Հունվարի 24-ին Արցախի խորհրդարանում Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ Ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության կազմակերպման և համակարգման պետական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի ընթացքում ներկայացվել է 30 ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի հիմնական ուղղությունները և ամփոփվել են տարբերանշանի (լոգոյի) մրցույթի արդյունքները:
Բացելով նիստը՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ արդեն իսկ տրվել է միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մեկնարկը, որոնք չեն սահմանափակվի միայն փետրվար ամսով, այլ կընդգրկեն ողջ 2018 թվականը և կունենան համաժողովրդական բնույթ՝ սփռվելով Արցախի ողջ տարածքով:
Պետական հանձնաժողովն առաջարկում է միջոցառումների անցկացման թիրախավորված և նպատակային ծրագիր, որի իրականացման համար կներգրավեն հանրային, քաղաքական ու գիտական շրջանակներին, պաշտպանության բանակին, արտաքին աշխարհին և հայկական Սփյուռքին:
Այնուհետև հանձնաժողովի անդամները քննարկել և ամփոփել են Ղարաբաղյան շարժման 30 ամյակի միջոցառումների տարբերանշանի մրցույթի արդյունքները: Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարի ներկայացմամբ՝ 2017թ. դեկտեմբերի 10-31-ը հայտարարված մրցույթի ընթացքում 26 մասնակցի կողմից հանձնաժողովին է ուղարկվել 77 տարբերանշանի էսքիզ: Քննարկման ընթացքում հաղթող է ճանաչվել Նինա Շահվերդյանի ներկայացրած տարբերանշանը և Արմեն Ղուկասյանի ներկայացրած նախագիծը՝ պաստառների համար:
Միջոցառումների ծրագրով նախատեսվում է նաև հոբելյանական հուշամեդալի, թեմատիկ գրքերի ու բրոշյուրների, ֆոտոալբոմի, նամականիշի թողարկում, փաստագրական ֆիլմերի, տեսահոլովակների պատրաստում, հանրապետության ողջ տարածքում ցուցահանդեսների, տարբեր մրցույթների, սպորտային ու մշակութային միջոցառումների կազմակերպում:
Հոբելյանական միջոցառումները կմեկնարկեն փետրվարի 10-15-ին` պահպանելով երեսուն տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակացույցը: Հանդիսավոր միջոցառումները կկազմակերպվեն փետրվարի 20-ին:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամներ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը ներկայացրել են համալիր միջոցառումների շրջանակում նախատեսված ոլորտային ծրագրերը:
Ամփոփելով նիստը, հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ առաջիկա օրերին կշարունակվեն աշխատանքները հոբելյանական միջոցառումների բեմագրերի շուրջ:

January 24, a regular sitting of the State Commission on the organization and coordination of the celebration of the 30th anniversary of the Karabakh Movement and the national liberation struggle of Artsakh Armenians under the chairmanship of Ashot Ghoulyan was held in the Artsakh Parliament, during which the main directions of the program of events dedicated to the 30th anniversary and the logo were presented.
Opening the session, Ashot Ghoulyan noted that the preparations for the events have already been launched. And the events will not be completed in February but will cover the whole of 2018 and will have a pan-national nature, spreading throughout Artsakh.
The State Commission proposes a targeted program of events the implementation of which will involve the public, political and scientific circles, the Defense Army, the outside world, and the Armenian Diaspora.
Then the members of the commission discussed and summarized the results of the 30th anniversary of the Karabakh Movement. According to the Minister of Culture, Youth Affairs and Tourism, in 2017, during the contest announced on December 10-31, 26 featured sketches were sent to the commission by 26 participants. During the discussion the logo by Nina Shahverdyan and the poster design by Armen Ghoukasyan have been recognized as the winners.
According to the program of events, it is planned to issue a jubilee commemorative medal, thematic books and brochures, a photo album, stamps, preparation of documentary films and videos, organization of exhibitions, various competitions, sports and cultural events throughout the republic.
The jubilee events will begin on 10-15 February, observing the schedule of events that occurred thirty years ago. Solemn events will be organized on February 20.
During the meeting, members of the commission - Foreign Minister Masis Mayilyan, Minister of Education, Science and Sports Narine Aghabalyan, Minister of Culture, Youth and Tourism Sergey Shahverdyan - presented sectoral programs envisaged in the framework of comprehensive events.
Summing up the meeting, chairman of the Commission, Ashot Ghoulyan noted that work on writing scenarios of anniversary events will be continued in the coming days.