Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հանս- Յոհան Շմիդտին
Մարտի 26-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախկին դեսպան Հանս- Յոհան Շմիդտին:
Ազգային ժողովի ղեկավարը բարձր է գնահատել նախկին դեսպանի՝ Արցախի հանդեպ ունեցած շարունակական հետաքրքրությունը և պատրաստակամություն հայտնել պատասխանել Արցախի տարբեր ոլորտներից նրան հետաքրքրող հարցերին:
Հանս-Յոհան Շմիդտը խորհրդարանի ղեկավարին է ներկայացրել Հայաստանի հետ կապված կրթական ոլորտում իրականացվող ծրագրերը՝ մասնավորապես խոսելով դասախոսությունների և ուսանողներին եվրոպական կրթական նախագծերին մասնակից դարձնելու աջակցության մասին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հեռանկարներին, արցախցիների ազատ տեղաշարժի իրավունքին, դիվանագիտական շփումներին և այլ հարցերով գերմանական փորձին վերաբերող թեմաներ:

26-го марта председатель парламента Республики Арцах Ашот Гулян принял бывшего посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Ганса Йохана Шмидта.
Руководитель Национального собрания высоко оценил непрерывный интерес бывшего посла к Арцаху и выразил готовность ответить на интересующие его вопросы касательно разных сфер жизнедеятельности Арцаха.
Ганс Йохан Шмидт в свою очередь представил руководителю парламента связанные с Арменией программы, осуществляемые в образовательной сфере, в частности коснулся лекций и содействия в вопросе участия студентов в европейских образовательных проектах.
В ходе встречи собеседники обсудили также перспективы решения азербайджано-карабахского конфликта, коснулись права арцахцев на свободное передвижение, дипломатических контактов и опыта Германии в других вопросах.