Արցախի Ազգային ժողովում, արդեն ավանդույթ դարձած «Բաց դռների օր» նախաձեռնության շրջանակում, դեկտեմբերի 11-ին՝ Պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ հյուրընկալվել են Ասկերանի շրջանի Ակնաղբյուր գյուղի Վարդան Ջիվանշիրյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 10-12-րդ դասարանների աշակերտները և նրանց ուղեկցող ուսուցիչները:
Այցի ընթացքում դպրոցականները շրջել են ԱԺ շենքում, եղել են լիագումար նիստերի դահլիճում, ԱԺ գրադարանում, ծանոթացել մշտական հանձնաժողովների աշխատանքներին և զրուցել պատգամավորների հետ:
Աշակերտներին այնուհետև ընդունել է խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ով նշել է, որ նման նախաձեռնության նպատակը գալիք սերնդին երկրի կառավարմանը մոտիկից ծանոթացնելն է, ինչը կարող է որոշիչ լինել նրանց մասնագիտական կողմնորոշման հարցում: Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերին է ներկայացրել Արցախում պետականաշինության կայացման ուղին, անդրադարձել կառավարման համակարգի առանձնահատկություններին և սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին: Այդ համատեքստում Աշոտ Ղուլյանը պետության ապագա կառավարիչներին խորհուրդ է տվել գիտելիքներ ու հմտություններ կուտակել՝ ոգու, ուժի և օրենքի երկիր կառուցելու նպատակով, հաշվի առնելով իրենց հարազատ գյուղի և Արցախի փառահեղ անցյալը:
Դպրոցականներն Ազգային ժողովի նախագահին են առաջադրել երկրի կառավարման մարմիններին և արտասահմանյան ուսումնառությանը վերաբերող հարցեր:
Ազգային ժողովից պատանի հյուրերն այցելել են նաև Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն և ծանոթացել հասակակիցների գործունեությանն ու արդեն գրանցած հաջողություններին:

December 11, within the framework of the traditionally launched “Doors Open Day" initiative in the National Assembly, on the occasion of the Day of the Declaration on State Independence and the Constitution Day, students of 10-12th grades of Vardan Jivanshiryan secondary school in Aknaghbyur village of Askeran region and their accompanying teachers were hosted.
Within the framework of the visit, the schoolchildren went around the building of the National Assembly, visited the plenary hall, the library of the National Assembly, got acquainted with the work of the standing committees and talked with the deputies.
The Head of the Parliament Ashot Ghoulyan then met with the students, who noted that the purpose of such an initiative is to introduce the next generation to the government of the country, which can be decisive in their professional orientation. The Head of the Parliament presented to the guests the way of state-building in Artsakh, touched upon the peculiarities of the management system and the constitutional reform process. In that context Ashot Ghoulyan advised future government leaders to accumulate knowledge and skills to build spirit, power and law, taking into account the glorious past of their native village and Artsakh.
Schoolchildren asked the President of the National Assembly questions about the activities of the country governing bodies and issues related to learning abroad.
Then the young guests visited the Stepanakert Center for Creative Technologies "Tumo" and got acquainted with the activities and the already achieved successes.