Մարտի 21-23-ը Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը գտնվում էր Լիբանանում։ Բեյրութում նա մասնակցել է Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100 ամյակին նվիրված միջազգային գիտական կոնֆերանսին, որտեղ հանդես է եկել «Պետականության վերակերտումը Արցախում (1917թ. դեկտեմբեր-1918թ հուլիս)» թեմայով գիտական զեկույցով:
Այնուհետև, մարտի 27-31 Արցախի խորհրդարանի փոխնախագահը ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Պետրոսյանի հետ մասնակցել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում (ԳԴՀ) կազմակերպված մի շարք միջոցառումների ու հանդիպումների:
Մասնավորապես, մարտի 27-ին ԱԺ փոխնախագահը Շտուտգարտում հանդիպել է Բադեն Վյուրտենբերգ երկրամասի խորհրդարանի պատգամավորներ Լարս Պատրիկ Բերգի և Դանիել Ռոտմանի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախի խորհրդարանի և երկրամասի օրենսդիր մարմնի փոխգործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև արծարծվել են տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող թեմաներ: Հանդիպմանը մասնակցել է Գերմանիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանը:
Մարտի 29-ին Բեռլինում՝ Բունդեսթագում (ԳԴՀ խորհրդարան) ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, պատգամավոր Գագիկ Պետրոսյանը և Գերմանիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը հանդիպել են Բունդեսթագի և Բրանդենբուրգ երկրամասի պատգամավորներ Շտեֆեն Կոտրեի, Անդրեաս Կալբիցի և Անդրեաս Գալաուի հետ: Կողմերը քննարկել են խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավոր ուղիների և համատեղ փոխգործակցության մասին հարցեր:
Շարունակելով աշխատանքային հանդիպումները ԳԴՀ-ում՝ մարտի 30-ին Արցախի խորհրդարանականներն այցելել են Բեռլինում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն և հանդիպել դեսպան Աշոտ Սմբատյանին: Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի, տարածաշրջանային մարտահրավերների, Արցախի տնտեսության և մշակութային ծրագրերի վերաբերյալ:
Նոյենկիրխեն բնակավայրում մարտի 31-ին Վահրամ Բալայանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Բունդեսթագի պատգամավոր Վալդեմար Հերդթի հետ: Խորհրդարանականները քննարկել են համագործակցելու հնարավոր տարբերակներն ու միջազգային կառույցներում Արցախի մասին իրազեկման միջոցառումներ կազմակերպելու հեռանկարները:
Աշխատանքային այցի վերջին օրը պատգամավորները մասնակցել են Քյոլնում հայ համայնքի կազմակերպած՝ Արցախի ազատագրական շարժման 30 ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որտեղ ԱԺ փոխնախագահը համայնքին է հանձնել Ղարաբաղյան շարժման 30 ամյակի հուշամեդալը:

21-23-го марта заместитель председателя Национального собрания Республики Арцах Ваграм Балаян находился в Ливане. В Бейруте он принял участие в международной научной конференции, посвященной 100-летию Первой Республики Армения, где выступил с научным докладом на тему "Воссоздание государственности в Арцахе" (декабрь 1917г.- июль 1918г.).
27-31-го марта зампредседателя парламента Арцаха вместе с депутатом НС Гагиком Петросяном принял участие в ряде мероприятий и встреч, организованных в Федеративной Республике Германия.
В частности, 27-го марта в Штутгарте зампредседателя НС встретился с депутатами парламента федеративной Земли Баден-Вюртемберг Ларсом Патриком Бергом и Даниелем Ротманом. В ходе встречи были обсуждены перспективы взаимодействия между парламентом Арцаха и законодательным органом Баден-Вюртемберга, а также вопросы регионального развития. Во встрече принял участие постоянный представитель Республики Арцах в Германии Арутюн Григорян.
29-го марта в Берлине в Бундестаге (парламент Германии) заместитель председателя НС Ваграм Балаян, депутат Гагик Петросян и постоянный представитель Арцаха в Германии встретились с депутатами Бундестага Земли Бранденбург Штефеном Котре, Андреасом Кальбицем и Андреасом Галау. Стороны рассмотрели вопросы, касающиеся возможных путей парламентской дипломатии и совместного взаимодействия.
Продолжив рабочие встречи в ФРГ, 30-го марта парламентарии Арцаха посетили посольство Республики Армения в Берлине и встретились с послом Ашотом Смбатяном. В ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно карабахской проблемы, региональных вызовов, программ в сфере экономики и культуры Арцаха.
31-го марта в городе Ноенкирхен 31-го марта делегация, возглавляемая Ваграмом Балаяном, встретилась с депутатом Бундестага Вальдемаром Гердтом. Парламентарии рассмотрели возможные варианты сотрудничества и перспективы организации в международных структурах мероприятий, направленных на повышение информированности об Арцахе.
В последний день рабочего визита депутаты приняли участие в организованном армянской общиной в Кельне мероприятии, посвященном 30-летию Арцахского освободительного движения, где зампредседателя НС передал общине памятную медаль к 30-летию Карабахского движения.