Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ ապրիլի 6-ի երեկոյան Փարիզում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի կառույցի 25-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։
Միջոցառման առաջին հատվածում հիմնադրամի և նրա տեղական կառույցի գործունեության մասին ամփոփ ներկայացվել է տեսաֆիլմ, որից հետո կատարված աշխատանքների մասին պատմել է տեղական մարմնի ղեկավար Պետրոս Թերզյանը։ Միջոցառման մասնակիցները հարցեր են առաջադրել անցած տարիների գործունեության արդյունքների և ապագա պլանների վերաբերյալ։
Հանդես գալով ողջունի խոսքով՝ Արցախի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ այսօրվա Հայաստանն ու Արցախը դժվար կլիներ պատկերացնել առանց համայն հայության աջակցության և այդ աջակցության ինստիտուցիոնալ համակարգի՝ ի դեմս «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի։ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական կառույցի աշխատանքը և ընդգծել Արցախում իրականացված բազմաթիվ ծրագրերի կարևորությունը, կոչ արել շարունակել նույն հետևողականությամբ աջակցել Արցախին և մայր հայրենիքին՝ առավել ուշադրություն դարձնելով կրթական ծրագրերին։
Միջոցառմանը մասնակցել են Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը, Մարտունու քաղաքապետ Մհեր Խաչատրյանը, Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ՀՀ դեսպանորդ Լևոն Ամիրջանյանը։

April 6, the delegation of the Republic of Artsakh headed by the President of the National Assembly Ashot Ghoulyan, which is in France on a working visit, participated in the event dedicated to the 25th anniversary of the French office of the "Hayastan" All-Armenian Fund in Paris.
In the first part of the event a video was presented on the activities of the foundation and its local structure, after which the Head of the local body Petros Terzyan told about the work done. Questions about the results of the past years and future plans were asked by the participants.
Welcoming the guest, the Speaker of the Artsakh Parliament noted, that today's Armenia and Artsakh would be difficult to imagine without the support of the entire Armenian nation and the institutional system represented by Hayastan All-Armenian Fund. Ashot Ghoulyan highly appreciated the work of the French affiliate and emphasized the importance of many programs implemented in Artsakh and urged to continue to support Artsakh and the Motherland with the same consistency, paying more attention to educational programs.
Head of the "Motherland" faction of the National Assembly Arthur Tovmasyan, Mayor of Martuni Mher Khachatryan, Permanent Representative of the Republic of Artsakh in France Hovhannes Gevorgyan, RA Envoy Levon Amirjanyan participated in the event.