Փետրվարի 6-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ Ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության կազմակերպման և համակարգման պետական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարում էր ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Նիստի ընթացքում ԱԺ նախագահն ամփոփել է մինչ այս պահը միջոցառումների նախապատրաստման և համակարգման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների արդյունքները և նախանշել առաջիկա անելիքները:
Հանձնաժողովի անդամներին է ներկայացվել փետրվարի 10-ից մինչև փետրվարի 20-ը նախանշված միջոցառումների բեմագրերը, որոնց վերաբերյալ մտքեր են փոխանակվել և տրվել կոնկրետ հանձնարարականներ:
Ներկայացնելով այդ օրերի միջոցառումների ծրագիրը՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ դրանց մեկնարկը կտրվի Մարտունի և Հադրութ քաղաքներում, իսկ հետո կշարունակվեն հանրապետության մյուս շրջկենտրոններում: Գլխավոր միջոցառումը տեղի կունենա փետրվարի 13-ին Ստեփանակերտ քաղաքում: Այդ օրը, համաձայն իրադարձությունների ժամանակացույցի, մայրաքաղաքում առաջին հանրահավաքի օրը միջոցառումները կսկսվեն Արցախի պետական համալսարանից: Նախատեսվում է քայլերթ՝ դեպի Վերածննդի հրապարակ, որտեղ կկազմակերպվի հանրահավաք:
Հոբելյանական միջոցառումներում ներգրավված են լինելու 88-ի առաջամարտիկները, ովքեր հանդես են գալու ելույթներով և դասախոսություններով: Նախատեսվում է նաև տոնական համերգ:
Հաջորդ կարևոր միջոցառումները տեղի են ունենալու փետրվարի 19-ին և 20-ին՝ Արցախի վերածննդի օրը: Հարգանքի տուրք կմատուցվի հանրապետության ողջ տարածքում՝ արցախյան ազատագրական շարժման զոհված և մահացած ակտիվիստների հիշատակին, իսկ փետրվարի 20-ին տեղի կունենան պաշտոնական ընդունելություն և տոնական համերգ:

Госкомиссия по организации и координации мероприятий к 30-летию Карабахского движения подвела итоги подготовительной работы
06 февраля 2018
6-го февраля в Национальном собрании Республики Арцах 6-го февраля состоялось очередное заседание государственной комиссии государственной комиссии по организации и координации мероприятий к 30-й годовщине национально-освободительной борьбы армянства Арцаха – Карабахского движения, которое вел председатель НС Ашот Гулян.
В ходе заседания председатель НС подытожил работу, проделанную в направлении подготовки и координации мероприятий до сих пор, и наметил дальнейшие действия.
Членам комиссии были представлены сценарии мероприятий, которые пройдут с 10-го по 20-е февраля, относительно которых состоялся обмен мнениями и был дан ряд поручений.
Представив программу мероприятий, Ашот Гулян отметил, что они начнутся в городах Мартуни и Гадрут, а затем продолжатся в других районных центрах республики. Главное мероприятие состоится 13-го февраля в городе Степанакерте. В этот день, согласно хронологии событий, в день первого митинга, старт столичным мероприятиям будет дан в Арцахском государственном университете. Планируется шествие к площади Возрождения, где будет организован митинг.
В юбилейные мероприятия будут вовлечены лидеры Карабахского движения 1988 года, которые выступят с речью и лекциями. Намечен также праздничный концерт.
Следующие важные мероприятия пройдут 19-го и 20-го февраля, в день возрождения Арцаха. На территории всей республики почтят память погибших и умерших активистов Арцахского национально-освободительного движения, а 20-го февраля состоятся торжественный прием и праздничный концерт.