Ազգային ժողովը մարտի 29-ին գումարել է 7-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Խորհրդարանը, նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո, քննարկել է վերաքննիչ դատարանի նախագահ նշանակելու հարցը: Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը վերաքննիչ դատարանի նախագահի պաշտոնում Ազգային ժողովին է առաջարկել Գերագույն դատարանի դատավոր Արսեն Հայրապետյանի թեկնածությունը: Թեկնածուն պատգամավորներին է ներկայացրել իր կենսագրությունից և աշխատանքային գործունեությունից որոշակի տվյալներ, որից հետո պատգամավորները հարցեր են ուղղել նրան և անցել գաղտնի քվեարկության:
Ամփոփելով գաղտնի քվեարկության արդյունքները՝ ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը նշել է, որ քվեարկությանը մասնակցել են նիստին ներկա բոլոր 26 պատգամավորները, ովքեր քվեարկել են 20 կողմ, 6 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Քվեարկության արդյունքներով խորհրդարանն ընդունել է որոշում՝ Արսեն Հայրապետյանին ԱՀ վերաքննիչ դատարանի նախագահ նշանակելու մասին:
Հաջորդիվ ԱՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանը Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացրել հեռուստառադիոընկերության 2017թ. գործունեության մասին հաղորդումը և պատասխանել պատգամավորների առաջադրած` մասնագետների պատրաստմանը, ստացվող եկամուտներին, հեռուստառադիոարտադրանքին և ոլորտին վերաբերող այլ հարցերի:
Անցնելով օրենսդրական նախագծերին՝ խորհրդարանը քննարկել է ԱՀ բնապահպանության և բնական ռեսուրսների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Գաբրիելյանի ներկայացրած ««Ընդերքի մասին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Թափոնների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին»» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը: Արթուր Գաբրիելյանի ներկայացրած հիմնավորմամբ «Ընդերքի մասին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Թափոնների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքների նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է ընդերքօգտագործման թափոնների և օբյեկտների կառավարման հետ կապված իրավահարաբերությունների կարգավորման, իսկ «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի ընդունումը՝ մետաղներ կորզելու նպատակով ընդերքօգտագործման թափոնների վերամշակման դեպքում ռոյալթիի (մետաղական օգտակար հանածոների օգտագործումը փոխհատուցելու նպատակով, ինչպես նաև մետաղական օգտակար հանածոների և դրանց վերամշակման արդյունքում ստացված արտադրանքի իրացումից ստացվող բարձր շահութաբերության համար պետական բյուջե վճարվող վճար) վճարման անհրաժեշտությամբ:Քվեարկության արդյունքներով՝ Ազգային ժողովն ընդունել է նախագիծը:
Լիագումար նիստի օրակարգի վերջին հարցը պատգամավորական հայտարարություններն էին, որի ընթացքում հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը, Հայկ Խանումյանը և Ռամելա Դադայանը:

29-го марта Национальное собрание созвало очередное пленарное заседание 7-ой сессии.
После утверждения повестки сессии и заседания парламент рассмотрел вопрос о назначении председателя Апелляционного суда. Председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян предложил Национальному собранию кандидатуру судьи Верховного суда Арсена Айрапетяна на должность председателя Апелляционного суда. Кандидат представил депутатам некоторые данные о своей биографии и трудовой деятельности, после чего депутаты задали ему вопросы и перешли к тайному голосованию.
Подводя итоги тайного голосования, председатель счетной комиссии НС Рамела Дадаян отметила, что в голосовании приняли участие все 26 депутатов, соотношение голосов составило 20-"за" и 6-"против". По итогам голосования парламент принял постановление о назначении Арсена Айрапетяна председателем Апелляционного суда Республики Арцах.
Затем председатель Общественной телерадиокомпании Республики Арцах Норек Гаспарян представил на рассмотрение Национального собрания сообщение о деятельности телерадиокомпании за 2017 год и ответил на вопросы депутатов касательно подготовки специалистов, получаемых доходов, телерадиопродукции и сферы в целом.
Перейдя к законодательным проектам, парламент рассмотрел представленный первым заместителем министра охраны природы и природных ресурсов Республики Арцах Артуром Габриеляном пакет проектов законов Республики Арцах "О внесении изменений и дополнений в Кодекс о недрах Нагорно-Карабахской Республики", «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об отходах"» и «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О природоохранительных платежах и платежах за природопользование". Согласно представленному Артуром Габриеляном обоснованию, принятие проектов законов "О внесении изменений и дополнений в Кодекс о недрах Нагорно-Карабахской Республики" обусловлено регулированием правовых отношений, связанных с управлением недропользовательскими отходами и их объектами, а принятие проекта закона НКР «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О природоохранительных платежах и платежах за природопользование" – необходимостью выплаты роялти (выплата, выплачиваемая в государственный бюджет с целью компенсации использования металлических полезных ископаемых, а также за высокую прибыльность, возникающую от реализации этих ископаемых и продукции, получаемой в результате их переработки) в случае переработки недропользовательских отходов с целью извлечения металлов.
По итогам голосования Национальное собрание приняло проект.
В завершении пленарного заседания с депутатскими заявлениями выступили депутаты Гагик Багунц, Айк Ханумян и Рамела Дадаян.