Ֆրանկաֆոնիայի զարգացումն Արցախի առաջնահերթությունների շարքում է
Մարտի 21-ին տեղի է ունեցել «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի նիստը:  Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է ֆրանկաֆոնիայի միջազգային օրվա առթիվ և նշել, որ ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման, տարածման, հանրության ավելի լայն հատվածներին հաղորդակից դարձնելու ծրագրերը իշխանությունների համար առաջնահերթությունների շարքում են:
Խորհրդարանի ղեկավարը ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի հետ ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնումը լուրջ հեռանկարներ ունի և առկա ռեսուրսները թույլ են տալիս հումանիտար ու մշակութային ոլորտներին զուգահեռ փորձի փոխանակում կատարել նաև տնտեսության և տեղական ինքնակառավարման բնագավառներում: Որպես հաջողված օրինակ նշվել է վերջերս Բուկ Բել Էր քաղաքի պատվիրակության այցն ու քույր քաղաք Ասկերանի հետ կապերի խորացման ցանկությունը՝ հստակ օրակարգով:
Այնուհետև բարեկամության շրջանակի անդամները մտքեր են փոխանակել առաջիկա ծրագրերի, տարվա կտրվածքով սպասվող միջոցառումների և դրանց նախապատրաստության հարցերի շուրջ:

Развитие франкофонии – в числе приоритетов Арцаха
21-го марта состоялось заседание круга дружбы "Карабах-Франция". Председатель Национального собрания Республики Арцах, руководитель круга дружбы Ашот Гулян поздравил с международным днем франкофонии и отметил, что программы по обучению, распространению и популяризации французского языка остаются в числе приоритетов властей.
Руководитель парламента подчеркнул, что расширение децентрализованного сотрудничества с Францией имеет серьезные перспективы, а имеющиеся ресурсы позволяют параллельно с гуманитарной сферой и сферой культуры обмениваться опытом и в сфере экономики и местного самоуправления. В качестве успешного примера был отмечен недавний визит делегации города Бук-Бель-Эр и желание углубить связи с городом-побратимом Аскераном - с четкой повесткой.
Затем члены круга дружбы обменялись мнениями касательно предстоящих планов, ожидаемых в текущем году мероприятий и их подготовки.