Խորհրդարանի գործունեության վերաբերյալ Աշոտ Ղուլյանի հարցազրույցը «Անդին» ամսագրին
1.Պարոն Ղուլյան, սեպտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությամբ և նոր կառավարության ձևավորմամբ սահմանադրական փոփոխությունների առաջին փուլը կարելի է ավարտված համարել:
Սահմանադրությունը նախատեսում է, որ առաջիկայում պետք է օրենսդրական փոփոխությունների գործընթաց սկսվի, խորհրդարանին է վերապահված նաև մի շարք պետական պաշտոններում նշանակումներ կատարելու իրավասությունը: Քաղաքական առումով, երևի, ամեն ինչ կանխատեսելի է՝ Ազգային ժողովի երեք խմբակցություններ պաշտպանել են նախագահ Սահակյանին, քվեարկել նրա օգտին: Իսկ օրենսդրական աշխատանքի մեծ ծավալի առումով մտահոգություններ չկան, կհասցնեք բոլոր փոփոխությունները սահմանված ժամկետներում կատարել:
Կարծում եմ, որ մտահոգություններ, բոլոր դեպքերում, կարող են լինել, սակայն աշխատանքների պլանավորման և դրանց իրականացման համար նախատեսված ժամկետներին հետևելու տեսանկյունից խնդիրներ չպիտի ունենանք: Երեք տարին բավարար ժամկետ է, և մենք փորձելու ենք ավարտել օրենսդրական փոփոխությունների այդ մեծածավալ աշխատանքը:
Արդեն իսկ ունենք այդ օրենքների ցանկը. դրանք շուրջ ութսուն օրինագծեր են, և նախապատրաստական որոշ աշխատանքներ ընթացքի մեջ են: Բոլոր այն իրավական ակտերը, որոնք պետք է համապատասխանեցվեն նոր Սահմանադրությանը, առաջիկայում քննության կառնվեն քաղաքական ուժերի կողմից, աստիճանաբար կձևավորվի աշխատանքային ծրագիր, և պարզ կլինի յուրաքանչյուր օրինագծի քննարկման և ընդունման կոնկրետ ժամկետները: Շատ կարևոր աշխատանք ունեն անելու ԱԺ մշտական հանձնաժողովները, քանի որ օրենքների նախագծերի մասնագիտական ուսումնասիրությունները կատարվում են հենց ոլորտային հանձնաժողովներում:
Անելիքները շատ են, բայց մենք հստակ պատկերացնում ենք աշխատանքների ծավալը, դրանք իրականացնելու փուլերը և մեր ռեսուրսները: Ժամանակակից պառլամենտարիզմի յուրահատկությունն այն է, որ օրենսդրական աշխատանքի մի մասը արհեստավարժ հիմքերի վրա է դրված, ինչը ենթադրում է դրանով զբաղվող մասնագետների բարձր պատրաստվածություն՝ պատգամավորական կազմի քաղաքական պատկերացումներն ու գաղափարները կյանքի կոչելու համար: Հաշվի առնելով, որ երկրի հիմնական օրենքը սահմանում է իրավական կարգավորման շրջանակները՝ մնում է միայն ճիշտ ու ժամանակին ուղորդել օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գործընթացը: Ներկայիս գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորների պատրաստակամությունը ու աշխատակազմի պրոֆեսիոնալիզմը թույլ է տալիս վստահ լինել, որ այդ առաջադրանքը կիրականացվի որակով:
2. Ազգային ժողովը գործում է մշտական հիմունքներով, բայց լիագումար նիստեր հրավիրվում են ամիսը մեկ անգամ: Ամիսը մեկ նիստ գումարելով՝ խորհրդարանը կարողանու՞մ է օրենսդրական լուծումներ տալ հանրապետության պետական կյանքի բոլոր խնդիրներին:
Ամիսը մեկ անգամ նիստը նվազագույնն է, որը սահմանված է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքով: Օրենսդրական նախաձեռնությունների առկայության դեպքում մենք ազատ ենք մեր որոշումներում, և հաճախ է լինում, երբ գումարվում է մեկից ավելի նիստ: Օրինակ, դեկտեմբեր ամսին, երբ մենք քննարկում ենք պետական բյուջեն, գրեթե ամեն շաբաթ նիստ ենք հրավիրում: Հաշվի առնելով առաջիկայում սպասվող ծավալուն աշխատանքի կարևորությունը՝ կարծում եմ, որ Ազգային ժողովը լիագումար նիստեր կգումարի ավելի հաճախ:
3.Կուզենայի, որ անդրադառնայիք նաև այն հարցին, թե ինչպես է Ազգային ժողովը կատարում քաղաքական հարթակի իր դերը: Նոր Սահմանադրությունը տալիս է հարցերի քննարկման մեծ հնարավորություն, առաջիկայում այս ուղղությամբ ի՞նչ է նախատեսվում:
Խորհրդարանի՝ որպես քաղաքական հարթակի դերակատարությունը, կարծում եմ, զգացվել է նաև նախկինում: Նոր Սահմանադրությունը, ըստ իս, ավելի մեծ հնարավորություններ է բացում ԱԺ քաղաքական ուժերի համար: Արցախի Ազգային ժողովում մեկ անգամ չէ, որ եղել են ակտիվ քննարկումներ. նախորդ տարիներին ունեցել ենք ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին նվիրված լսումներ, տարբեր ձևաչափերով հանդիպումներ, իսկ հաշվի առնելով ներկա գումարման ԱԺ քաղաքական պատկերը՝ առաջիկայում ևս նախատեսվում է խորհրդարանական ակտիվություն այս ուղղությամբ:
Մերօրյա խորհրդարաններում քաղաքական հարթակի պահանջվածությունն աճում է, բայց չի կարելի անտեսել նաև այն հանգամանքը, որ քաղաքական գործընթացները միայն պառլամենտի ամբիոններից չեն ուղորդվում: ԱԺ նիստում հայտարարություններ հնչեցնելը բավարար չէ քաղաքական դերակատարությունն ընդգծելու համար: Քաղաքական դիրքորոշումը բազմաթիվ դրսևորման խողովակներ ունի. լսումներ, քննարկումներ, կառավարության հետ հարցուպատասխան, ներկայացուցչական ու վերահսկողական գործառույթների օգտագործում և, որ ամենակարևորն է՝ ամենօրյա կյանքում հայտարարած արժեքներին հավատարմություն:
4.Արցախը թեև չճանաչված պետություն է, բայց մի շարք երկրների հետ միջխորհրդարանական կապեր և խորհրդանական դիվանագիտության ավանդույթներ ունի: Կխնդրեի, որ այդ մասին մի փոքր հանգամանալի պատմեիք, նաև խոսեիք ծրագրերից:
Միջխորհրդարանական հարաբերությունների հաստատումը մեր դեպքում կապված է ֆորմալ դժվարությունների հետ՝ գլխավորապես մեր երկրի չճանաչված լինելու պատճառով:
Արցախի համար միջխորհրդարանական հարաբերությունների գլխավոր հարթակը՝ որպես առաջին և ամենակարևոր փոխգործակցության ինստիտուցիոնալ համակարգ, ՀՀ ԱԺ-ի հետ դեռ 90-ականների սկզբներին ձևավորված միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովն է: Այն գործում է լիարժեք ձևաչափով, որի միջոցով Արցախի ԱԺ-ն կարողանում է օգտվել եղբայրական խորհրդարանի բոլոր հնարավորություններից՝ միջնորդավորված խորհրդարանական շփումների ու օրենսդրական դաշտում միջազգային փորձի փոխանակման տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է այլ երկրների խորհրդարանների հետ մեր համագործակցությանը, ապա կարող ենք նշել 2013 թվականից գործող Լիտվայի և Ֆրանսիայի հետ բարեկամության շրջանակների մասին, որոնց կազմում ներգրավված են տվյալ երկրների նախկին և գործող պատգամավորներ, մտավորականներ:
2014 թվականին նմանատիպ բարեկամական խումբ է ստեղծվել Եվրախորհրդարանում, որին միացել են ԵՄ խորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ:
Իհարկե, կան որոշ ծրագրեր, և կարծում եմ՝ դրանք իրատեսական են՝ մի քանի այլ երկրների հետ համագործակցություն հաստատելու և դրանց գործնական ձևաչափ հաղորդելու մտադրությամբ: Հաշվի առնելով նախապատրաստական աշխատանքների ոչ հրապարակային լինելը՝ առայժմ ավելին չեմ կարող ասել:
5.Արցախում 2020թ.-ին տեղի են ունենալու Ազգային ժողովի եւ Հանրապետության նախագահի միաժամանակյա ընտրություններ: Դա զուտ արցախյան երեւույթ է, հետխորհրդային տարածքի ոչ մի երկրում նման փորձ չկա: Ինչու՞ է նման որոշում ընդունվել, ինչպե՞ս եք պատկերացնում սահմանադրական այդ պահանջի գործնական իրականացումը:
Դեռևս սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը քննարկելիս դիտարկվել են բազմաթիվ մոդելներ և ընտրվել է հենց այդ տարբերակը, համաձայն որի 2020 թվականին երկրի նախագահի և խորհրդարանի ընտրությունները տեղի կունենան համաժամանակյա՝ նույն տարում, նույն օրը: Նախ դա որոշակի նորություն և հետաքրքություն կբերի մեր քաղաքական կյանք, և երկրորդ՝ և տեսականորեն և պրակտիկայում փոքր տարածքով և ոչ մեծ բնակչությամբ երկրներում հաճախակի ընտրությունները բնակչությանը պահում են մշտական քաղաքական լարվածության մեջ, ինչը բացասաբար է ազդում հասարակության բնականոն հարաբերությունների և տնտեսական ակտիվության վրա:
Նախապատվությունը տալով այս մոդելին՝ մենք գլխավորապես հաշվի ենք առել Սահմանադրությամբ ամրագրված նախագահական կառավարման առանձնահատկությունները, մասնավորապես, որ պետության ղեկավարի կարգավիճակը չի կարող ամուր լինել առանց խորհրդարանում քաղաքական հենարանի: Հակառակ դեպքում՝ մենք միշտ ունենալու ենք քաղաքական հակադրությունների և հակամարտությունների մի միջավայր, ինչը տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական արդի մարտահրավերների պայմաններում Արցախի համար կարող է ունենալ, մեղմ ասած, ոչ ցանկալի հետևանքներ: Նոր կառավարման մոդելի նրբությունները թելադրում են նաև թե ինչպիսի ընտրական համակարգ է մեզ պետք:
6.Տեղեկություններ կան, որ փոփոխության է ենթարկվելու նաև տեղական ինքնակառավարումը: Եթե գաղտնիք չէ, ապա ինչի՞ մասին է խոսքը:
Որևէ գաղտնիք, իհարկե, չկա, առավել ևս այն պարագայում, երբ նախատեսում ենք տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգը անց կացնել հանրային քննարկումների միջոցով: Կարծում եմ, այդ քննարկումները թույլ կտան հավաքագրել տեղական ինքնակառավարման մարմինների տեսակետներն ու առաջարկությունները։ Չնայած որոշ մոդելների շուրջ քննարկումներ եղել են, բայց վերջնական եզրակացությունները կլինեն, երբ կունենաք բոլոր տարբերակների ամփոփ պատկերը: Մի բան հաստատ է, որ գործող տեղական ինքնակառավարման համակարգը բազմաթիվ թերություններ ունի և այն կարիք ունի փոփոխությունների:
Արցախի Հանրապետությունը առաջինն է Հարավային Կովկասում մունիցիպալ ընտրություններ անցկացրել և անցած տարիներին մենք ունեցել ենք և հաջողություններ և բացթողումներ։ Դրանց հաշվառումով եկել ենք այն համոզմանը, որ այս համակարգում ճիշտ կլինի գնալ որոշ հայեցակարգային փոփոխությունների: Գտնվելով անհանգիստ տարածաշրջանում, պատերազմի մշտական սպառնալիքի տակ՝ մենք կարիք ունենք կառավարման ուժեղ և կենտրոնաձիգ համակարգի, որի գլխավոր գործառույթներից մեկը ռեսուրսների արագ հավաքագրումն ու կենտրոնացումն է: Այս և մի շարք այլ հանգամանքներ հաշվի առնելով պետք է գտնենք այնպիսի ընդունելի տարբերակ, որը կբավարարի այսօրվա և վաղվա պահանջները:
7. Եւ վերջին՝ զուտ անձնական հարց. Դուք Արցախի ամենաերկարամյա քաղաքական գործիչներից եք, երրորդ անգամ եք գլխավորում Ազգային ժողովը: Ո՞րն է Աշոտ Ղուլյանի հաջողության գրավականը:
Քաղաքական գործունեության ճանապարհին երբեք հաջողության գաղտնիք չեմ փնտրել և երբևէ չեմ խորհել դրա շուրջ, որովհետև առիթ չի եղել դադար վերցնելու և հետ նայելու:
Ես և իմ գործընկերներից շատերը, ինչպես Արցախի քաղաքացիներից յուրաքանչյուրը փորձել է իր կարողությունների չափով օգտակար լինել Արցախի՝ որպես անկախ պետության, կայացմանը: Իմ պարագայում կարող եմ ասել, որ պարզապես չեմ խուսափել ստանձնել պատասխանատվություն, և եթե դա համապատասխանել է իմ ներքին արժեհամակարգին՝ սիրով և մեծագույն նվիրումով եմ կատարել այդ աշխատանքը՝ մշտապես զգալով ժողովրդի վստահությունը, որը ինձ համար մեծագույն արժեք է:

Ashot Ghoulyan’s interview to the Andin Journal on Parliament’s activities
1. Mr. Ghoulyan, with the inaguaration ceremony of the Artsakh President Bako Sahakyan at the special sitting of the National Assmbly on September 7 and formation of the new government, the first stage of the constitutional changes can be considered as completed.
The Constitution provides that a process of legislative changes should begin in the near future; the Parliament also has the authority to appoint officials in several state positions. In political sense, everything seems predictable, as three parliamentary factions supported President Sahakyan and voted for him. Aren't there concerns related to the huge volume of legislative work, and will you manage to make all the changes within the set timeframe?
I think there may be concerns in any case, however, we shouldn't have problems in regard to compliance with the scheduling and implementation deadlines. Three years is a sufficient period, and we will try to complete the large-scale work on introducing legislative changes.
We already have a list of those laws: they are around eighty draft laws and some preparatory work is already underway. All the legal acts that should be brought into compliance with the Constitution will be taken into examination by the political forces in the near future, a working program will be gradually formed and a concrete timeframe for discussing and adopting each law will be clarified. The NA Standing Committees have an important task to do, since the specialized observations of draft laws is carried out in the corresponding committees.
There is a huge work to do but we clearly realize the scope of work, the stages of implementation and our resources. The peculiarity of the modern parliamentarism is that part of the legislative work is on a professional basis which implies a high level of preparedness of specialists involved in bringing to life the political visions and ideas of MPs.
Taking into account the fact that the basic law of the country defines the framework of legal regulation, it remains only to correctly and timely direct the process of bringing the legislation into compliance with the Constitution. The readiness of the MPs of incumbent convocation’s National Assembly and the professionalism of the apparatus allows to be sure that this task will be carried out with good quality.
2. The National Assembly operates on a permanent basis but plenary sittings are convened once a month. Is the Parliament able to give legislative solutions to all problems regarding state functioning of the Republic by convening a plenary sitting once in a month?
One plenary sitting per month is a minimum that is defined by the law ''On Rules of Procedure of the National Assembly''. In case of legislative initiatives we are free in our decisions, and it often happens that the plenary sitting is convened more than once. For example, in December, when we review the state budget, we convene a plenary sitting almost weekly. Taking into consideration the importance of the forthcoming large-scale work, I believe the National Assembly will convene plenary sitting more often.
3. I would like you to touch upon also the issue of how the National Assembly carries out its role of a political platform. Does the new Constitution provide a wide opportunity to address different issues? What is envisaged in this direction in the near future?
I think the role of the parliament as a political platform was felt before. In my opinion, the new Constitution opens up even greater opportunities for the NA political forces. There were myriad of active discussions in the National Assembly of Artsakh: in the past years we had hearings on the process of the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, meetings in different formats. Given the political picture of the incumbent parliament, activities in this direction are also planned in the future.
In modern parliaments, the demand for a political platform is growing but one should not ignore also the fact that political processes are not only driven from the parliamentary tribunes. Making statements at the NA sittings is not enough to emphasize political role. The political position is manifested through many channels - hearings, discussions, the procedure of questions-answers with the government, the use of representative and oversight functions and, most importantly, the loyalty to the values declared in everyday life.
4. Although Artsakh is a non-recognized country, it has traditions of interparliamentary ties and parliamentary diplomacy. I would like to ask you to tell about it in detail and also to speak about future projects.
In our case, the establishment of interparliamentary relations is connected with formal obstacles due to the unrecognized status of the country.
The main platform of interparliamentary relations for Artsakh as the first and most important institutional system of interaction is the interparliamentary commission on the cooperation with the National Assembly of the Republic of Armenia, formed in the early 1990s. It operates in a full-fledged format and through which the Artsakh Republic National Assembly uses all the opportunities of the Armenian parliament, concerning mediated parliamentary contacts and the exchange of international experience in the legislative field.
Regarding our cooperation with the parliaments of other countries we can mention the Circles of Friendship with Lithuania and France, operating since 2013 involving former and current MPs and intellectuals of those countries.
In 2014, such a friendship group was created in the European Parliament, and more than a dozen MEPs joined it.
Indeed, there are some projects (and I find them quite realistic) regarding the intention of establishing a cooperation with different countries and giving them practical format. Taking into consideration the unpublicity of the preparatory work, I cannot go into details.
5. In 2020, concurrent parliamentary and presidential elections will be held in Artsakh. It is a pure Artsakh phenomenon; no such experience exists in any of the post-Soviet countries. Why was such a decision taken and how do you imagine the implementation of that constitutional requirement?
During the debates on the concept of the constitutional reforms, many models were considered and the choice fell precisely on this option, according to which in 2020 elections of the President and to the Parliament will be held concurrently, on the same day, in the same year. Firstly, it will bring some novelty and interest onto our political life, and secondly, theoretically and practically in countries with a small territory and a small population frequent elections keep the population in the permanent political tension which negatively effects the normal public relations and economic activity
Having preferred this model, we mainly considered the peculiarities of the presidential system of governance fixed in the Constitution, especially, the fact that the status of the head of state cannot be strong without proper political support in the parliament. Otherwise, we will always have an environment of political contradictions and conflicts which, under the current regional and geopolitical challenges, putting it mildly, can have undesirable consequences for Artsakh. The nuances of the new form of government dictate also which electoral system we need.
6. We have information that changes will occur in the system of local self-government as well. If it is not secret, what is it about?
Of course, there is no secret, especially since we plan to adopt the concept of the reforms in the system of local self-government through public discussions. I think, the discussions will allow collecting opinions and proposals of local self-government bodies. Although there were discussions on different models, the final conclusions will be done after having the generalized picture of all options. One thing is certain that the current system of local self-government system has many shortcomings and it needs reforms.
The Republic of Artsakh was the first in the South Caucasus to hold municipal elections and over the years we had both successes and omissions. Considering these facts, we came to the conclusion that some conceptual reforms should be done in this system. Being located in a turbulent region, under the constant threat of war, we need a strong and centralized governing system, one of the main functions thereof is the rapid mobilization and concentration of resources. Considering this and a number of other circumstances, we must find an acceptable option that will satisfy the current and future requirements.
7. And the last question, purely personal one. You are one of the politicians of Artsakh with the longest experience and for the third time you are the head of the National Assembly. What is the pledge of Ashot Ghoulyan’s success?
In my political activities, I never looked for secrets of success and never thought about it, because I had no occasion to take a break and look back.
Me and many of my colleagues, like every citizen of Artsakh, tried to be useful to the establishment and strengthening of Artsakh as an independent state to the best of their abilities. In my case, I would say that I simply did not shirk responsibility, and if it matched to my inner set of values I carried out the work with enthusiasm and great devotion, always feeling the trust of the people, that is the greatest value for me.