Մարտի 5-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղույանն ընդունել է մարտի 2-ին Արցախ ժամանած Ֆրանսիայի Բուկ Բել Էր քաղաքի քաղաքապետ Ռիշար Մալիեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է հյուրերին և բարձր գնահատել Ռիշար Մալիեի ակտիվ մասնակցությունը ինչպես միջխորհրդարանական ձևաչափում, այնպես էլ՝ քույր քաղաքների հետ համագործակցության շրջանակում և ընդգծել նրա հետևողական ջանքերն այդ համագործակցությունը գործնական դաշտ տեղափոխելու ուղղությամբ:
«Շատ կարևոր է այն աշխատանքը, որ Դուք անում եք Արցախում: Կարծում եմ՝ այս օրերին տարբեր ոլորտներում Ձեր կատարած ուսումնասիրությունները հետագայում հիմք կդառնան առավել արդյունավետ համագործակցության համար»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ռիշար Մալիեն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ իրենք այսուհետ ևս պաշտպանելու են Արցախը ոչ միայն խոսքով, այլև՝ գործով և ի հավաստումն խոստման՝ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել իրենց այցի ընթացքում Բուկ Բել Էր-Ասկերան քույր քաղաքների համագործակցության առաջին քայլը՝ Ասկերանի դպրոցին նվիրած ինտերակտիվ գրատախտակը, և տնտեսության, գինեգործության բնագավառներում հավաքագրած դիտարկումները, որոնք հետագայում պետք է վերածվեն կոնկրետ ծրագրերի:
Այնուհետև խորհրդարանի ղեկավարը պատասխանել է հյուրերի՝ ապրիլյան պատերազմին, տարածաշրջանում միջազգային կառույցների ունեցած դերակատարությանը, հիմնախնդրի հնարավոր կարգավորման հեռանկարներին վերաբերող հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:

Delegation of the City of Bouc-Bel-Air of France Received by the Artsakh Parliament President
March 5, the Republic of Artsakh National Assembly President Ashot Ghoulyan, received a delegation of the city of Bouc-Bel-Air headed by the mayor of the city Richard Mallie, which arrived in Artsakh on March2.
The Head of the Parliament welcomed the guests and highly appreciated the active participation of Richard Mallie in the inter-parliamentary format, as well as in the cooperation with sister cities and underlined his consistent efforts to move this cooperation to the practical field.
“The work that you are doing in Artsakh is very important. I think the work that is being done in different sphered will become the basis for more effective collaboration,” said Ashot Ghoulyan.
Expressing gratitude for the reception, Richard Mallie noted that they will continue to defend Artsakh not only with words but with actions and in support of this promise, presented to the Head of the National Assembly Ashot Ghoulyan the first steps of the cooperation between the Bouc-Bel-Air-Askeran sister cities as an interactive whiteboards, and the observations that have been accumulated in the fields of economy, wine-making, which should later be turned into specific programs.
Afterwards the Head of the parliament answered the questions of the guests related to the April war, the role of the international structures on the region as well as the he prospects of the settlement of the problem.
Chair of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Arzik Mkhitaryan took part at the meeting.