Խորհրդարանի գործունեության վերաբերյալ Աշոտ Ղուլյանի հարցազրույցը «Անդին» ամսագրին
1.Պարոն Ղուլյան, սեպտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությամբ և նոր կառավարության ձևավորմամբ սահմանադրական փոփոխությունների առաջին փուլը կարելի է ավարտված համարել:
Սահմանադրությունը նախատեսում է, որ առաջիկայում պետք է օրենսդրական փոփոխությունների գործընթաց սկսվի, խորհրդարանին է վերապահված նաև մի շարք պետական պաշտոններում նշանակումներ կատարելու իրավասությունը: Քաղաքական առումով, երևի, ամեն ինչ կանխատեսելի է՝ Ազգային ժողովի երեք խմբակցություններ պաշտպանել են նախագահ Սահակյանին, քվեարկել նրա օգտին: Իսկ օրենսդրական աշխատանքի մեծ ծավալի առումով մտահոգություններ չկան, կհասցնեք բոլոր փոփոխությունները սահմանված ժամկետներում կատարել:
Կարծում եմ, որ մտահոգություններ, բոլոր դեպքերում, կարող են լինել, սակայն աշխատանքների պլանավորման և դրանց իրականացման համար նախատեսված ժամկետներին հետևելու տեսանկյունից խնդիրներ չպիտի ունենանք: Երեք տարին բավարար ժամկետ է, և մենք փորձելու ենք ավարտել օրենսդրական փոփոխությունների այդ մեծածավալ աշխատանքը:
Արդեն իսկ ունենք այդ օրենքների ցանկը. դրանք շուրջ ութսուն օրինագծեր են, և նախապատրաստական որոշ աշխատանքներ ընթացքի մեջ են: Բոլոր այն իրավական ակտերը, որոնք պետք է համապատասխանեցվեն նոր Սահմանադրությանը, առաջիկայում քննության կառնվեն քաղաքական ուժերի կողմից, աստիճանաբար կձևավորվի աշխատանքային ծրագիր, և պարզ կլինի յուրաքանչյուր օրինագծի քննարկման և ընդունման կոնկրետ ժամկետները: Շատ կարևոր աշխատանք ունեն անելու ԱԺ մշտական հանձնաժողովները, քանի որ օրենքների նախագծերի մասնագիտական ուսումնասիրությունները կատարվում են հենց ոլորտային հանձնաժողովներում:
Անելիքները շատ են, բայց մենք հստակ պատկերացնում ենք աշխատանքների ծավալը, դրանք իրականացնելու փուլերը և մեր ռեսուրսները: Ժամանակակից պառլամենտարիզմի յուրահատկությունն այն է, որ օրենսդրական աշխատանքի մի մասը արհեստավարժ հիմքերի վրա է դրված, ինչը ենթադրում է դրանով զբաղվող մասնագետների բարձր պատրաստվածություն՝ պատգամավորական կազմի քաղաքական պատկերացումներն ու գաղափարները կյանքի կոչելու համար: Հաշվի առնելով, որ երկրի հիմնական օրենքը սահմանում է իրավական կարգավորման շրջանակները՝ մնում է միայն ճիշտ ու ժամանակին ուղորդել օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գործընթացը: Ներկայիս գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորների պատրաստակամությունը ու աշխատակազմի պրոֆեսիոնալիզմը թույլ է տալիս վստահ լինել, որ այդ առաջադրանքը կիրականացվի որակով:
2. Ազգային ժողովը գործում է մշտական հիմունքներով, բայց լիագումար նիստեր հրավիրվում են ամիսը մեկ անգամ: Ամիսը մեկ նիստ գումարելով՝ խորհրդարանը կարողանու՞մ է օրենսդրական լուծումներ տալ հանրապետության պետական կյանքի բոլոր խնդիրներին:
Ամիսը մեկ անգամ նիստը նվազագույնն է, որը սահմանված է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքով: Օրենսդրական նախաձեռնությունների առկայության դեպքում մենք ազատ ենք մեր որոշումներում, և հաճախ է լինում, երբ գումարվում է մեկից ավելի նիստ: Օրինակ, դեկտեմբեր ամսին, երբ մենք քննարկում ենք պետական բյուջեն, գրեթե ամեն շաբաթ նիստ ենք հրավիրում: Հաշվի առնելով առաջիկայում սպասվող ծավալուն աշխատանքի կարևորությունը՝ կարծում եմ, որ Ազգային ժողովը լիագումար նիստեր կգումարի ավելի հաճախ:
3.Կուզենայի, որ անդրադառնայիք նաև այն հարցին, թե ինչպես է Ազգային ժողովը կատարում քաղաքական հարթակի իր դերը: Նոր Սահմանադրությունը տալիս է հարցերի քննարկման մեծ հնարավորություն, առաջիկայում այս ուղղությամբ ի՞նչ է նախատեսվում:
Խորհրդարանի՝ որպես քաղաքական հարթակի դերակատարությունը, կարծում եմ, զգացվել է նաև նախկինում: Նոր Սահմանադրությունը, ըստ իս, ավելի մեծ հնարավորություններ է բացում ԱԺ քաղաքական ուժերի համար: Արցախի Ազգային ժողովում մեկ անգամ չէ, որ եղել են ակտիվ քննարկումներ. նախորդ տարիներին ունեցել ենք ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին նվիրված լսումներ, տարբեր ձևաչափերով հանդիպումներ, իսկ հաշվի առնելով ներկա գումարման ԱԺ քաղաքական պատկերը՝ առաջիկայում ևս նախատեսվում է խորհրդարանական ակտիվություն այս ուղղությամբ:
Մերօրյա խորհրդարաններում քաղաքական հարթակի պահանջվածությունն աճում է, բայց չի կարելի անտեսել նաև այն հանգամանքը, որ քաղաքական գործընթացները միայն պառլամենտի ամբիոններից չեն ուղորդվում: ԱԺ նիստում հայտարարություններ հնչեցնելը բավարար չէ քաղաքական դերակատարությունն ընդգծելու համար: Քաղաքական դիրքորոշումը բազմաթիվ դրսևորման խողովակներ ունի. լսումներ, քննարկումներ, կառավարության հետ հարցուպատասխան, ներկայացուցչական ու վերահսկողական գործառույթների օգտագործում և, որ ամենակարևորն է՝ ամենօրյա կյանքում հայտարարած արժեքներին հավատարմություն:
4.Արցախը թեև չճանաչված պետություն է, բայց մի շարք երկրների հետ միջխորհրդարանական կապեր և խորհրդանական դիվանագիտության ավանդույթներ ունի: Կխնդրեի, որ այդ մասին մի փոքր հանգամանալի պատմեիք, նաև խոսեիք ծրագրերից:
Միջխորհրդարանական հարաբերությունների հաստատումը մեր դեպքում կապված է ֆորմալ դժվարությունների հետ՝ գլխավորապես մեր երկրի չճանաչված լինելու պատճառով:
Արցախի համար միջխորհրդարանական հարաբերությունների գլխավոր հարթակը՝ որպես առաջին և ամենակարևոր փոխգործակցության ինստիտուցիոնալ համակարգ, ՀՀ ԱԺ-ի հետ դեռ 90-ականների սկզբներին ձևավորված միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովն է: Այն գործում է լիարժեք ձևաչափով, որի միջոցով Արցախի ԱԺ-ն կարողանում է օգտվել եղբայրական խորհրդարանի բոլոր հնարավորություններից՝ միջնորդավորված խորհրդարանական շփումների ու օրենսդրական դաշտում միջազգային փորձի փոխանակման տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է այլ երկրների խորհրդարանների հետ մեր համագործակցությանը, ապա կարող ենք նշել 2013 թվականից գործող Լիտվայի և Ֆրանսիայի հետ բարեկամության շրջանակների մասին, որոնց կազմում ներգրավված են տվյալ երկրների նախկին և գործող պատգամավորներ, մտավորականներ:
2014 թվականին նմանատիպ բարեկամական խումբ է ստեղծվել Եվրախորհրդարանում, որին միացել են ԵՄ խորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ:
Իհարկե, կան որոշ ծրագրեր, և կարծում եմ՝ դրանք իրատեսական են՝ մի քանի այլ երկրների հետ համագործակցություն հաստատելու և դրանց գործնական ձևաչափ հաղորդելու մտադրությամբ: Հաշվի առնելով նախապատրաստական աշխատանքների ոչ հրապարակային լինելը՝ առայժմ ավելին չեմ կարող ասել:
5.Արցախում 2020թ.-ին տեղի են ունենալու Ազգային ժողովի եւ Հանրապետության նախագահի միաժամանակյա ընտրություններ: Դա զուտ արցախյան երեւույթ է, հետխորհրդային տարածքի ոչ մի երկրում նման փորձ չկա: Ինչու՞ է նման որոշում ընդունվել, ինչպե՞ս եք պատկերացնում սահմանադրական այդ պահանջի գործնական իրականացումը:
Դեռևս սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը քննարկելիս դիտարկվել են բազմաթիվ մոդելներ և ընտրվել է հենց այդ տարբերակը, համաձայն որի 2020 թվականին երկրի նախագահի և խորհրդարանի ընտրությունները տեղի կունենան համաժամանակյա՝ նույն տարում, նույն օրը: Նախ դա որոշակի նորություն և հետաքրքություն կբերի մեր քաղաքական կյանք, և երկրորդ՝ և տեսականորեն և պրակտիկայում փոքր տարածքով և ոչ մեծ բնակչությամբ երկրներում հաճախակի ընտրությունները բնակչությանը պահում են մշտական քաղաքական լարվածության մեջ, ինչը բացասաբար է ազդում հասարակության բնականոն հարաբերությունների և տնտեսական ակտիվության վրա:
Նախապատվությունը տալով այս մոդելին՝ մենք գլխավորապես հաշվի ենք առել Սահմանադրությամբ ամրագրված նախագահական կառավարման առանձնահատկությունները, մասնավորապես, որ պետության ղեկավարի կարգավիճակը չի կարող ամուր լինել առանց խորհրդարանում քաղաքական հենարանի: Հակառակ դեպքում՝ մենք միշտ ունենալու ենք քաղաքական հակադրությունների և հակամարտությունների մի միջավայր, ինչը տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական արդի մարտահրավերների պայմաններում Արցախի համար կարող է ունենալ, մեղմ ասած, ոչ ցանկալի հետևանքներ: Նոր կառավարման մոդելի նրբությունները թելադրում են նաև թե ինչպիսի ընտրական համակարգ է մեզ պետք:
6.Տեղեկություններ կան, որ փոփոխության է ենթարկվելու նաև տեղական ինքնակառավարումը: Եթե գաղտնիք չէ, ապա ինչի՞ մասին է խոսքը:
Որևէ գաղտնիք, իհարկե, չկա, առավել ևս այն պարագայում, երբ նախատեսում ենք տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխումների հայեցակարգը անց կացնել հանրային քննարկումների միջոցով: Կարծում եմ, այդ քննարկումները թույլ կտան հավաքագրել տեղական ինքնակառավարման մարմինների տեսակետներն ու առաջարկությունները։ Չնայած որոշ մոդելների շուրջ քննարկումներ եղել են, բայց վերջնական եզրակացությունները կլինեն, երբ կունենաք բոլոր տարբերակների ամփոփ պատկերը: Մի բան հաստատ է, որ գործող տեղական ինքնակառավարման համակարգը բազմաթիվ թերություններ ունի և այն կարիք ունի փոփոխությունների:
Արցախի Հանրապետությունը առաջինն է Հարավային Կովկասում մունիցիպալ ընտրություններ անցկացրել և անցած տարիներին մենք ունեցել ենք և հաջողություններ և բացթողումներ։ Դրանց հաշվառումով եկել ենք այն համոզմանը, որ այս համակարգում ճիշտ կլինի գնալ որոշ հայեցակարգային փոփոխությունների: Գտնվելով անհանգիստ տարածաշրջանում, պատերազմի մշտական սպառնալիքի տակ՝ մենք կարիք ունենք կառավարման ուժեղ և կենտրոնաձիգ համակարգի, որի գլխավոր գործառույթներից մեկը ռեսուրսների արագ հավաքագրումն ու կենտրոնացումն է: Այս և մի շարք այլ հանգամանքներ հաշվի առնելով պետք է գտնենք այնպիսի ընդունելի տարբերակ, որը կբավարարի այսօրվա և վաղվա պահանջները:
7. Եւ վերջին՝ զուտ անձնական հարց. Դուք Արցախի ամենաերկարամյա քաղաքական գործիչներից եք, երրորդ անգամ եք գլխավորում Ազգային ժողովը: Ո՞րն է Աշոտ Ղուլյանի հաջողության գրավականը:
Քաղաքական գործունեության ճանապարհին երբեք հաջողության գաղտնիք չեմ փնտրել և երբևէ չեմ խորհել դրա շուրջ, որովհետև առիթ չի եղել դադար վերցնելու և հետ նայելու:
Ես և իմ գործընկերներից շատերը, ինչպես Արցախի քաղաքացիներից յուրաքանչյուրը փորձել է իր կարողությունների չափով օգտակար լինել Արցախի՝ որպես անկախ պետության, կայացմանը: Իմ պարագայում կարող եմ ասել, որ պարզապես չեմ խուսափել ստանձնել պատասխանատվություն, և եթե դա համապատասխանել է իմ ներքին արժեհամակարգին՝ սիրով և մեծագույն նվիրումով եմ կատարել այդ աշխատանքը՝ մշտապես զգալով ժողովրդի վստահությունը, որը ինձ համար մեծագույն արժեք է:

Интервью Ашота Гуляна журналу “Андин” о деятельности парламента
1.Господин Гулян, церемонией инаугурации президента Арцаха Бако Саакяна, прошедшей 7-го сентября на специальном заседании Национального собрания, и формированием нового правительства первый этап конституционных изменений можно считать завершенным.
Конституцией предусмотрено, что в ближайшем будущем должен начаться процесс законодательных изменений, на парламент возложена также функция назначения на ряд государственных должностей. В политическом смысле, наверное, все прогнозируемо: три фракции Национального собрания поддержали президента Саакяна, проголосовали в пользу его кандидатуры. Есть ли беспокойства, связанные с большим объемом законодательной работы? Успеете ли Вы внести все изменения в установленные сроки?
Думаю, беспокойства в любом случае могут быть, однако с точки зрения соблюдения предусмотренных для планирования и осуществления работ сроков проблем не должно возникнуть. Три года – достаточный срок, и мы попытаемся завершить эту объемную работу по внесению законодательных изменений.
У нас уже есть перечень этих законов. Это порядка восьмидесяти законопроектов, и некоторые подготовительные работы уже ведутся. Все те правовые акты, которые должны быть приведены в соответствие с новой Конституцией, в ближайшем будущем будут внесены на рассмотрение политических сил, постепенно будет сформирована рабочая программа и станут ясны конкретные сроки рассмотрения и принятия каждого законопроекта. Очень важная работа предстоит постоянным комиссиям НС, поскольку профессиональное изучение проектов законов ведется именно в профильных комиссиях.
Нам многое предстоит сделать, но мы четко представляем и объем работ, и этапы их осуществления, и свои ресурсы. Особенностью современного парламентаризма является то, что часть законодательной работы заложена на профессиональные основы. Это предполагает высокий уровень подготовленности специалистов, занимающихся этим, – с тем, чтобы претворить политические взгляды депутатского корпуса и их представления в жизнь. Учитывая то, что основной закон страны предусматривает рамки правового регулирования, остается лишь правильно и своевременно направлять процесс приведения законодательства в соответствие с Конституцией. Готовность депутатов Национального собрания нынешнего созыва и профессионализм аппарата парламента позволяют с уверенностью утверждать, что это задание будет выполнено качественно.
2. Национальное собрание действует на постоянной основе, но пленарные заседания созываются раз в месяц. Удается ли парламенту давать законодательное решение всем проблемам государственной жизни республики, созывая заседание раз в месяц?
Созыв заседания раз в месяц – это минимум, предусмотренный законом "Регламент НС". При наличии законодательных инициатив мы свободны в своих решениях. Часто случается и так, что заседание созывается более одного раза. Например, в декабре, когда мы рассматриваем государственный бюджет, мы созываем заседание почти еженедельно. Учитывая важность предстоящей объемной работы, считаю, что Национальное собрание будет чаще созывать пленарные заседания.
3.Хотелось бы, чтобы Вы коснулись и вопроса о том, как Национальное собрание выполняет свою роль политической трибуны. Новая Конституция предоставляет серьезную возможность рассмотрения вопросов. Что предусмотрено в этом направлении в ближайшем будущем?
Роль парламента, как политической трибуны, думаю, ощущалась и прежде. Новая Конституция, на мой взгляд, открывает еще большие возможности для политических сил НС. В Национальном собрании Арцаха активные обсуждения проводятся не впервые – в минувшие годы у нас проходили слушания, посвященные процессу урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, встречи в разных форматах. Учитывая политическую картину НС нынешнего созыва, парламентская активность в этом направлении предусматривается и в будущем.
В современных парламентах востребованность политической трибуны возрастает, но нельзя игнорировать тот факт, что политические процессы направляются не только трибун парламента. Озвучивание заявлений на заседании НС недостаточно для подчеркивания политической роли. Политическая позиция проявляется по многим каналам – слушания, обсуждения, процедура вопросов-ответов с правительством, использование представительских и контрольных функций и, самое главное, верность заявленным в повседневной жизни ценностям.
4. Арцах – пока еще не признанное государство, но у нашей республики есть межпарламентские связи и традиции парламентской дипломатии с рядом стран. Не могли бы Вы немного обстоятельно рассказать о планах?
Установление межпарламентских отношений в нашем случае связано с формальными трудностями, главным образом с непризнанностью нашей страны.
Главная трибуна межпарламентских отношений для Арцаха как первая и самая важная институциональная система взаимодействия – это сформированная еще в начале 90-х комиссия по межпарламентскому сотрудничеству с НС РА.
Она действует в полноценном формате и через эту комиссию НС Арцаха может использовать возможности парламента Армении, с точки зрения опосредованных парламентских контактов и обмена международным опытом в законодательном поле.
Что касается нашего сотрудничества с парламентами других стран, то можно отметить действующие с 2013 года Круги дружбы с Литвой и Францией, в состав которых вовлечены бывшие и действующие депутаты, а также представители интеллигенции данных стран.
В 2014 году такая группа дружбы была создана в Европарламенте, и в ее состав вошли свыше десятка депутатов парламента ЕС.
Конечно, есть некоторые планы (и, думаю, они реалистичны), связанные с установлением сотрудничества с некоторыми другими странами и намерением придать им практический характер. Учитывая непубличность подготовительных работ пока большее не могу сообщить.
5.В 2020 году в Арцахе состоятся единовременные парламентские и президентские выборы. Это сугубо арцахская традиция, ни в одной из стран постсоветского пространства такого опыта нет. Почему было принято такое решение и как Вам представляется практическая реализация этого конституционного требования?
Еще при обсуждении концепции конституционных реформ было рассмотрено множество моделей, и выбор пал именно на этот вариант, согласно которому выборы президента и парламента страны в 2020 году состоятся единовременно, в том же году и в тот же день. Во-первых, это в некоторой степени привнесет новизну и интерес в нашу политическую жизнь, во-вторых, и теоретически, и практически в странах с небольшой территорией и малочисленным населением часто выборы держат население в постоянной политической напряженности, а это негативно влияет на нормальные отношения в обществе и экономическую активность.
Отдав предпочтение этой модели, мы главным образом учитывали закрепленные Конституцией особенности президентской формы правления, в частности, то, что статус главы государства не может быть прочным без политической опоры в парламенте. В противном случае у нас будет атмосфера политических противоречий и конфликтов, а это в условиях современных региональных и геополитических вызовов может иметь для Арцаха, мягко говоря, нежелательные последствия. Тонкости новой формы правления диктуют также то, какая избирательная система нам нужна.
6. Имеются сведения о том, что изменения произойдут и в системе местного самоуправления. О чем идет речь, если не секрет?
Конечно, никакого секрета нет, тем более, что мы планируем провести концепцию реформ в системе местного самоуправления через публичные обсуждения.
Думаю, эти обсуждения позволят сгруппировать мнения и предложения органов местного самоуправления. Несмотря на то, что вокруг некоторых форм правления велись обсуждения, окончательные заключения будут тогда, когда у нас будет обобщенная картина всех вариантов. Одно точно, что у действующей системы местного самоуправления есть множество недостатков и она нуждается в изменениях.
Республика Арцах первой в Южном Кавказе провела муниципальные выборы и за минувшие годы у нас были и успехи, и упущения. Учитывая все это, мы пришли к выводу, что в этой системе правильным будет внести некоторые концептуальные изменения. Находясь к неспокойном регионе, под постоянной угрозой войны, мы нуждаемся в сильной и централизованной системе управления, одной из главных функций которой является быстрая мобилизация и сосредоточение ресурсов. Учитывая это и ряд других обстоятельств, мы должны найти такой приемлемый вариант, который удовлетворит нынешние и будущие требования.
7. И последний, сугубо личный вопрос. Вы один из политиков Арцаха с самым многолетним стажем и уже третий раз возглавляете Национальное собрание. В чем залог успеха Ашота Гуляна?
В своей политической деятельности я никогда не искал секретов успеха и никогда не рассуждал над этим, потому что у меня не было повода взять паузу и оглядеться назад.
Я и многие из моих коллег, как и любой гражданин Арцаха, пытались в меру своих возможностей быть полезными становлению Арцаха как независимого государства. В моем случае могу сказать, что я просто не уклонялся от ответственности и, если это соответствовало моей внутренней системе ценностей, с энтузиазмом и величайшей преданностью выполнял эту работу, постоянно ощущая доверие народа, а это для меня является высшей ценностью.