Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորական կազմի և աշխատակազմի անունից ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամներին` հերթական անգամ Արցախ այցելելու և խորհրդարանում հյուրընկալվելու առիթով:
Արցախի օրենսդիր մարմնի 26-ամյա գործունեության մեջ արտաքին հարաբերությունների զարգացման առումով կարևորագույն և հիմնական տեղ ունեն Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ տարեցտարի կատարելագործվող հարաբերությունները, հանձնաժողովային պարբերական հանդիպումներն ու համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերը:
Անդրադառնալով նախորդ տարվա մեր համատեղ աշխատանքներին` ուզում եմ առանձնացնել Հայաստանի 6-րդ գումարման խորհրդարանի ընտրություններից անմիջապես հետո՝ հունիսի 15-ին, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Արցախ, նույն օրերի ընթացքում մեր քաղաքական դաշտը ներկայացնող կուսակցությունների երրորդ համաժողովը, հուլիսին (ինչպես հիմա) Հանրապետական կուսակցություն խմբակցության ղեկավար պարոն Վահրամ Բաղդասարյանի նախաձեռնությամբ ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարներից կազմված պատվիրակության, իսկ հաջորդ ամիսներին՝ առանձին պատգամավորների այցերն ու նոյեմբերին Երևանում կայացած ԱՀ-ՀՀ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը: Ընդհանուր առմամբ, 2017 թվականին ունեցել ենք շփումների և փոխգործակցության հագեցած օրակարգ, ինչը հնարավորություն է տվել մեզ համատեղ ջանքերով տարբեր երկրների խորհրդարանների հետ ակտիվ աշխատանքներ տանել ադրբեջանաղարաբաղյան հիմնախնդրի պարզաբանման և Արցախի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ սկսված նոր՝ 2018 թվականին ևս շարունակելու ենք գործել նույն եռանդով՝ օգտագործելով մեր հաջողված փորձը խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները ընդլայնելու համար:
2018 թվականին մենք տոնում ենք արցախյան ազգային ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձը, և ուրախությամբ պետք է փաստենք, որ ինչպես 30 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր մայր Հայաստանի մեր քույրերն ու եղբայրները, ովքեր ներկայացնում են հայաստանյան քաղաքական դաշտը և հանրության տարբեր խմբեր, մեզ հետ են՝ Արցախում:
Օրեր հետո մեկնարկելու է Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 7-րդ նստաշրջանը, որի օրակարգում ունենալու ենք օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնց մի մասը բխում է նոր Սահմանադրութամբ նախատեսված՝ երկրի օրենդրությունը մայր օրենքին համապատասխանեցնելու պահանջից, մի մասն էլ երկրի կենսագործունեության տարբեր ոլորտները կարգավորող օրենքների նախագծերն են:
Այս համատեքստում, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պետական կառավարման տարբեր ոլորտներում Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախը ունեն օրենդրական համանման և ներդաշնակ գործող կարգավորումներ, ինչպես նաև համընդհանուր խնդիրներ ու մարտահրավերներ՝ անչափ կարևոր է հայաստանյան գործընկերների հետ պարբերական շփումներն ու խորհրդատվությունները, տարբեր օրինագծերի շուրջ մտքերի փոխանակությունը և փորձի փոխանակումը:
Այսօր, նման ձևաչափով հանդիպմանը հետևելու են նաև հանձնաժողովային առանձին քննարկումներ, որոնք, անշուշտ ավելի լայն հնարավորություն են տալիս օրակարգում եղած հարցերը մանրամասն դիտարկելու և ուղենշելու հետագա անելիքները:
Վստահ եմ, ինչպես նախորդ հանդիպումների ժամանակ, այսօր էլ մեզ հաջողվելու է կազմակերպել կառուցողական և օգտակար քննարկումներ՝ փոխանակվելով տեսակետներով ու նոր գաղափարներով և համադրելով տարբեր հարցերի շուրջ մեր մոտեցումները:

из Национального собрания Республики Армения,
От имени депутатского состава и аппарата Национального собрания Республики Арцах приветствую членов делегации Национального собрания Республики Армения в связи с очередным визитом в Арцах и посещением парламента.
За 26-летнюю деятельность законодательного органа Арцаха важнейшее и основное место в плане развития внешних отношений занимают совершенствующиеся из года в год отношения с парламентом Республики Армения, периодические встречи и заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству.
Касательно нашей совместной работы за минувший год хочу выделить состоявшийся 15-го июня, сразу после выборов в парламент Армении 6-го созыва, визит делегации, возглавляемой председателем НС Ара Баблояном, в Арцах, организованный в этот период третий форум партий, представляющих нашу политическую арену, организованный в июле (как и сейчас) по инициативе руководителя фракции Республиканской партии господина Ваграма Багдасаряна визит делегации в составе руководителей постоянных комиссий и фракций Национального собрания Республики Армения, а в последующие месяцы – визиты отдельных депутатов и состоявшееся в ноябре в Ереване заседание межпарламентской комиссии по сотрудничеству Республика Арцах-Республика Армения.
В общей сложности в 2017 году наша повестка была насыщена контактами и взаимодействием, что позволяет нам совместными усилиями проводить с парламентами разных стран активную работу по разъяснению сущности азербайджано-карабахской проблемы и международному признанию Арцаха. Уверен, что с наступившего 2018 года мы продолжим работать с тем же энтузиазмом, используя наш успешный опыт для расширения возможностей парламентской дипломатии.
В 2018 году мы отмечаем 30-ю годовщину арцахской национально-освободительной борьбы – Карабахского движения, и с радостью должны констатировать, что сегодня, как и 30 лет назад, наши братья и сестры из Матери-Армении, представляющие политическую арену Армении и разные группы общественности, находятся с нами, в Арцахе.
Спустя несколько дней открывается 7-я сессия Национального собрания Республики Арцах 6-го созыва, в повестку которой включены законодательные инициативы, часть которых вытекает из предусмотренного новой Конституцией требования привести законодательство страны в соответствие с главным законом страны, а часть – это проекты законов, регулирующих разные сферы жизнедеятельности страны.
В этом контексте, учитывая то обстоятельство, что в разных сферах государственного управления Республика Армения и Арцах имеют сходные и гармонично действующие законодательные регулирования, а также всеобщие проблемы и вызовы, крайне важны периодические контакты и консультации с коллегами из Армении, обмен мнениями вокруг разных законопроектов и накопление опыта.
Сегодня, после встречи в подобном формате, в комиссиях состоятся отдельные обсуждения, которые, безусловно, позволяют более детально рассмотреть вопросы повестки дня и наметить план дальнейших действий.
Уверен, что сегодня, как и на предыдущих встречах, нам удастся организовать конструктивные и полезные обсуждения, обменяться мнениями и новыми идеями и сопоставить наши подходы к разным вопросам.