Ապրիլի 3-ից Դրոմի նահանգում մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ֆրանսիա: Պատվիրակության կազմում են խորհրդարանի «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը, Մարտունու քաղաքապետ Մհեր Խաչատրյանը և Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:
Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետարանում Արցախի պատվիրակությանն ընդունել է քաղաքապետ Մարլեն Մուրյեն։ Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Արցախի և Ֆրանսիայի քաղաքների միջև առկա համագործակցությունը շարունակական է և Բուրգ լե Վալանսը հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության հաջողված օրինակներից է։
Մարլեն Մուրյեն կարևորել է անմիջական շփումները և ընդգծել, որ անցյալ տարվանից նրանք փորձում են համագործակցությունն ամրապնդել կոնկրետ ծրագրերով, մասնավորապես, Արցախում և մասնավորապես Շուշի քաղաքում արտադրված ապրանքների տոնավաճառ են կազմակերպել Բուրգ լե Վալանսում։
Այնուհետև պատվիրակության անդամները Վալանսի քաղաքապետարանում հանդիպել են քաղաքապետ Նիկոլա Դարագոնի հետ: Ֆրանսիացի քաղաքապետը ողջունել է Արցախի խորհրդարանի նախագահին և պատրաստակամություն հայտնել զարգացնելու քույր քաղաքների ձևաչափով համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով դրանում կրթական և մշակութային փոխգործակցության գերակայությունը։
Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ Արցախում բարձր են գնահատում ֆրանսիական քաղաքների հետ բարեկամական կապերը և այդ հարաբերությունները արհեստականորեն քաղաքականացնելու անհրաժեշտություն չեն տեսնում։ Նրա խոսքով Արցախի հանրային և տեղական ինքնակառավարման մարմինները կարիք ունեն կատարելագործելու իրենց աշխատանքների կազմակերպումը և այս համատեքստում զարգացած ժողովրդավարական երկրների ու քաղաքների հետ փորձի փոխանակման հնարավորություններ են փնտրում։
Հանդիպումներին ներկա էին Լիոնում Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոսի տեղակալ Գայանե Մանուկյանը, «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Օրվա երկրորդ կեսին նախատեսվում է համագործակցության նոր համաձայնագրի ստորագրման արարողություն Ֆրանսիայի Բուրգ դե Պեաժ և Արցախի Մարտունի քաղաքների միջև։
Հիշեցնենք, որ Արցախի և Ֆրանսիայի միջև ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակներում բարեկամական հարաբերություններ են հաստատվել Վալանս և Ստեփանակերտ (2015թ. մայիսի 17), Բուրգ լե Վալանս և Շուշի քաղաքների (2014թ. հոկտեմբերի 5) միջև:

Working Visit of Artsakh National Assembly President Launched in France
April 3, a delegation headed by the President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan, started the working visit to France from in Drome. The delegation consists of Arthur Tovmasyan, Head of the "Motherland" parliamentary faction, Mayor of Martuni , Mher Khachatryan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan.
The mayor of the city of Bourg-lès-Valence, Marlène Mourier, received the delegation of Artsakh in the mayor’s office. Expressing gratitude for the reception, Ashot Ghoulyan noted that continuous cooperation between the cities of Artsakh and France is developing and Bourg- lès -Valence is one of the examples of successful cooperation in the humanitarian sphere. Marlene Mourier, in her turn, noted the importance of direct contacts, stressing that since last year they have been trying to strengthen cooperation with specific programs, in particular, to organize a fair of goods produced in Artsakh and, in particular, in Shushi.
Then the members of the delegation met with the mayor of the city of Valence, Nicolas Darragon. Mayor of Valence welcomed the Head of the Artsakh parliament and expressed readiness to develop cooperation between twin cities taking into account the priorities of interaction in education and culture.
Ashot Ghoulyan thanked for the reception and emphasized that friendly relations with French cities are highly appreciated in Artsakh and they do not see the necessity of artificially politicizing those relations. In his words Artsakh public and local authorities need to improve the organization of their work   and in this context they are looking for opportunities to share experiences with developed democratic countries and cities.
The meeting was attended by Deputy Consul of the Republic of Armenia in Lyon Gayaneh Manukyan, Head of "France-Artsakh" friendship circle François Rochebloine, and representatives of the Armenian community.
In the afternoon, a ceremony of signing a new agreement on cooperation between the cities of Bourg-de-Péage and Martuni is foreseen.
Note that the friendly relations between Artsakh and France within the framework of decentralized cooperation have been established between Stepanakert and Valence (17 May 2015) Bourg les Valence and Shushi (2014, October 5).