Դեկտեմբերի 13-ին խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրվել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Խոսելով 6-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված օրենսդրական նախաձեռնությունների մասին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ դրանք հիմնականում վերաբերում են երեք ուղղությունների՝ 2018թ. պետական բյուջեի նախագիծը և դրա կազմում ներկայացված մի շարք օրենքների նախագծեր, օրենքներ, որոնք սահմանված ժամկետներում պետք է համապատասխանեցվեն ԱՀ Սահմանադրությանը և նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված այլ օրենսդրական նախաձեռնություններ: Անդրադարձ է կատարվել պետական բյուջեի ընդունման ժամկետացանկին և ընթացակարգի մանրամասներին:
ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովների պատասխանատուները ներկայացրել են համապատասխան հանձնաժողովներում օրենքների նախագծերի քննարկումների արդյունքները և լիագումար նիստի օրակարգում դրանք ընդգրկելու եզրակացությունը:
Խորհրդակցության ավարտին Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է դեկտեմբերի14-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ հերթական լիագումար նիստ գումարելու մասին:

13-го декабря под председательством руководителя парламента Ашота Гуляна состоялось рабочее совещание, в котором приняли участие ответственные лица постоянных комиссий, фракций и аппарата парламента.
Коснувшись включенных в повестку 6-ой сессии законодательных инициатив, председатель НС отметил, что они в основном охватывают три направления – проект государственного бюджета и представленные в его составе проекты ряда законов, законы, которые в установленные сроки должны быть приведены в соответствие с Конституцией Республики Арцах, и другие включенные в повестку сессии законодательные инициативы. Участники совещания обсудили также некоторые вопросы, связанные с графиком принятия государственного бюджета, и подробности процедуры.
Ответственные лица головных комиссий Национального собрания представили итоги обсуждения проектов законов в соответствующих комиссиях и заключение об их включении в повестку пленарного заседания.
По завершении совещания Ашот Гулян объявил, что очередное пленарное заседание НС состоится 14-го декабря, в 11:00.