Դեկտեմբերի 20-ին խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Ներկայացնելով առաջիկա լիագումար նիստի համար երաշխավորված օրենսդրական նախաձեռնությունները՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ շարունակվելու են դեկտեմբերի 14-ին ընդմիջված 2018թ.-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները: Նախորդ նիստից հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում, 2 պատգամավոր և 2 խմբակցություն ներկայացրել են բյուջեի վերաբերյալ նոր առաջարկություններ: Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկել են բյուջեի եզրափակիչ փուլի՝ կանոնակարգով նախատեսված ընթացակարգը:
ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովների պատասխանատուները ներկայացրել են նախօրեին համապատասխան հանձնաժողովներում օրենքների նախագծերի քննարկումների արդյունքները և լիագումար նիստի օրակարգում դրանք ընդգրկելու եզրակացությունները:
Առաջիկա նիստում խորհրդարանը շարունակելու է նախորդ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրինագծերի և մի շարք այլ օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկումները:
Լիագումար նիստի ընթացքում տեղի է ունենալու նաև երկու գաղտնի քվեարկություն. 1. Բարձրագույն դատական խորհրդի ներկայացմամբ նշանակվելու է ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի երկու դատավոր 2. ընտրվելու է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ հերթական լիագումար նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին:

20-го декабря руководитель парламента Ашот Гулян созвал рабочее совещание, в котором приняли участие ответственные лица постоянных комиссий, фракций и аппарата Национального собрания.
Представив законодательные инициативы, гарантированные для включения в повестку предстоящего пленарного заседания, председатель НС отметил, что продолжатся прерванные 14-го декабря обсуждения проекта государственного бюджета на 2018 год. После предыдущего заседания в течение 24 часов 2 депутата и 2 фракции представили новые предложения относительно бюджета. Участники совещания рассмотрели также предусмотренную по регламенту процедуру заключительного этапа обсуждения бюджета.
Ответственные лица головных комиссий представили итоги прошедших накануне в соответствующих комиссиях обсуждений проектов законов и заключения о внесении их в повестку пленарного заседания.
На предстоящем заседании парламент продолжит обсуждения принятых в первом чтении на предыдущем заседании законопроектов и ряда законодательных инициатив.
В ходе пленарного заседания состоится два тайных голосования: 1. По представлению Высшего судебного совета будут назначены две судьи суда первой инстанции общей юрисдикции. 2. Будет избран председатель постоянной комиссии по социальным вопросам и здравоохранению.
Подводя итоги совещания, Ашот Гулян объявил, что заключительное очередное пленарное заседание 6-й сессии состоится 21-го декабря в 11:00.