Դեկտեմբերի 22-ին Ազգային ժողովում հրապարակվել են Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարանի հետ Բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին և Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Բարեկամության շրջանակ ստեղծելու մասին հռչակագրերը:
Անդրադառնալով Բելգիայի տարբեր մակարդակների խորհրդարանականների, հասարակական, գիտական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Արցախի խորհրդարանի ունեցած հարաբերություններին և մատնանշելով 2015 թվականից ակտիվացած փոխադարձ այցերը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է, որ համագործակացության առկա մակարդակը թույլ է տալիս դրանք կազմակերպված և ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնել՝ հաշվի առնելով այս տարվա հոկտեմբերին Արցախի Հանրապետության Նախագահի՝ Բելգիա կատարած այցի արդյունքները:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է բարեկամության խմբի և շրջանակի կազմերը, որոնք ձևավորվել են ԱԺ բոլոր խմբակցությունների մասնակցությամբ.
Արցախի Հանրապետություն - Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան Բարեկամական խումբ՝
Արամ Գրիգորյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Ռոբերտ Ղահրամանյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Ռիտա Մնացականյան («Դաշնակցություն» խմբակցություն)
Դավիթ Մելքումյան («Ժողովրդավարություն» խմբակցություն)
Գագիկ Բաղունց («Շարժում-88» խմբակցություն)
Հայկ Խանումյան («Վերածնունդ» խմբակցություն)
Արցախի Հանրապետություն – Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Բարեկամության շրջանակ՝
Վահրամ Բալայան («Դաշնակցություն» խմբակցություն)
Արարատ Օհանջանյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Սերգեյ Հարությունյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Լյուդմիլա Բարսեղյան («Ժողովրդավարություն» խմբակցություն)
Վիլեն Սաֆարյան («Շարժում-88» խմբակցություն)
Նելլի Ավանեսյան -«Պոլ Էլյուարի տուն-ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն»
հիմնադրամի գործադիր տնօրեն
Հռչակագրերի տեքստերը հրապարակելուց հետո բարեկամության խմբի և շրջանակի անդամները ստորագրությամբ հաստատել են փոստաթղթերը: «Արցախի Հանրապետություն-Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան Բարեկամության խմբի» նախագահ է ընտրվել Արամ Գրիգորյանը, իսկ «Արցախի Հանրապետություն-Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Բարեկամության շրջանակի» նախագահ՝ Վահրամ Բալայանը:
Սույն թվականի հոկտեմբերի 18-ին և 20-ին նման խումբ և շրջանակ է ստեղծվել Ֆլանդրիայի և Վալոնիա-Բրյուսել դաշնության խորհրդարաններում:

22-го декабря в Национальном собрании Арцаха были оглашены декларации о создании Группы дружбы с парламентом Фландрии Королевства Бельгия и Круга дружбы с законодателями, представителями научных и общественных кругов – франкофонов Бельгии.
Коснувшись отношений парламента Арцаха с парламентариями разного уровня и представителями и научных кругов Бельгии и указав на взаимные визиты, активизировавшиеся с 2015 года, председатель НС Ашот Гулян подчеркнул, что нынешний уровень сотрудничества позволяет вывести их на организованный и институциональный уровень, учитывая итоги визита Президента Республики Арцах в Бельгию.
Руководитель парламента представил состав группы и круга дружбы, которые были сформированы с участием всех фракций НС.
Группа дружбы Республика Арцах-парламент Фландрии Королевства Бельгия
Арам Григорян (фракция "Родина")
Роберт Каграманян (фракция "Родина")
Рита Мнацаканян (фракция "Дашнакцутюн")
Давид Мелкумян (фракция "Демократия")
Гагик Багунц (фракция "Движение-88")
Айк Ханумян (фракция "Возрождение")
Круг дружбы Республика Арцах – законодатели, представители научных и общественных кругов –франкофоны Бельгии
Ваграм Балаян (фракция "Дашнакцутюн")
Арарат Оганджанян (фракция "Родина")
Сергей Арутюнян (фракция "Родина")
Людмила Барсегян (фракция "Демократия")
Вилен Сафарян (фракция "Движение-88")
Нелли Аванесян – исполнительный директор фонда "Дом Поля Элюара-центр франкофонии".
После оглашения текстов деклараций члены Группы и Круга дружбы утвердили документы подписями. Председателем "Группы дружбы Республика Арцах-парламент Фландрии Королевства Бельгия" был избран Арам Григорян, а руководителем "Круга дружбы Республика Арцах – законодатели, представители научных и общественных кругов – франкофоны Бельгии" – Ваграм Балаян.
Отметим, что 18-го и 20-го октября текущего года подобные группа и круг дружбы были созданы в парламентах Фландрии и федерации Валония-Брюссель.