ առաջին ընթերցմամբ:

Национальному собранию представлено сообщение президента Республики
19-го апреля Национальное собрание Республики Арцах созвало очередное пленарное заседание. Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян отметил, что во время состоявшегося два дня назад рабочего совещания было принято предложение президента Республики согласно статье 93-ей Конституции Республики Арцах внести сообщение президента Республики о ходе и результатах программы за предыдущий год, а также о программе на следующий год в повестку заседания НС.
В начале заседания, согласно части 17-ой статьи 93-ей Конституции и статьи 114-ой закона Республики Арцах "Регламент НС", президент Республики Бако Саакян представил сообщение о  ходе и результатах выполнения программы за предыдущий год, а также о программе на следующий год.
"2017 год был достаточно активным периодом для нашей республики, в течение которого была осуществлена соответствующая внутренняя и внешняя политика, направленная на укрепление нашей независимой государственности, повышение уровня обороноспособности и безопасности республики, обеспечение социально-экономического развития в стране: было проведено множество программных мероприятий, и почти во всех стратегических направлениях был зафиксирован прогресс", – подчеркнул Президент.
В рамках сообщения Бако Саакян детально коснулся успехов, зафиксированных в разных сферах жизнедеятельности страны, стратегических программ и предстоящих действий, акцентируя при этом внимание на приоритетах.
"Основной акцент будет сделан на повышение уровня конкурентоспособности экономики и самодостаточности в ряде сфер, создание привлекательных условий для осуществления инвестиций, максимальное сокращение и упрощении, повышение степени прозрачности администрирования", - так квалифицировал направленность предстоящих в текущем году работ президент Республики.
Резюмируя, Бако Саакян отметил, что ожидает тесного взаимодействия со всеми ветвями власти и разными структурами, а также координированной и профессиональной работы.
Затем депутаты задали президенту Республики вопросы, касающиеся программ заселения, законодательных изменений в системе местного самоуправления, дополнительного финансирования сельскохозяйственных программ, представленности Арцаха в разных странах, поддержки молодым семьям при оформлении ипотеки и других сфер.
После перерыва заседание продолжилось и, согласно закону НС "Регламент НС", представители исполнительной власти во главе с  государственным министром Араиком Арутюняном ответили на вопросы законодателей.
В общей сложности шесть депутатов задали восемь вопросов относительно расширения инвестиционной программы "АРИ", безналичных денежных переводов, пенсионного возраста учителей, преподающих в военных училищах, увеличения размеров компенсации суммы, выделяемой на детские лекарственные препараты и лечение, проблем точного позиционирования водных ресурсов и других тем.
Затем парламент рассмотрел вопрос о назначении судьи Верховного суда. Председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян предложила Национальному собранию кандидатуру судьи Апелляционного суда Асмик Хачатрян для избрания на должность судьи Верховного суда. Кандидат представила депутатам некоторые данные о своей биографии и трудовой деятельности, после чего депутаты перешли к тайному голосованию.
Председатель счетной комиссии Рамела Дадаян, представив итоги голосования, объявила, что из 29 депутатов, принявших участие в голосовании, в пользу кандидата проголосовали 27 депутатов, 2 депутата проголосовали "против". По итогам голосования НС приняло постановление о назначении Асмик Хачатрян на должность судьи Верховного суда.
Перейдя к законодательным вопросам, парламент рассмотрел и принял законы Республики Арцах «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об общественной службе"» и «О внесении дополнений и изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"». В первом чтении был принят закон Республики Арцах "О торгово-промышленной палате".