Ողջունում եմ ոչ միայն այսօրվա համատեղ նիստը և դրան մասնակցելու նպատակով Երևանից ժամանած մեր գործընկերներին, այլև, առիթն օգտագործելով, ցանկանում եմ կիսվել ձեզ հետ իմ այն տպավորությամբ, որ ՀՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի հետ մեր գործնական կապերն ավելի ինտենսիվ ու նպատակային են դարձել:
Բոլորովին վերջերս՝ նոյեմբերի 10-ին, մենք համագործակցության հերթական միջխորհրդարանական նիստն ենք անցկացրել Երևանում, որի արդյունքներն արցախցի պատգամավորները գնահատել են օգտակար: Նույնիսկ կարծիք կար, որ ժամանակը փոքր ինչ չհերիքեց արտաքին քաղաքական թեմայի համար:
Մենք հայկական երկու հանրապետությունների միջև համակողմանի հարաբերությունները զարգացնելու պատկառելի ճանապարհ ենք անցել և այդ ամենի մեջ միջխորհրդարանական կապերը լուրջ տեղ են գրավում: Միասնական տնտեսական, ֆինանսական, լեզվական, կրոնական, կրթական ու մշակութային միջավայրը բնական ձևով ենթադրում է նաև արտաքին դժվարություններին ու մարտահրավերներին դիմակայելու միասնական ճակատի անհրաժեշտություն, որի կառուցվածքում երկրորդական հարցեր չկան:
Եթե այս իրողությանն ավելացնենք ադրբեջանա-ղարաբաղյան չկարգավորված հակամարտությունը՝ առավել քան պարզ կդառնա մեր պարբերական հանդիպումների և օպերատիվ ու գլոբալ իրավիճակների հետ կապված մեր պատկերացումները մշտապես թարմացնելու կարևորությունը:
Մեր օրերում արտաքին հարաբերություններն ու դիվանագիտությունը չի կարելի պատկերացնել առանց խորհրդարանական բաղադրիչի: Անհնարին է չնշել, որ միջազգային կապերի ընդլայնման ուղղությամբ խորհրդարանականների ներգրավվածությունը գնալով աճում է:
Այս դիտարկման համատեքստում անպայման պետք է նկատել, որ խորհրդարանական դիվանագիտության դերակատարությունը կարևորվում է ոչ միայն մեր կարգավիճակում գտնվող երկրների համար, որոնց արտաքին քաղաքականության հնարավորությունները սահմանափակ են (թեկուզև ժամանակավոր), այլև կայացած, տարածաշրջանային կամ միջազգային ազդեցիկ ակտորների համար:
Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական կապերի ընդլայնման գործում խորհրդարանական դիվանագիտության չափաբաժինը բացահայտ մեծ է: Միայն մեկ համեմատություն կարելի է բերել. գործնական հետաքրքրությամբ մեր երկիր այցելող օտարերկրացիների մեջ պատգամավորները երկրորդ տեղում են (լրագրողներից հետո):
Եվ այդ հետաքրքրությունը միանշանակ իր արտահայտությունն է ստացել 2013 թվականից սկիզբ առած բարեկամության խմբերի ու շրջանակների գործունեության, նահանգային խորհրդարանների կողմից Արցախի անկախությունը ճանաչելու բանաձևերի միջոցով: Այս ամենը յուրահատուկ վերաբերմունք է, որին նոր սերնդի պետություններից առայժմ միայն Արցախի Հանրապետությունն է արժանացել:
Մեր երկու խորհրդարանների համագործակցության ներկայիս մակարդակը թույլ է տալիս ավելի բարձր նշաձող սահմանել արտաքին քաղաքական հարցերում խորհրդարանական մասնակցության համար: Տարբեր առիթներով բազմիցս շեշտել եմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովը յուրատեսակ կապող օղակ է մեզ համար՝ այլ երկրների խորհրդարանականների հետ շփումների առումով: Քիչ առաջ թվարկած հաջողությունների մեջ նույնպես ուզում եմ ընդգծել ՀՀ մեր գործընկերների ջանադիր ու հետևողական աշխատանքը: Խոսքը հավասարապես վերաբերում է իշխանության երկու՝ օրենսդիր ու գործադիր թևերին:
Ասվածից բնավ չի հետևում, որ մենք այլևս անելիք չունենք: Հակառակը, միայն վերջին մեկ տարում մեր անմիջական հարևանությամբ (և ոչ միայն) ընթացող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները բոլորովին այլ բան են հուշում. իրականում լուրջ վերադասավորումներ են տեղի ունենում միջազգային հարաբերություններում, որոնք կարող են հիմք ծառայել քաղաքական նոր փոխակերպումների համար:
Նման իրավիճակում չի կարելի թուլացնել զգոնությունը: Ուստի, խորհրդարանական ներուժի ճիշտ ու համակարգված օգտագործումը մեր ընդհանուր արտաքին քաղաքական օրակարգի հարցերի լուծման համար պահանջված է ու հրատապ: Լիահույս եմ, որ մենք այսօր կշարունակենք Երևանում սկսած հետաքրքիր քննարկումները:

Приветственное слово Ашота Гуляна на совместном заседании постоянных комиссий НС Республики Арцах и Республики Армения по внешним сношениям
09 декабря 2017
Присутствующие,
Приветствую не только проведение сегодняшнего совместного заседания  и наших коллег, прибывших из Еревана с целью участия в нем, но и, пользуясь случаем, хочу поделиться с вами своим наблюдением, что деловые связи с Национальным собранием Республики Армения 6-го созыва стали более интенсивными и целевыми.
Совсем недавно, 10-го ноября, мы провели очередное межпарламентское заседание в рамках сотрудничества в Ереване, итоги которого арцахские депутаты квалифицировали как полезные. Даже бытовало мнение, что времени чуть-чуть не хватило для обсуждения внешнеполитической темы.
В контексте развития всесторонних отношений между двумя армянскими республиками мы прошли серьезный путь, и межпарламентские связи занимают значительное место во всем этом. Единая экономическая, финансовая, языковая, религиозная, образовательная и культурная среда естественно диктует также необходимость единого фронта противостояния внешним трудностям и вызовам, в структуре которого нет второстепенных вопросов.
Если к этому факту добавить еще и неурегулированный азербайджано-карабахский конфликт, более чем очевидным станет важность постоянного обновления наших периодических встреч и связанных с этим наших представлений об оперативных и глобальных ситуациях.
В наши дни внешние отношения и дипломатию невозможно представить без парламентской составляющей. Нельзя не отметить, что в направлении расширения международных связей вовлеченность парламентариев постепенно растет.
В контексте этого наблюдения непременно следует заметить, что роль парламентской дипломатии возрастает не только для стран, находящихся в нашем статусе, возможности внешней политики которых ограниченны (хотя и временно), но и для состоявшихся региональных или влиятельных международных акторов.
Доля парламентской дипломатии в деле расширения внешнеполитических связей Республики Арцах очевидно велика. Для сравнения отмечу, что среди иностранцев, посещающих нашу страну для бизнес-интереса, депутаты занимают второе место (после журналистов). И этот интерес однозначно отразился в начатой с 2013 года деятельности групп и кругов дружбы и в резолюциях по признанию независимости Арцаха, принятыми парламентами разных штатов.
Все это свидетельствует об особом отношении, которого из государств нового поколения удостоилась лишь Республика Арцах.
Нынешний уровень сотрудничества между двумя парламентами позволяет установить более высокую планку для участия парламентов в обсуждении внешнеполитических вопросов. Я неоднократно подчеркивал, что Национальное собрание Республики Армения является своего рода связующим звеном для нас с точки зрения установления контактов с парламентариями разных стран. В числе недавно перечисленных успехов также хочу подчеркнуть  кропотливую и последовательную работу с нашими коллегами из Республики Армения. Речь равным образом идет о законодательной и исполнительной ветвях власти.
Из сказанного вовсе не следует, что нам больше нечего делать. Напротив, лишь за последний год геополитические изменения, проходящие в непосредственном соседстве (и не только) с нами, подсказывают совершенно другое: на самом деле в международных отношениях происходит серьезный перерасклад, которые могут послужить основой для новых политических трансформаций.
В подобных ситуациях нельзя терять бдительность. Следовательно, правильное и координированное использование парламентского потенциала для решения вопросов нашей общей внешнеполитической повестки востребовано и актуально. Надеюсь, мы сегодня продолжим начатые в Ереване обсуждения.