Հունվարի 24-ին Արցախի խորհրդարանում Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ Ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության կազմակերպման և համակարգման պետական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի ընթացքում ներկայացվել է 30 ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի հիմնական ուղղությունները և ամփոփվել են տարբերանշանի (լոգոյի) մրցույթի արդյունքները:
Բացելով նիստը՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ արդեն իսկ տրվել է միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մեկնարկը, որոնք չեն սահմանափակվի միայն փետրվար ամսով, այլ կընդգրկեն ողջ 2018 թվականը և կունենան համաժողովրդական բնույթ՝ սփռվելով Արցախի ողջ տարածքով:
Պետական հանձնաժողովն առաջարկում է միջոցառումների անցկացման թիրախավորված և նպատակային ծրագիր, որի իրականացման համար կներգրավեն հանրային, քաղաքական ու գիտական շրջանակներին, պաշտպանության բանակին, արտաքին աշխարհին և հայկական Սփյուռքին:
Այնուհետև հանձնաժողովի անդամները քննարկել և ամփոփել են Ղարաբաղյան շարժման 30 ամյակի միջոցառումների տարբերանշանի մրցույթի արդյունքները: Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարի ներկայացմամբ՝ 2017թ. դեկտեմբերի 10-31-ը հայտարարված մրցույթի ընթացքում 26 մասնակցի կողմից հանձնաժողովին է ուղարկվել 77 տարբերանշանի էսքիզ: Քննարկման ընթացքում հաղթող է ճանաչվել Նինա Շահվերդյանի ներկայացրած տարբերանշանը և Արմեն Ղուկասյանի ներկայացրած նախագիծը՝ պաստառների համար:
Միջոցառումների ծրագրով նախատեսվում է նաև հոբելյանական հուշամեդալի, թեմատիկ գրքերի ու բրոշյուրների, ֆոտոալբոմի, նամականիշի թողարկում, փաստագրական ֆիլմերի, տեսահոլովակների պատրաստում, հանրապետության ողջ տարածքում ցուցահանդեսների, տարբեր մրցույթների, սպորտային ու մշակութային միջոցառումների կազմակերպում:
Հոբելյանական միջոցառումները կմեկնարկեն փետրվարի 10-15-ին` պահպանելով երեսուն տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակացույցը: Հանդիսավոր միջոցառումները կկազմակերպվեն փետրվարի 20-ին:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամներ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը ներկայացրել են համալիր միջոցառումների շրջանակում նախատեսված ոլորտային ծրագրերը:
Ամփոփելով նիստը, հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ առաջիկա օրերին կշարունակվեն աշխատանքները հոբելյանական միջոցառումների բեմագրերի շուրջ:

24-го января под председательством Ашота Гуляна в парламенте Арцаха состоялось очередное заседание государственной комиссии по организации и координации мероприятий к 30-й годовщине национально-освободительной борьбы армянства Арцаха – Карабахского движения, в ходе которого были представлены основные направления программы мероприятий к 30-летию и подведены итоги конкурса на лучший логотип.
Открывая заседание, Ашот Гулян отметил, что уже начаты подготовительные работы и они не завершатся в феврале, а продолжатся в течение всего года, будут носить общенародный характер и охватят всю территорию Арцаха.
Государственная комиссия предлагает целевую программу проведения мероприятий, для реализации которой будут вовлечены представители общественных, политических и научных кругов, Армия обороны, внешний мир и армянская Диаспора.
Затем члены комиссии обсудили и подвели итоги конкурса на лучший логотип мероприятий к 30-летию Карабахского движения. По сообщению министра культуры, по делам молодежи и туризма, в ходе проведенного с 10-го по 31-е декабря 2017 года конкурса 26 участников отправили комиссии 77 эскизов логотипа. В ходе обсуждения победителями были признаны логотип, представленный Ниной Шахвердян, и проект афиш, представленный Арменом Гукасяном.
По программе мероприятий планируется выпуск юбилейной памятной медали, тематических книг и брошюр, фотоальбома, марки, подготовка документальных фильмов и видеороликов, организация выставок, различных конкурсов, спортивных и культурных мероприятий на всей территории республики.
Юбилейные мероприятия начнутся 10-15-го февраля, соблюдая график событий, произошедших тридцать лет назад. Торжественные мероприятия будут организованы 20-го февраля.
В ходе заседания члены комиссии – министр иностранных дел Масис Маилян, министр образования, науки и спорта Нарине Агабалян, министр культуры, по делам молодежи и туризма Сергей Шахвердян – представили отраслевые программы, предусмотренные в рамках комплексных мероприятий.
Подводя итоги заседания, председатель комиссии Ашот Гулян отметил, что в ближайшие дни продолжатся работы по написанию сценариев юбилейных мероприятий.