Ապրիլի 17-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Ներկայացնելով ԱԺ-ում շրջանառության մեջ դրված նախագծերի ու հարցերի ցանկը՝ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է օրվա առաջին կեսին գլխադասային հանձնաժողովների կողմից երեք օրենքների նախագծերի քննարկումների արդյունքներին և լիագումար նիստի օրակարգում դրանք ընդգրկելու եզրակացություններին:
Խորհրդարանի ղեկավարի հաղորդմամբ, հերթական նիստում, համաձայն ԱՀ Սահմանադրության և ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 114-րդ հոդվածի, Հանրապետության նախագահը կներկայացնի նախորդ տարվա ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների, ինչպես նաև հաջորդ տարվա ծրագրի վերաբերյալ հաղորդում:
Կայանալիք նիստում, Բարձրագույն դատական խորհրդի առաջարկությամբ, քննարկմանն է ներկայացվելու նաև Գերագույն դատարանի դատավորի նշանակման հարցը:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի յոթերորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը կգումարվի ապրիլի 19-ին ժամը 11:00-ին: Օրակարգով ժամը 13:00-ին նախատեսվում է նաև հարցուպատասխանի ընթացակարգ:

Состоится очередное пленарное заседание Национального собрания Республики Арцах
17-го апреля председатель Национального собрания Республики Арцах созвал рабочее совещание, в котором приняли участие руководители постоянных комиссий, фракций парламента и ответственные лица аппарата.
Представив перечень проектов и вопросов, внесенных в обращение в НС, Ашот Гулян коснулся результатов проведенных в первой половине дня в постоянных комиссиях обсуждений трех законопроектов и заключений об их включении в повестку пленарного заседания.
По сообщению руководителя парламента, на очередном заседании, согласно Конституции Республики Арцах и статье 114-ой Регламента НС, президент Республики представит сообщение о ходе и результатах выполнения программы за предыдущий год и о программе на следующий год.
На предстоящем заседании, по предложению Высшего судебного суда, на рассмотрение будет представлен вопрос о назначении судьи Верховного суда.
Подводя итоги совещания, Ашот Гулян объявил, что очередное пленарное заседание седьмой сессии Национального собрания 6-го созыва будет созвано 19-го апреля в 11:00. По повестке в 13:00 предусмотрена также процедура вопросов-ответов.