Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ ապրիլի 3-ին այցելել է Ֆրանսիայի Բուրգ դե Պեաժ քաղաք և հանդիպել քաղաքապետ Նատալի Նիեզոնի հետ։
Հանդիպմանը կողմերը մտքեր են փոխանակել տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության, այդ ոլորտում փորձի փոխանակման հնարավորությունների վերաբերյալ, որից հետո պատվիրակությունը քաղաքապետ Նիեզոնի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Բուրգ դե Պեաժում։
Այնուհետև քաղաքապետարանի հանդիսությունների դահլիճում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի Բուրգ դե Պեաժ և Արցախի Մարտունի քաղաքների միջև Բարեկամության հռչակագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությունը։ Հռչակագիրը ստորագրել են Մարտունու և Բուրգ դե Պեաժի քաղաքապետներ Մհեր Խաչատրյանն ու Նատալի Նիեզոնը։
Արարողությանը ներկա էին Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Դիդյե Գիոնը, Լիոնում Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոսի տեղակալ Գայանե Մանուկյանը, «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Օրվա ավարտին պատվիրակությունը Բուրգ դե Պեաժում մասնակցել է «Արցախի ձայներ» խմբի համերգին։
Աշոտ Ղուլյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում են խորհրդարանի «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը, Մարտունու քաղաքապետ Մհեր Խաչատրյանը և Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:

April 3, Artsakh Republic delegation which is on a working visit in France, headed by the President of the National Assembly Ashot Ghoulyan, visited the French city of Bourg-de-Péage and met with Mayor Nathalie Nieson.
At the meeting the sides exchanged views on the activities of local self-government bodies, the opportunities for sharing experiences in that area, after which the delegation accompanied by Mayor Nieson made a tour in the Bourg-de-Péage.
Then the official ceremony of signing the Declaration of Friendship between the French city of Bourg-de-Péage and the Martuni town of Artsakh took place at the hall of the municipality. The Declaration was signed by Mher Khachatryan and Nathalie Nieson, mayors of the Martouni and Bourg-de-Péage.
Member of the French Senate Didien Guillaume, Deputy Consul of the Republic of Armenia in Lyon Gayaneh Manukyan, Head of the France-Artsakh Friendship Circle Francois Rochebloine and representatives of the Armenian community were present at the ceremony.
At the end of the day, the delegation took part in the concert of the group “Voices of Artsakh" in the Bourg-de-Péage.
The delegation headed by Ashot Ghoulyan consists of Artur Tovmasyan, the head of the "Motherland" parliamentary faction, Martuni Mayor Mher Khachatryan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan.