Ողջունում եմ ոչ միայն այսօրվա համատեղ նիստը և դրան մասնակցելու նպատակով Երևանից ժամանած մեր գործընկերներին, այլև, առիթն օգտագործելով, ցանկանում եմ կիսվել ձեզ հետ իմ այն տպավորությամբ, որ ՀՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի հետ մեր գործնական կապերն ավելի ինտենսիվ ու նպատակային են դարձել:
Բոլորովին վերջերս՝ նոյեմբերի 10-ին, մենք համագործակցության հերթական միջխորհրդարանական նիստն ենք անցկացրել Երևանում, որի արդյունքներն արցախցի պատգամավորները գնահատել են օգտակար: Նույնիսկ կարծիք կար, որ ժամանակը փոքր ինչ չհերիքեց արտաքին քաղաքական թեմայի համար:
Մենք հայկական երկու հանրապետությունների միջև համակողմանի հարաբերությունները զարգացնելու պատկառելի ճանապարհ ենք անցել և այդ ամենի մեջ միջխորհրդարանական կապերը լուրջ տեղ են գրավում: Միասնական տնտեսական, ֆինանսական, լեզվական, կրոնական, կրթական ու մշակութային միջավայրը բնական ձևով ենթադրում է նաև արտաքին դժվարություններին ու մարտահրավերներին դիմակայելու միասնական ճակատի անհրաժեշտություն, որի կառուցվածքում երկրորդական հարցեր չկան:
Եթե այս իրողությանն ավելացնենք ադրբեջանա-ղարաբաղյան չկարգավորված հակամարտությունը՝ առավել քան պարզ կդառնա մեր պարբերական հանդիպումների և օպերատիվ ու գլոբալ իրավիճակների հետ կապված մեր պատկերացումները մշտապես թարմացնելու կարևորությունը:
Մեր օրերում արտաքին հարաբերություններն ու դիվանագիտությունը չի կարելի պատկերացնել առանց խորհրդարանական բաղադրիչի: Անհնարին է չնշել, որ միջազգային կապերի ընդլայնման ուղղությամբ խորհրդարանականների ներգրավվածությունը գնալով աճում է:
Այս դիտարկման համատեքստում անպայման պետք է նկատել, որ խորհրդարանական դիվանագիտության դերակատարությունը կարևորվում է ոչ միայն մեր կարգավիճակում գտնվող երկրների համար, որոնց արտաքին քաղաքականության հնարավորությունները սահմանափակ են (թեկուզև ժամանակավոր), այլև կայացած, տարածաշրջանային կամ միջազգային ազդեցիկ ակտորների համար:
Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական կապերի ընդլայնման գործում խորհրդարանական դիվանագիտության չափաբաժինը բացահայտ մեծ է: Միայն մեկ համեմատություն կարելի է բերել. գործնական հետաքրքրությամբ մեր երկիր այցելող օտարերկրացիների մեջ պատգամավորները երկրորդ տեղում են (լրագրողներից հետո):
Եվ այդ հետաքրքրությունը միանշանակ իր արտահայտությունն է ստացել 2013 թվականից սկիզբ առած բարեկամության խմբերի ու շրջանակների գործունեության, նահանգային խորհրդարանների կողմից Արցախի անկախությունը ճանաչելու բանաձևերի միջոցով: Այս ամենը յուրահատուկ վերաբերմունք է, որին նոր սերնդի պետություններից առայժմ միայն Արցախի Հանրապետությունն է արժանացել:
Մեր երկու խորհրդարանների համագործակցության ներկայիս մակարդակը թույլ է տալիս ավելի բարձր նշաձող սահմանել արտաքին քաղաքական հարցերում խորհրդարանական մասնակցության համար: Տարբեր առիթներով բազմիցս շեշտել եմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովը յուրատեսակ կապող օղակ է մեզ համար՝ այլ երկրների խորհրդարանականների հետ շփումների առումով: Քիչ առաջ թվարկած հաջողությունների մեջ նույնպես ուզում եմ ընդգծել ՀՀ մեր գործընկերների ջանադիր ու հետևողական աշխատանքը: Խոսքը հավասարապես վերաբերում է իշխանության երկու՝ օրենսդիր ու գործադիր թևերին:
Ասվածից բնավ չի հետևում, որ մենք այլևս անելիք չունենք: Հակառակը, միայն վերջին մեկ տարում մեր անմիջական հարևանությամբ (և ոչ միայն) ընթացող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները բոլորովին այլ բան են հուշում. իրականում լուրջ վերադասավորումներ են տեղի ունենում միջազգային հարաբերություններում, որոնք կարող են հիմք ծառայել քաղաքական նոր փոխակերպումների համար:
Նման իրավիճակում չի կարելի թուլացնել զգոնությունը: Ուստի, խորհրդարանական ներուժի ճիշտ ու համակարգված օգտագործումը մեր ընդհանուր արտաքին քաղաքական օրակարգի հարցերի լուծման համար պահանջված է ու հրատապ: Լիահույս եմ, որ մենք այսօր կշարունակենք Երևանում սկսած հետաքրքիր քննարկումները:

I welcome not only our today’s joint sitting and our colleagues arrived from Yerevan to participate therein, but also using the occasion; I would like to share with you my impression that our practical ties with the RA National Assembly of the 6th convocation have become more intensive and targeted.
Very recently, on November 10, we held a regular joint sitting of the interparliamentary commission on cooperation in Yerevan, and Artsakh MPs found useful the results of the meeting. Even there was an opinion that scheduled time for discussing foreign policy issues was not enough.
We passed a huge way of developing comprehensive relationship between the two Armenian republics and interparliamentary ties occupy a serious place therein. Common economic, financial, linguistic, religious, educational and cultural environment naturally supposes a necessity of a common front to withstand the external challenges, and there are no secondary issues in this structure.
If we add the unsettled Azerbaijani-Karabakh conflict to this, then the importance of our regular meetings and constant updating of our perceptions of the operative and global situations will become more than obvious.
Today, one cannot imagine foreign relations and diplomacy without parliamentary component. It’s impossible not to mention that involvement of parliamentarians in expanding international ties is growing.
In this context, we should mention that the role of the parliamentary diplomacy is important not only for the countries, whose foreign policy capacities are limited (even though temporary), but also for the influential regional and global actors.
The proportion of the parliamentary diplomacy in the enlargement of the external political ties of the Republic of Artsakh is vividly great. Just a comparison should be brought: the MPs come second to journalists among the foreigners who visit Artsakh on a business propose.
And that interest is expressed through the activities of Friendship Groups and Circles since 2013 as well as the resolutions recognizing the independence of Artsakh on a state legislative level. And the Republic of Artsakh is the only one among new generation states treated with this unique attitude so far.
The current level of the cooperation between our two parliaments allows setting a higher bar for the parliamentary participation in foreign affairs. On numerous occasions, I repeatedly stressed that the National Assembly of Armenia is a unique bridge for us in making contacts with the MPs of different countries. In the above mentioned achievements, I would like also to highlight the diligent efforts and consistent work of our colleagues in Armenia. This refers to both branches of power: legislative and executive.
What I say does not mean that we have nothing to do anymore. On the contrary, the geopolitical changes taking place in our immediate neighborhood (and not only) in the last year dictates us quite another thing. In reality, serious shifts are taking place in the international relations, which can serve as a ground for the new political transformations.
In such a situation, we cannot weaken our vigilance. Hence, the targeted and coordinated use of parliamentary potential is required and actual for solving the issues of our common foreign policy agenda. I am hopeful that today we will continue the interesting discussions started in Yerevan.