Արցախի Ազգային ժողովում, արդեն ավանդույթ դարձած «Բաց դռների օր» նախաձեռնության շրջանակում, դեկտեմբերի 11-ին՝ Պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ հյուրընկալվել են Ասկերանի շրջանի Ակնաղբյուր գյուղի Վարդան Ջիվանշիրյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 10-12-րդ դասարանների աշակերտները և նրանց ուղեկցող ուսուցիչները:
Այցի ընթացքում դպրոցականները շրջել են ԱԺ շենքում, եղել են լիագումար նիստերի դահլիճում, ԱԺ գրադարանում, ծանոթացել մշտական հանձնաժողովների աշխատանքներին և զրուցել պատգամավորների հետ:
Աշակերտներին այնուհետև ընդունել է խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ով նշել է, որ նման նախաձեռնության նպատակը գալիք սերնդին երկրի կառավարմանը մոտիկից ծանոթացնելն է, ինչը կարող է որոշիչ լինել նրանց մասնագիտական կողմնորոշման հարցում: Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերին է ներկայացրել Արցախում պետականաշինության կայացման ուղին, անդրադարձել կառավարման համակարգի առանձնահատկություններին և սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին: Այդ համատեքստում Աշոտ Ղուլյանը պետության ապագա կառավարիչներին խորհուրդ է տվել գիտելիքներ ու հմտություններ կուտակել՝ ոգու, ուժի և օրենքի երկիր կառուցելու նպատակով, հաշվի առնելով իրենց հարազատ գյուղի և Արցախի փառահեղ անցյալը:
Դպրոցականներն Ազգային ժողովի նախագահին են առաջադրել երկրի կառավարման մարմիններին և արտասահմանյան ուսումնառությանը վերաբերող հարցեր:
Ազգային ժողովից պատանի հյուրերն այցելել են նաև Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն և ծանոթացել հասակակիցների գործունեությանն ու արդեն գրանցած հաջողություններին:

"День открытых дверей" в Национальном собрании Арцаха
11-го декабря в рамках ставшей традицией инициативы "День открытых дверей" в Национальном собрании Арцаха по случаю Дня принятия декларации о государственной независимости и Дня Конституции гостили учащиеся 10-12-х классов и учителя средней школы им. Вардана Дживанширяна села Акнахбюр Аскеранского района.
В рамках визита школьники обошли здание Национального собрания, побывали в зале пленарных заседаний, библиотеке НС,  ознакомились с работой постоянных комиссий и побеседовали с депутатами.
Затем учащихся принял председатель парламента Ашот Гулян. Председатель НС отметил, что цель подобных инициатив – поближе ознакомить подрастающее поколение с системой управления страны, что может сыграть решающую роль в вопросе их профессиональной ориентации. Руководитель парламента представил гостям путь становления государственного строительства в Арцахе, коснулся особенностей системы управления и процесса конституционных реформ. В этом контексте Ашот Гулян посоветовал будущим руководителям государства вооружиться знаниями и навыками с тем, чтобы построить страну духа, силы и законности, учитывая славное прошлое их родного села и Арцаха.
Школьники задали председателю Национального собрания вопросы относительно деятельности органов управления страны и и обучения за рубежом.
Затем юные гости посетили степанакертский центр креативных технологий "Тумо" и ознакомились с деятельностью и уже зафиксированными успехами сверстников.