Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը փետրվարի 28-ին գումարել է 7-րդ նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստը:
Նիստի սկզբին խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է 30 տարի առաջ Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակը:
Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփ անդրադարձել է հունվար-փետրվար ամիսներին հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքական կյանքում խորհրդարանի ունեցած մասնակցությանը՝ առանձնացնելով Ղարաբաղյան շարժման 30 ամյակի կազմակերպումն ու անցկացումը, օտարերկրյա պատվիրակությունների և անհատ հասարակական-քաղաքական գործիչների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարների աշխատանքային այցերն Արցախ:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ խորհրդարանականները քննարկել են Գերագույն դատարանի դատավոր նշանակելու հարցը: Առաջնորդվելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 145-րդ հոդվածի առաջին մասի երկրորդ կետով՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը Գերագույն դատարանի դատավորի պաշտոնում Ազգային ժողովին է առաջարկել Վերաքննիչ դատարանի նախագահ Կարեն Ղարայանի թեկնածությունը: Թեկնածուն պատգամավորներին է ներկայացրել իր կենսագրական տվյալները, որից հետո խորհրդարանն անցել է գաղտնի քվեարկության:
Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը, ներկայացնելով քվեարկության արդյունքները, նշել է, որ թեկնածուին կողմ են քվեարկել նիստին ներկա բոլոր 28 պատգամավորները: Անվավեր քվեաթերթիկ չի եղել: Քվեարկության արդյունքներով Ազգային ժողովն ընդունել է որոշում՝ Կարեն Ղարայանին ԱՀ Գերագույն դատարանի դատավոր նշանակելու մասին:
Այնուհետև խորհրդարանի ղեկավարը, Կանոնակարգ օրենքի 90-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն, ներկայացրել է Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության կոտորածի 30–րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որը պատգամավորները քննարկել և ընդունել են միաձայն:
ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի 2017թ-ի գործունեության մասին տեղեկություններ է հաղորդել ԱՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը:
Խորհրդարանը ԱՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամայիս Ավագյանի ներկայացմամբ լսել է նաև դատախազության 2017թ-ի գործունեության մասին հաղորդումը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի և կառավարության անդամների մասնակցությամբ:
ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին: Հնչել են կրթության ոլորտում իրականացվող և մշակվող ծրագրերին, դպրոցական դասագրքերի ընտրությանը, ավագ դպրոցի խնդիրներին, Ստեփանակերտի ճանապարհների ծանրաբեռնվածությանը, ուսուցիչների կենսաթոշակների հաշվարկմանը, Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառվող սպառազինությանը, անտառային ֆոնդի պահպանմանը, ուսուցիչների համար սոցիալական փաթեթներին, փախստականների բնակարանային վիճակին, նորակառույց Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհին հանրային սպասարկման կետերի կառուցմանը, երիտասարդ ընտանիքներին հիպոթեքային վարկի տրամադրմանը, ճանապարհային երթևեկության կանոններին և այլ թեմաներին վերաբերող հարցեր:

Открылась 7-я сессия парламента Республики Арцах
В начале заседания парламент минутой молчания почтил память невинных жертв массовых погромов армянского населения города Сумгаита в Азербайджане, учиненных 30 лет назад.
Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян обзорно коснулся участия парламента во внутренне- и внешнеполитической жизни республики за январь-февраль, выделив организацию и проведение мероприятий к 30-летию Карабахского движения, рабочие визиты иностранных делегаций и общественно-политических деятелей, а также руководителей постоянных комиссий и фракций Национального собрания Республики Армения в Арцах.
Перейдя к повестке дня, парламентарии рассмотрели вопрос о назначении судьи Верховного суда.  Руководствуясь пунктом вторым части первой статьи 145-й Конституции Республики Арцах, председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян предложила Национальному собранию кандидатуру председателя Апелляционного суда Карена Гараяна для назначения на должность судьи Верховного суда. Кандидат представил депутатам свои биографические данные, после чего парламент перешел к тайному голосованию.
Председатель счетной комиссии Рамела Дадаян, представив итоги голосования, отметила, что кандидатуру Карена Гараяна поддержали все 28 депутатов, присутствующих на заседании. Недействительных бюллетеней не было. По итогам голосования Национальное собрание приняло постановление о назначении Карена Гараяна судьей Верховного суда Республики Арцах.
Затем руководитель парламента, согласно части 4-й статьи 90-й Регламента, представил проект заявления НС в связи с 30-й годовщиной резни армянского населения города Сумгаита, который депутаты обсудили и приняли единогласно.
В ходе заседания информацию о деятельности Гражданской службы НКР за 2017 год представил председатель Совета гражданской службы Республики Арцах Борис Арушанян.
Парламент также заслушал сообщение заместителя генерального прокурора Республики Арцах Арамаиса Авакяна о деятельности прокуратуры за минувший год.
С депутатским заявлением выступил Айк Ханумян.
После перерыва заседание продолжилось с участием президента Республики Арцах Бако Саакяна и членов правительства.
Согласно Регламенту НС, представители исполнительной власти ответили на вопросы депутатов. Были озвучены вопросы, касающиеся осуществляемых и разрабатываемых в сфере образования программ, выбора школьных учебников, загруженности дорог в Степанакерте, исчисления пенсий учителям, вооружения, продаваемого Азербайджану Россией, охраны лесного фонда, социальных пакетов для педагогов,  жилищных условий беженцев, строительства пунктов общественного обслуживания на дороге Варденис-Мартакерт, предоставления ипотечных кредитов молодым семьям, правил дорожного движения и других тем.