Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 14-ին գումարել է վեցերորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է մոտ մեկ ամիս առաջ խորհրդարանում մեկնարկած բյուջեի նախագծի քննարկումներին և նշել, որ նոր Սահմանադրության ընդունումից հետո առաջին անգամ է քննարկվում բյուջեն, ինչը արտահայտվել է պետական բյուջեի նախագծի ներկայացման ժամկետի և կանոնակարգային այլ նորույթների միջոցով:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը ԱԺ նախագահը ներկաների անունից շնորհավորել է նիստին ներկա պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանին ծննդյան օրվա կապակցությամբ և մաղթել ամուր առողջություն, հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում և համբերատար ու եռանդուն աշխատանք:
Այնուհետև պատգամավորական լիազորությունների ստանձման կապակցությամբ երդման համար աբիոնի մոտ է հրավիրվել Հադրութի թիվ 6 ընտրատարածքից ԱԺ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված Արմեն Հրանտի Օհանյանը:
Նիստի օրակարգը հաստատելուց հետո պատգամավորներն անցել են օրենսդրական հարցերին: Ներկայացնելով «Արցախի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը՝ ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը նշել է, որ այն կազմվել է՝ հաշվի առնելով ԱՀ Նախագահի 2017-2020թթ-ի ծրագրի նպատակադրումները՝ ապահովելու հենքեր կայուն տնտեսական աճի, տնտեսության գերակա ոլորտների զարգացման և բարենպաստ գործարար միջավայրի ձևավորման համար:
Անդրադառնալով 2017թ-ի տնտեսական աճի ցուցանիշներին՝ նախարարը նշել է, որ ստեղծված տնտեսական միջավայրը, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման միտումները թույլ են տալիս ակնկալել ավելի բարձր տնտեսական աճի տեմպեր, քան ծրագրել են 2018-2020թթ-ի միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով: Ըստ սպասումների՝ այն կկազմի շուրջ 15%, որը վերջին 10 տարիների ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշը կլինի: Աճը պայմանավորված է հանքային արդյունաբերության, նյութական արտադրության այլ ճյուղերի ավելացված արժեքի աճով:
Նախարարը հավելել է նաև, որ 2018թ-ին իրականացվող բյուջետային քաղաքականությունը կբնորոշվի հետագա տարիներին միջինում 8 տոկոսանոց տնտեսական աճ ապահովող բյուջետային լուծումներով: Այսպիսով՝ գալիք տարվա համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կանխատեսվում է 291 մլդ դրամ՝ ապահովելով իրական աճ 8 տոկոսի չափով: Կպահպանվի տնտեսական աճի ճյուղային կառուցվածքը, ինչը պայմանավորված է առաջին հերթին հանքարդյունաբերության ոլորտում գալիք տարվա համար ծրագրված արտադրանքի ծավալի ավելացմամբ՝ մոտ 40%-ով, և պղնձի համաշխարհային գների կանխատեսմամբ:
Գնաճի ցուցանիշը կանխատեսվել է 4%-ի սահմաններում: Պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կկազմեն 44,600 մլն դրամ, աճը 2017թ.-ի նկատմամբ՝ 17,4%, հարկային եկամուտները՝ 43,600մլն դրամ՝ ընթացիկ տարվա նկատմամբ աճելով 17,8%-ով: Բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 4,299.2 դրամ, որը ընթացիկ տարվա համեմատ նվազել է 1,395.3մլն դրամով: Բյուջեի ծախսերը կկազմեն 100,293.1մլն դրամ՝ ապահովելով 6,2%-ի աճ:
Այս տարի ևս սոցիալական պաշտպանության ոլորտը բյուջեի ծախսային կառուցվածքում ամենամեծ մասնաբաժինն ունեցող ոլորտն է՝ կազմելով ընդհանուր ծախսերի 22.8%-ը:
Ամփոփելով բյուջեի ներկայացումը՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ ԱԺ խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից Կառավարությանը գրավոր ներկայացվել է 69 հարց:
«Անկախ տարաբնույթ տնտեսական զարգացումներից՝ պետական բյուջեի կատարման ընթացում կառավարությունը հետամուտ կլինի առաջադրված հարցերի մանրամասն ուսումնասիրմանը և կտա հնարավոր լուծումներ»,-ընդգծել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը, Վահրամ Բալայանը և Վիլեն Սաֆարյանը:
Հաջորդիվ ֆինանսների նախարարը ներկայացրել է բյուջեի կազմում ներկայացված «ԼՂՀ բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին, «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին, «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «ԼՂՀ հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Զբաղվածության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և «Կենդանական աշխարհի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Պետական բյուջեի կազմում ընդգրկված «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, «Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, «Ակցիզային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Արտոնագրային վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «ԼՂՀ ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, «Առևտրի և ծառայությունների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին, «Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների (մասհանումների) մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Հանրային ծառայությունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին, «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Առևտրի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Դրամարկղային գործառնությունների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին և «Կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց հարկային հաշվառման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը խորհրդարանին է ներկայացրել ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հարությունյանը:
Գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունից հետո պատգամավորները հարցեր են առաջադրել բյուջեի նպատակային և պետական ծրագրերի վերաբերյալ:
ԱԺ կանոնակարգի համաձայն՝ խորհրդարանի նախագահը բյուջեի նախագծի քննարկումը ժամը 12:30-ին հայտարարել է ընդմիջված: ԱԺ աշխատակարգով սահմանված կարգով՝ պատգամավորները 24 ժամվա ընթացքում բյուջեի վերաբերյալ իրենց առաջարկները կներկայացնեն ԱԺ աշխատակազմ:
Ընդմիջումից հետո օրենսդիրները շարունակել են նիստի օրակարգում առկա մյուս հարցերի քննարկումը: «Սահմանադրական դատավարության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերը խորհրդարանին է ներկայացրել արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը: Ըստ հեղինակի՝ ներկայացված առաջին օրինագիծը համապատասխանեցվել է Սահմանադրությանը՝ առանձնակի ուշադրություն դարձնելով Գերագույն դատարանում գործերի քննության և լուծման առանձնահատկություններին, իսկ երկրորդ և երրորդ նախագծերում ակնկալվում է արտացոլել սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում սահմանված առանձին իրավակարգավորումները:
Արդարադատության նախարարը այնուհետև ներկայացրել է պետական խորհրդանիշերին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունները: «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինանշանի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրհներգի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների ընդունումը, համաձայն արդարադատության նախարարի, պայմանավորված է օրենքների՝ Սահմանադրությանը և ԱՀ Նախագահի հրամանագրերին համապատասխանեցնելու պահանջով:
Խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է վերոնշյալ բոլոր օրենքները:
Ներկայացնելով «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքը՝ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը նշել է, որ առաջարկվում է օրենքի 14-րդ հոդվածի 2-րդ մասում կատարել փոփոխություն՝ սահմանելով, որ փրկարարական ծառայության բարձրագույն և գնդապետի կոչումները շնորհում է Հանրապետության նախագահը: Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է նաև կատարելագործել գործող օրենսդրությունը և օրենքի առանձին դրույթներ համապատասխանեցնել նոր իրավակարգավորումներին:
Պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունից հետո պատգամավորները հանդես եկել առաջարկություններով: Պատգամավոր Արսեն Առստամյանն առաջարկել է վերանայել նաև ծառայության տնօրենի նշանակման կարգը: Նախագծի հեղինակի առաջարկությամբ օրինագծի քննարկումը հետաձգել է՝ գլխադասային հանձնաժողովում լրացուցիչ քննարկելու համար :
«Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին և «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը: Փաթեթի ընդունմամբ տարբեր տեղեկատվական շտեմարանների միջև 2016-2017թթ-ին իրականացված համադրումների արդյունքում ի հայտ բերված կենսաթոշակի ավել վճարված գումարները, որոնք պայմանավորված են կենսաթոշակառուի՝ օրենսդրության չիմացությամբ, առաջարկվում է ներել մինչև 2018թ-ի հունվարի 1-ը:
Օրենքի փաթեթը քննարկվել և ընդունվել է խորհրդարանի կողմից:
Նախարարի ներկայացրած մյուս օրենսդրական նախաձեռնությունը «Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին», «Հարկերի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, «Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին, «Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին և «Եկամտային հարկի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱՀ օրենքների նախագծերի փաթեթն էր: Օրինագծերի ընդունմամբ կներդրվի վնասների հատուցման հատուկ կարգ, որը յուրաքանչյուր վարձու աշխատողի, քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով եկամուտ ստացող անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից վճարվող դրոշմանիշային վճարների (յուրաքանչյուր անձի կողմից պետական բյուջե փոխանցվող պարտադիր վճար), նվիրատվությունների, նվիրաբերությունների ու դրամաշնորհների, ինչպես նաև այլ գումարների կառավարման արդյունքում ստացվող եկամուտների հաշվին կապահովի մարտական գործողություններին մասնակցելու կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության կամ հատուկ առաջադրանք կատարելու ժամանակ զինծառայողներին պատճառված վնասների հատուցման գումարների վճարումները:

На пленарном заседании парламента начались обсуждения проекта государственного бюджета
Открывая заседание, руководитель парламента Ашот Гулян коснулся начавшихся месяц назад обсуждений проекта бюджета в парламенте и отметил, что после принятия новой Конституции бюджет рассматривается впервые, и это отразилось как в сроках представления проекта госбюджета, так и в других пунктах регламента.
Прежде чем перейти к повестке заседания, председатель НС от имени присутствующих поздравил государственного министра Араика Арутюняна с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, успехов во всех начинаниях, терпеливой и энергичной работы.
Затем для принесения клятвы в связи с получением депутатских полномочий на трибуну был приглашен Оганян Армен Грантович, избранный по мажоритарной избирательной системе от избирательного округа №6.
После утверждения повестки заседания депутаты перешли к рассмотрению законодательных вопросов. Представив проект закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год", министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян отметил, что он был составлен с учетом основных положений программы президента Республики Арцах на 2017-2020гг. с целью обеспечить основы для стабильного экономического роста, развития приоритетных отраслей экономики, формирования благоприятной бизнес-среды.
Коснувшись показателей экономического роста за 2017 год, министр подчеркнул, что сложившаяся экономическая среда, а также тенденции развития экономики позволяют ожидать  более высоких темпов экономического роста, чем прогнозировалось в программе среднесрочных расходов на 2018-2020 годы. Согласно ожиданиям, он составит около 15 %, что является самым высоким показателем за последние десять лет. Рост обусловлен увеличением добавленной стоимости горной промышленности, других отраслей материального производства.
Министр добавил, что в 2018 году осуществляемая бюджетная политика будет характеризоваться бюджетными решениями, обеспечивающими в среднем 8-процентный экономический рост в дальнейшем. Таким образом, в будущем году объем ВВП прогнозируется в размере 291 млрд драмов, обеспечив тем самым  реальный рост в размере 8 процентов. Будет сохранена отраслевая структура экономического роста, что обусловлено увеличением предусмотренного на будущий год объема продукции в первую очередь в сфере горной промышленности приблизительно на 40 процентов и прогнозированием мировых цен на медь.
Показатель инфляции прогнозируется в пределах 4 процентов. Собственные доходы государственного бюджета составят 44,600 млн драмов, что на 17,4% больше показателя за 2017 год, налоговые доходы составят 43,600 млн драмов,  что на 17,8% больше показателя за текущий год. Дефицит бюджета составит 4, 299.2 драмов, что, по сравнению с данными за текущий год, меньше на 1,395.3 драмов. Расходы бюджета составят 100,293.1 млн драмов, обеспечив  рост в размере 6,2%.
В этом году самая большая доля в расходной структуре бюджета вновь приходится на сферу социальной защиты, составив 22,8% от общей суммы расходов.
Резюмируя, министр финансов отметил, что правительство получило 69 вопросов от фракций НС и отдельных депутатов.
"Независимо от развития событий в экономике, в ходе исполнения государственного бюджета правительство приложит усилий для детального изучения заданных вопросов и даст возможные решения", – добавил он.
В ходе обмена мнениями, с речью выступили депутаты Гагик Багунц, Ваграм Балаян и Вилен Сафарян.
Затем министр финансов представил включенный в состав бюджета пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнения в закон НКР "О бюджетной системе НКР"», «О внесении изменения и дополнения в закон НКР "О научной и научно-технической деятельности"», «О внесении изменения в закон НКР "О медицинской помощи и обслуживании населения"», «О внесении изменения в закон НКР "О физической культуре и спорте"», «О внесении изменений в закон НКР "О социальной защите инвалидов НКР"», «О внесении изменения в закон НКР "О занятости"», «О внесении изменений в закон НКР "О наркотических средствах и психотропных веществах"», «О внесении изменения и дополнения в закон НКР "О животном мире"».
Первый заместитель министра финансов Артур Арутюнян представил включенный в состав госбюджета пакет проектов законов «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О налогах"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О налоге на прибыль"» «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О подоходном налоге"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "Об акцизном налоге"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О налоге на добавочную стоимость"», «О внесении дополнения и изменений в закон НКР "О фиксированных платежах"», «О внесении дополнения и изменений в закон НКР "О лицензионных платежах"», «О внесении изменений в закон НКР "О применении контрольно-кассовых аппаратов"», «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "Об организации и проведении проверок в НКР", «О внесении дополнения и изменений в закон НКР "О торговле и услугах"», О внесении изменений в закон НКР "Об ассигнованиях (отчислениях) на строительство, ремонт и содержание автомобильных дорог"», «О внесении изменения в закон НКР "О природоохранительных платежах и платежах за природоиспользование"», «О внесении изменения в закон НКР "Об обязательных платежах за регулирование общественных услуг"», «О внесении изменений в закон НКР "О государственной пошлине"», «О внесении изменений в закон НКР "О налоге на торговлю"», «О внесении изменений в закон НКР «О кассовых операциях"», «О внесении изменений в закон НКР "О прекращении деятельности применителей контрольно-кассовых аппаратов"» и «О внесении изменений в закон НКР "О налоговом учете организаций и физических лиц"».
После положительного заключения головной комиссии – постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению – депутаты задали вопросы касательно целевых и государственных программ бюджета.
Согласно регламенту НС, председатель парламента в 12:30 объявил перерыв в обсуждении проекта бюджета. В установленном Порядком работы НС порядке, депутаты в течение 24 часов представят свои предложения касательно бюджета в аппарат НС.
После перерыва парламентарии продолжили рассмотрение других вопросов, включенных в повестку заседания. Проекты законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О конституционном судопроизводстве"», "О внесении изменений в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики", "О внесении изменения в Гражданский кодекс Нагорно-Карабахской Республики" министр юстиции Арарат Даниелян. По его словам, первый из представленных законопроектов был приведен в соответствие с Конституцией, особое внимание уделив особенностям рассмотрения и решения дел в Верховном суде, а во втором и третьем планируется отразить отдельные правовые регулирования, установленные в результате конституционных реформ.
Затем министр юстиции представил законодательные инициативы, касающиеся государственных символов. Принятие законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О гербе Нагорно-Карабахской Республики"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О гимне Нагорно-Карабахской Республики"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О флаге Нагорно-Карабахской Республики"», как отметил министр, обусловлено требованием приведения законов в соответствие с Конституцией и указами президента Республики Арцах.
Парламент рассмотрел и принял все вышеуказанные законы.
Представив проект закона Республики Арцах «О внесении изменений закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной службе по чрезвычайным ситуациям"», Арарат Даниелян отметил, что предлагается в части 2-й статьи 14-й закона внести изменение, закрепив, что высшие звания и звание полковника спасательной службы присваивает президент Республики. Принятие проекта, как ожидается, будет способствовать усовершенствованию действующего законодательства и приведению отдельных положений закона в соответствие с новыми правовыми регулированиями.
После положительного заключения постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка депутаты выступили с заключениями. Депутат Арсен Арустамян предложил пересмотреть порядок назначения на должность директора службы. По предложению автора проекта рассмотрение законопроекта было отложено для дополнительного рассмотрения в головной комиссии.
Проект закона Республики Арцах «О внесении изменения и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственных пенсиях"» и «О внесении изменения в закон "О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности"», представил на рассмотрение парламента министр труда, социальных вопросов и миграции Самвел Аванесян.
Принятием пакета, предлагается списать излишне выплаченные суммы пенсий, выявленные в результате сопоставлений, проведенных между разными информационными базами в 2016-2017гг., до 1-го января 2018 года.
Пакет закона был рассмотрен и принят парламентом.
Депутаты рассмотрели и в первом чтении приняли также пакет законов Республики Арцах "О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Арцах" и «О внесении дополнений в законы Нагорно-Карабахской Республики  "О налогах"», «О внесении дополнений и изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О социальном страховании военнослужащих и членов их семей", «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О бюджетной системе Нагорно-Карабахской Республики" «О внесении изменения и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственных пенсиях"» и «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О подоходном налоге"».
Принятием законопроектов будет внедрен особый порядок возмещения ущерба, который за счет получаемых в результате управления обязательными платежами, выплачиваемыми  наемными работниками, лицами, получающими доход по гражданско-правовым договорам, и частными предпринимателями, дарений, пожертвований, грантов, а также других сумм доходов,  обеспечит выплаты сумм возмещения ущерба, причиненного военнослужащим при участии в боевых действиях, или боевом дежурстве на линии соприкосновения, или выполнении специальных заданий.