Դեկտեմբերի 22-ին Ազգային ժողովում հրապարակվել են Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարանի հետ Բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին և Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Բարեկամության շրջանակ ստեղծելու մասին հռչակագրերը:
Անդրադառնալով Բելգիայի տարբեր մակարդակների խորհրդարանականների, հասարակական, գիտական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Արցախի խորհրդարանի ունեցած հարաբերություններին և մատնանշելով 2015 թվականից ակտիվացած փոխադարձ այցերը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է, որ համագործակացության առկա մակարդակը թույլ է տալիս դրանք կազմակերպված և ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնել՝ հաշվի առնելով այս տարվա հոկտեմբերին Արցախի Հանրապետության Նախագահի՝ Բելգիա կատարած այցի արդյունքները:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է բարեկամության խմբի և շրջանակի կազմերը, որոնք ձևավորվել են ԱԺ բոլոր խմբակցությունների մասնակցությամբ.
Արցախի Հանրապետություն - Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան Բարեկամական խումբ՝
Արամ Գրիգորյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Ռոբերտ Ղահրամանյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Ռիտա Մնացականյան («Դաշնակցություն» խմբակցություն)
Դավիթ Մելքումյան («Ժողովրդավարություն» խմբակցություն)
Գագիկ Բաղունց («Շարժում-88» խմբակցություն)
Հայկ Խանումյան («Վերածնունդ» խմբակցություն)
Արցախի Հանրապետություն – Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Բարեկամության շրջանակ՝
Վահրամ Բալայան («Դաշնակցություն» խմբակցություն)
Արարատ Օհանջանյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Սերգեյ Հարությունյան («Հայրենիք» խմբակցություն)
Լյուդմիլա Բարսեղյան («Ժողովրդավարություն» խմբակցություն)
Վիլեն Սաֆարյան («Շարժում-88» խմբակցություն)
Նելլի Ավանեսյան -«Պոլ Էլյուարի տուն-ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն»
հիմնադրամի գործադիր տնօրեն
Հռչակագրերի տեքստերը հրապարակելուց հետո բարեկամության խմբի և շրջանակի անդամները ստորագրությամբ հաստատել են փոստաթղթերը: «Արցախի Հանրապետություն-Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան Բարեկամության խմբի» նախագահ է ընտրվել Արամ Գրիգորյանը, իսկ «Արցախի Հանրապետություն-Բելգիայի ֆրանսախոս օրենսդիրների, գիտական ու հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ Բարեկամության շրջանակի» նախագահ՝ Վահրամ Բալայանը:
Սույն թվականի հոկտեմբերի 18-ին և 20-ին նման խումբ և շրջանակ է ստեղծվել Ֆլանդրիայի և Վալոնիա-Բրյուսել դաշնության խորհրդարաններում:

December 22, the Declaration on Creating a Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of the Kingdom of Belgium and the establishment of a Friendship Circle with Belgian French-speaking legislators, representatives of scientific and public spheres was published in the National Assembly.
Touching upon the relations between the parliamentarians, representatives of public and scientific circles at various levels in Belgium and pointing out mutual visits that have been activated since 2015, the Head of the NA Ashot Ghoulyan emphasized that the current level of cooperation allows them to be institutionalized, taking into account the results of the visit of the Republic of Artsakh President to Belgium in October.
The Head of the Parliament presented the members of the friendship group and the circle formed with the participation of all NA factions.
Republic of Artsakh - Flanders Parliament of the Kingdom of Belgium Friendship Group:
Aram Grigoryan ("Motherland" Faction)
Robert Ghahramanyan (“Motherland” faction)
Rita Mnatsakanyan ("Dashnaktsutyun" faction)
David Melkumyan ("Democracy" faction)
Gagik Baghunts ("Movement -88" faction)
Hayk Khanumyan ("Renaissance" faction)
The Republic of Artsakh - francophones of Belgium legislators, representatives of scientific and public spheres circle of friendship:
Vahram Balayan ("Dashnaktsutyun" faction)
Ararat Ohandjanyan ("Motherland" faction)
Sergey Harutyunyan ("Motherland" faction)
Lyudmila Barseghyan ("Democracy" faction)
Vilen Safaryan ("Movement -88" faction)
Nelly Avanesyan - "Paul Eluar House-Francophone Center" Executive Director of the Fund
After the announcement of the texts of the declarations, the members of the Group and the Friendship Circle approved the documents with signatures. Aram Grigoryan was elected chairman of the "Friendship Republic of the Artsakh-Parliament of the Flanders of the Kingdom of Belgium", and Vahram Balayan, head of the "Artsakh Friendship Circle - legislators, representatives of the scientific and public circles - francophones of Belgium".
October 18 and 20, similar group and circle of friendship were established in parliaments of Flanders and Wallonia-Brussels federation.