Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 14-ին գումարել է վեցերորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է մոտ մեկ ամիս առաջ խորհրդարանում մեկնարկած բյուջեի նախագծի քննարկումներին և նշել, որ նոր Սահմանադրության ընդունումից հետո առաջին անգամ է քննարկվում բյուջեն, ինչը արտահայտվել է պետական բյուջեի նախագծի ներկայացման ժամկետի և կանոնակարգային այլ նորույթների միջոցով:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը ԱԺ նախագահը ներկաների անունից շնորհավորել է նիստին ներկա պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանին ծննդյան օրվա կապակցությամբ և մաղթել ամուր առողջություն, հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում և համբերատար ու եռանդուն աշխատանք:
Այնուհետև պատգամավորական լիազորությունների ստանձման կապակցությամբ երդման համար աբիոնի մոտ է հրավիրվել Հադրութի թիվ 6 ընտրատարածքից ԱԺ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված Արմեն Հրանտի Օհանյանը:
Նիստի օրակարգը հաստատելուց հետո պատգամավորներն անցել են օրենսդրական հարցերին: Ներկայացնելով «Արցախի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը՝ ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը նշել է, որ այն կազմվել է՝ հաշվի առնելով ԱՀ Նախագահի 2017-2020թթ-ի ծրագրի նպատակադրումները՝ ապահովելու հենքեր կայուն տնտեսական աճի, տնտեսության գերակա ոլորտների զարգացման և բարենպաստ գործարար միջավայրի ձևավորման համար:
Անդրադառնալով 2017թ-ի տնտեսական աճի ցուցանիշներին՝ նախարարը նշել է, որ ստեղծված տնտեսական միջավայրը, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման միտումները թույլ են տալիս ակնկալել ավելի բարձր տնտեսական աճի տեմպեր, քան ծրագրել են 2018-2020թթ-ի միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով: Ըստ սպասումների՝ այն կկազմի շուրջ 15%, որը վերջին 10 տարիների ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշը կլինի: Աճը պայմանավորված է հանքային արդյունաբերության, նյութական արտադրության այլ ճյուղերի ավելացված արժեքի աճով:
Նախարարը հավելել է նաև, որ 2018թ-ին իրականացվող բյուջետային քաղաքականությունը կբնորոշվի հետագա տարիներին միջինում 8 տոկոսանոց տնտեսական աճ ապահովող բյուջետային լուծումներով: Այսպիսով՝ գալիք տարվա համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կանխատեսվում է 291 մլդ դրամ՝ ապահովելով իրական աճ 8 տոկոսի չափով: Կպահպանվի տնտեսական աճի ճյուղային կառուցվածքը, ինչը պայմանավորված է առաջին հերթին հանքարդյունաբերության ոլորտում գալիք տարվա համար ծրագրված արտադրանքի ծավալի ավելացմամբ՝ մոտ 40%-ով, և պղնձի համաշխարհային գների կանխատեսմամբ:
Գնաճի ցուցանիշը կանխատեսվել է 4%-ի սահմաններում: Պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կկազմեն 44,600 մլն դրամ, աճը 2017թ.-ի նկատմամբ՝ 17,4%, հարկային եկամուտները՝ 43,600մլն դրամ՝ ընթացիկ տարվա նկատմամբ աճելով 17,8%-ով: Բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 4,299.2 դրամ, որը ընթացիկ տարվա համեմատ նվազել է 1,395.3մլն դրամով: Բյուջեի ծախսերը կկազմեն 100,293.1մլն դրամ՝ ապահովելով 6,2%-ի աճ:
Այս տարի ևս սոցիալական պաշտպանության ոլորտը բյուջեի ծախսային կառուցվածքում ամենամեծ մասնաբաժինն ունեցող ոլորտն է՝ կազմելով ընդհանուր ծախսերի 22.8%-ը:
Ամփոփելով բյուջեի ներկայացումը՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ ԱԺ խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից Կառավարությանը գրավոր ներկայացվել է 69 հարց:
«Անկախ տարաբնույթ տնտեսական զարգացումներից՝ պետական բյուջեի կատարման ընթացում կառավարությունը հետամուտ կլինի առաջադրված հարցերի մանրամասն ուսումնասիրմանը և կտա հնարավոր լուծումներ»,-ընդգծել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը, Վահրամ Բալայանը և Վիլեն Սաֆարյանը:
Հաջորդիվ ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է բյուջեի կազմում ներկայացված «ԼՂՀ բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին, «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին, «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «ԼՂՀ հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Զբաղվածության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և «Կենդանական աշխարհի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Պետական բյուջեի կազմում ընդգրկված «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, «Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, «Ակցիզային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Արտոնագրային վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «ԼՂՀ ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, «Առևտրի և ծառայությունների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների (մասհանումների) մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Հանրային ծառայությունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Առևտրի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Դրամարկղային գործառնությունների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և «Կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց հարկային հաշվառման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը խորհրդարանին է ներկայացրել ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հարությունյանը:
Գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունից հետո պատգամավորները հարցեր են առաջադրել բյուջեի նպատակային և պետական ծրագրերի վերաբերյալ:
ԱԺ կանոնակարգի համաձայն՝ խորհրդարանի նախագահը բյուջեի նախագծի քննարկումը ժամը 12:30-ին հայտարարել է ընդմիջված: ԱԺ աշխատակարգով սահմանված կարգով՝ պատգամավորները 24 ժամվա ընթացքում բյուջեի վերաբերյալ իրենց առաջարկները կներկայացնեն ԱԺ աշխատակազմ:
Ընդմիջումից հետո օրենսդիրները շարունակել են նիստի օրակարգում առկա մյուս հարցերի քննարկումը: «Սահմանադրական դատավարության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերը խորհրդարանին է ներկայացրել արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը: Ըստ հեղինակի՝ ներկայացված առաջին օրինագիծը համապատասխանեցվել է Սահմանադրությանը՝ առանձնակի ուշադրություն դարձնելով Գերագույն դատարանում գործերի քննության և լուծման առանձնահատկություններին, իսկ երկրորդ և երրորդ նախագծերում ակնկալվում է արտացոլել սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում սահմանված առանձին իրավակարգավորումները:
Արդարադատության նախարարը այնուհետև ներկայացրել է պետական խորհրդանիշերին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունները: «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինանշանի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրհներգի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների ընդունումը, համաձայն արդարադատության նախարարի, պայմանավորված է օրենքների՝ Սահմանադրությանը և ԱՀ Նախագահի հրամանագրերին համապատասխանեցնելու պահանջով:
Խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է վերոնշյալ բոլոր օրենքները:
Ներկայացնելով «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքը՝ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը նշել է, որ առաջարկվում է օրենքի 14-րդ հոդվածի 2-րդ մասում կատարել փոփոխություն՝ սահմանելով, որ փրկարարական ծառայության բարձրագույն և գնդապետի կոչումները շնորհում է Հանրապետության նախագահը: Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է նաև կատարելագործել գործող օրենսդրությունը և օրենքի առանձին դրույթներ համապատասխանեցնել նոր իրավակարգավորումներին:
Պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունից հետո պատգամավորները հանդես եկել առաջարկություններով: Պատգամավոր Արսեն Առստամյանն առաջարկել է վերանայել նաև ծառայության տնօրենի նշանակման կարգը: Նախագծի հեղինակի առաջարկությամբ օրինագծի քննարկումը հետաձգել է՝ գլխադասային հանձնաժողովում լրացուցիչ քննարկելու համար :
«Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին և «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը: Փաթեթի ընդունմամբ տարբեր տեղեկատվական շտեմարանների միջև 2016-2017թթ-ին իրականացված համադրումների արդյունքում ի հայտ բերված կենսաթոշակի ավել վճարված գումարները, որոնք պայմանավորված են կենսաթոշակառուի՝ օրենսդրության չիմացությամբ, առաջարկվում է ներել մինչև 2018թ-ի հունվարի 1-ը:
Օրենքի փաթեթը քննարկվել և ընդունվել է խորհրդարանի կողմից:
Նախարարի ներկայացրած մյուս օրենսդրական նախաձեռնությունը «Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին», «Հարկերի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, «Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին, «Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին և «Եկամտային հարկի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթն էր: Օրինագծերի ընդունմամբ կներդրվի վնասների հատուցման հատուկ կարգ, որը յուրաքանչյուր վարձու աշխատողի, քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով եկամուտ ստացող անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից վճարվող դրոշմանիշային վճարների (յուրաքանչյուր անձի կողմից պետական բյուջե փոխանցվող պարտադիր վճար), նվիրատվությունների, նվիրաբերությունների ու դրամաշնորհների, ինչպես նաև այլ գումարների կառավարման արդյունքում ստացվող եկամուտների հաշվին կապահովի մարտական գործողություններին մասնակցելու կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության կամ հատուկ առաջադրանք կատարելու ժամանակ զինծառայողներին պատճառված վնասների հատուցման գումարների վճարումները:

Debates of the Draft State Budget Have Started at the Plenary Session of the Parliament
Opening the sitting, President of the Parliament Ashot Ghoulyan touched upon the discussions of the draft budget which started about a month ago in the parliament and noted that the budget that the budget had been debated for the first time after the adoption of the New Constitution, which was expressed through the timeframes for submission of state budget draft and other regulatory norms.
Before proceeding to the session, the Ashot Ghoulyan congratulated Mr. Araik Harutunyan on the occasion of his birthday and wished him strong health, success in all initiatives and patient and energetic work.
Then Armen Ohanyan, the newly elected parliamentarian by majoritarian system from the precinct N 6 of Hadrout region, was invited to take the oath of the parliamentary mandate.
After approving the agenda of the sitting, the parliamentarians passed to the legislation. Presenting the draft law “On the 2018 State Budget of the Republic of Artsakh”, the Minister of Finance of the Republic of Artsakh Grigory Martirosyan noted that it was drawn up taking into account the objectives of the 2017-2020 Plan of the President. Plan to ensure sustainable economic growth, development of priority sectors of the economy and to create a favorable business environment.
Referring to the economic growth indicators of 2017, the Minister noted that the created economic environments as well as economic development trends allow us to expect higher rates of economic growth than planned by the 2018-2020 mid-term expenditure program. According to expectations, it will make about 15%, which will be the highest in the last 10 years. Growth is driven by the increased value added of the mining industry and other branches of material production.
The inflation rate is predicted to be within 4 percent. Own revenues of the state budget will make 44.600 million drams, which is 17.4% more than in 2017, tax revenues will amount to 43.600 million drams, which is 17.8% more than the indicator for the current year. The budget deficit will make 4, 299.2 drams, which is less by 1.395.3 drams than in the current year. The budget expenditures will amount to 100,293.1 million drams, providing growth of 6.2%.
This year, the social security sector has the largest share of the budget expenditure structure, accounting for 22.8% of total expenditure.
Summing up the budget presentation, the Minister of Finance noted that 69 issues were submitted to the Government by the NA factions and separate deputies.
"Regardless of various economic developments, during the state budget execution, the government will pursue a thorough study of the issues and provide solutions," Grigory Martirosyan underscored.
MPs Gagik Baghunts, Vahram Balayan and Vilen Safaryan made speeches during the exchange of opinions.
Then the Minister of Finance presented the package of draft laws of the Republic of Artsakh "On Making Amendments and Additions to the NKR Law" On the NKR Budgetary System "," On Making Amendments and Additions to the NKR Law "On Scientific and Technical Activity", included in the budget, "On Making Amendments to the NKR Law" On Medical Aid and Servicing the Population "," On Amending the NKR Law "On Physical Culture and Sport", "On Making Amendments to the NKR Law" On Social Protection of the Disabled People of NKR "," On Making Amendment to the NKR Law "On Employment", "On making amendments to the NKR law "On Narcotic Drugs and Psychotropic Substances", "On Making Amendments and Additions to the NKR Law "On Wildlife ".
First Deputy Minister of Finance Arthur Harutunyan presented a package of draft laws included in the state budget on Making Amendments and Addenda to the NKR Law On Taxes, On Making Addenda and Amendments to the Law of the Republic of Nagorno Karabakh on the Profits Tax, On Making Amendments and amendments to the NKR Law "On Income Tax", "On Making Addenda and Amendments to the NKR Law" On Excise Tax "," On Making Addenda and Amendments to the NKR Law "On Value Added Tax", "On Making Additions and Changes in the NKR law "On fixed payments", " On Making Amendments and Addenda to the NKR Law On Licensing Payments, On Making Amendments to the NKR Law on the Use of Cash Registers, On Making Amendments and Addenda to the NKR Law on the Organization and Conduct of Inspections in the NKR, , "On Making Amendments and Addenda to the NKR Law" On Trade and Services ", On Making Amendments to the NKR Law" On Appropriations (Charges) for the Construction, Repair and Maintenance of Highways "," On Amending the NKR Law " nature protection payments and payments for nature management " ," On Making Amendments to the NKR Law "On Mandatory Payments for the Regulation of Public Services", "On Amending the NKR Law" On State Duty "," On Amending the NKR Law "On Trade Tax", " On Making Amendments to the NKR Law "On Cash Operations", "On Amending the NKR Law" On Terminating the Activity of Applicants of Cash Registers "and" On Amending the NKR Law "On Tax Accounting of Organizations and Individuals".
Following the endorsement of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, the MPs raised questions on targeted and state budgetary programs.
According to the NA Rules of Procedure, at 12:30 the Head of the Parliament declared a break in the discussion of the draft budget. In accordance with the procedure established by of the National Assembly, the deputies will submit their proposals on the budget to the NA apparatus within 24 hours.
After the break, the legislators continued the discussion of other issues on the agenda. Justice Minister Ararat Danielyan presented to the parliament the draft laws "On Making Amendments and Addenda to the NKR Law on Constitutional Proceedings", "On Making Amendments to the Criminal Code of the Nagorno Karabakh Republic" and "On Amending the NKR Civil Code". According to the author, the first draft submitted was conformed to the Constitution, paying special attention to the peculiarities of the examination and resolution of cases in the Supreme Court, and in the second and third projects it is expected to reflect the separate legal regulations set out as a result of constitutional reforms.
The Justice Minister then presented legislative initiatives on state symbols. On Making Amendments and Addenda to the NKR Law on the Coat of Arms of the Nagorno Karabakh Republic, On Making Amendments to the NKR Law On the National Anthem of the Nagorno Karabakh Republic, On Adopting the Laws On Making Amendments to the NKR Law On the Nagorno Karabakh Republic Flag, According to the Minister of Justice, is conditioned by the conformity of the laws, the Constitution and the decrees of the President of the Republic of Artsakh.
The parliament has discussed and adopted all the above-mentioned laws.
Presenting the Law on Making Amendments to the NKR Law on State Service of Emergency Situations of the Nagorno Karabakh Republic, Minister of Justice Ararat Danielyan mentioned that it is proposed to make a change to Article 14, Part 2 of the Law, establishing that the highest rescue service and the ranks of the Colonel are awarded by the President of the Republic of Armenia. With the adoption of the project, it is also expected to improve the existing legislation and to harmonize separate provisions of the law with new legal regulations. Following the endorsement of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement, the deputies made recommendations. Parliamentarian Arsen Arstamyan suggested revising the order of appointment of the Service Director. At the suggestion of the author of the draft law, the discussion of the draft law was postponed for additional discussion at the leading committee.
Samvel Avanesyan, Minister of Labor, Social Affairs and Resettlement, presented the draft law "On Making Amendments and Addenda to the NKR Law on State Pensions" and on Amending the NKR Law on Social Guarantees of State Officials. The overpayment of the pensions discovered as a result of a combination of different data bases between 2016 and 2017, which is conditioned by the lack of knowledge of the pensioner, is offered to be forgiven by January 1, 2018.
The law package was discussed and adopted by the parliament.
The parliamentarians considered and in the first reading also adopted a package of laws of the Republic of Artsakh "On Compensation for Harm Caused to the Life or Health of Servicemen in the Defense of the Republic of Artsakh" and "On Making Addenda to the Laws of the Nagorno-Karabakh Republic" On Taxes", "On Making Amendments and Addenda to the Law of the Nagorno Karabakh Republic on Social Insurance of Servicemen and Their Family Members," “On Making Addenda to the Law of the Nagorno Karabakh Republic on the Budget System of the Nagorno-Karabakh Republic, "On Amendments and Additions to the Law the Nagorno-Karabakh Republic "On State Pensions" and "On Making Additions to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic “On Income Tax."
“On Amendments and Amendments to the law of the Nagorno-Karabakh Republic "On Social Insurance of Servicemen and Their Family Members", "On Making Addendum to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic" On the Budget System of the Nagorno-Karabakh Republic "" On Amendments and Additions to the law of the Nagorno Karabakh Republic "On State Pensions" "and" On Amending the Law of the Nagorno Karabakh Republic "On Income Tax. '"
Other legislative initiatives submitted by the Minister are: "On Compensation for Damage Caused to Life and Health of Military Servicemen during Defense of the Republic of Artsakh," "On Making Addenda to the NKR Law" On Taxes "and Addenda and Amendments to the NKR Law" On Social Security of Military Servicemen and Their Family Members " the NKR Law on the Budgetary System of the Nagorno Karabakh Republic The drafts on Making Addendum, "" Nagorno Karabakh Republic Law on State Pensions and amending and "Income Tax" Nagorno Karabakh Republic "package of draft laws on Making Addendum to the PC. By adopting the bills, a special disciplinary penalty will be imposed, which includes the revenues received through the management of each employee, civil servant, contractor and individual entrepreneurs (mandatory payment to each state), donations and grants, as well as other sums at the expense of taking part in combat operations or at the contact line with the combat duty or special payments for damages to military servicemen during the performance of their duties.