Մարտի 5-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղույանն ընդունել է մարտի 2-ին Արցախ ժամանած Ֆրանսիայի Բուկ Բել Էր քաղաքի քաղաքապետ Ռիշար Մալիեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է հյուրերին և բարձր գնահատել Ռիշար Մալիեի ակտիվ մասնակցությունը ինչպես միջխորհրդարանական ձևաչափում, այնպես էլ՝ քույր քաղաքների հետ համագործակցության շրջանակում և ընդգծել նրա հետևողական ջանքերն այդ համագործակցությունը գործնական դաշտ տեղափոխելու ուղղությամբ:
«Շատ կարևոր է այն աշխատանքը, որ Դուք անում եք Արցախում: Կարծում եմ՝ այս օրերին տարբեր ոլորտներում Ձեր կատարած ուսումնասիրությունները հետագայում հիմք կդառնան առավել արդյունավետ համագործակցության համար»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ռիշար Մալիեն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ իրենք այսուհետ ևս պաշտպանելու են Արցախը ոչ միայն խոսքով, այլև՝ գործով և ի հավաստումն խոստման՝ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել իրենց այցի ընթացքում Բուկ Բել Էր-Ասկերան քույր քաղաքների համագործակցության առաջին քայլը՝ Ասկերանի դպրոցին նվիրած ինտերակտիվ գրատախտակը, և տնտեսության, գինեգործության բնագավառներում հավաքագրած դիտարկումները, որոնք հետագայում պետք է վերածվեն կոնկրետ ծրագրերի:
Այնուհետև խորհրդարանի ղեկավարը պատասխանել է հյուրերի՝ ապրիլյան պատերազմին, տարածաշրջանում միջազգային կառույցների ունեցած դերակատարությանը, հիմնախնդրի հնարավոր կարգավորման հեռանկարներին վերաբերող հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:

5-го марта председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял прибывшую 2-го марта в Арцах делегацию во главе с мэром французского города Бук-Бель-Эр Ришаром Малие.
Руководитель парламента поприветствовал гостей и высоко оценил активное участие Ришара Малие как в межпарламентском формате, так и в сотрудничестве между городами-побратимами, подчеркнув его последовательные усилия, направленные на то, чтобы поставить сотрудничество на практические рельсы.
"Очень важна та работа, которую Вы проводите в Арцахе. Думаю, исследования, проведенные Вами в эти дни в разных сферах, послужат основой для налаживания более эффективного сотрудничества в будущем", – отметил Ашот Гулян.
Выразив признательность за прием, Ришар Малие в свою очередь подчеркнул, что отныне они также будут поддерживать Арцах не только на словах, но и на деле, и в подтверждение обещания представил председателю НС первый шаг на пути к сотрудничеству между городами-побратимами Бук-Бель-Эр и Аскеран, сделанный в рамках их визита, – интерактивную доску, подаренную школе Аскерана, и наблюдения, сделанные в сфере экономики, винодельческой отрасли, которые в дальнейшем будут преобразованы в конкретные программы.
Затем руководитель парламента ответил на вопросы гостей, касающиеся апрельской войны, роли международных структур в регионе, перспектив возможного урегулирования конфликта.