Խորհրդարանը պատրաստվում է հերթական լիագումար նիստին
Մարտի 27-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
ԱԺ ղեկավարը նշել է, որ առաջիկա լիագումար նիստի համար երաշխավորված է մեկ օրենսդրական նախաձեռնություն: Կայանալիք նիստին խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացվելու նաև վերաքննիչ դատարանի նախագահի նշանակման հարցը և ԱՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության 2017թ. գործունեության մասին հաղորդումը:
Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում պատգամավորները ներկայացրել են առաջարկություններ՝ առաջիկայում որոշ հարցերի շուրջ լսումներ կազմակերպելու վերաբերյալ:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի յոթերորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը կգումարվի մարտի 29-ին ժամը 11:00-ին: