Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովները դեկտեմբերի 9-ին Արցախի Ազգային ժողովում հրավիրել են համատեղ նիստ՝ հանձնաժողովների ղեկավարներ Արզիկ Մխիթարյանի և Արմեն Աշոտյանի համանախագահությամբ:
Նիստին մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները, արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը և նախարարի տեղակալները:
Քննարկվել են Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանական համագործակցության արտաքին քաղաքական օրակարգին և Հայաստանի արտաքին քաղաքական վերջին զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Նոյեմբերին Երևանում տեղի ունեցած ԱՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի ընթացքում երկու խորհրդարանների միջև պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել կոնկրետ թեմաների հետագա քննարկումները տեղափոխել երկու խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների օրակարգ:
Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը արտաքին քաղաքական կապերի ընդլայնման գործում և բարձր գնահատել Հայաստանի և Արցախի օրենսդիրների միջև ձևավորված արդյունավետ փոխգործակցությունը:
«Մեր երկու խորհրդարանների համագործակցության ներկայիս մակարդակը թույլ է տալիս ավելի բարձր նշաձող սահմանել արտաքին քաղաքական հարցերում խորհրդարանական մասնակցության համար: Տարբեր առիթներով բազմիցս շեշտել եմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովը յուրատեսակ կապող օղակ է մեզ համար այլ երկրների խորհրդարանականների հետ շփումների առումով»,-նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ընդգծելով նման ձևաչափով հանդիպման կարևորությունը՝ Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրել է, որ արցախցի գործընկերների հետ ուրվագծել են գործողությունների որոշակի ծրագիր՝ շփումներն առավելագույնս ոլորտային և առարկայական դարձնելու համար:
«Արտաքին քաղաքական դաշտում, հատկապես անվտանգային միջավայրի ձևավորման տեսակետից մեր ձեռնարկելիք քայլերը պետք է լինեն համահունչ Արցախի խորհրդարանի և ժողովրդի սպասումներին»,- շեշտել է Արմեն Աշոտյանը:
ԱՀ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը կարևորել է խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների միջև տարեցտարի կատարելագործվող փոխգործակցությունը, պարբերաբար կազմակերպվող հանդիպումները և տարբեր հարցերի շուրջ ընդունվող հայտարարությունները:
Այնուհետև նիստի մասնակիցները անցել են օրակարգային հարցերի քննարկմանը: «Հայաստանի ու Արցախի խորհրդարանական համագործակցության արտաքին քաղաքական օրակարգը» զեկույցով հանդես է եկել Արզիկ Մխիթարյանը, որում մասնավորապես անդրադարձել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, դրանում Արցախի մասնակցությանը, միջազգային ճանաչման ուղղությամբ կատարվող քայլերին և Արցախը որպես բնականոն կյանքով ապրող և զարգացող երկիր ներկայացնելու անհրաժեշտությանը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել Արմեն Աշոտյանը, Հայկ Խանումյանը, Արտակ Զեյնալյանը, Կարեն Բեքարյանը, Դավիթ Մելքումյանը, Շիրակ Թորոսյանը:
Ընդմիջումից հետո համատեղ նիստը շարունակվել է օրակարգային երկրորդ հարցի քննարկմամբ, որը վերաբերում էր Հայաստանի արտաքին քաղաքական վերջին զարգացումներին: Թեմայի շուրջ ցեկույց է ներկայացրել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության՝ հարևան երկրների և համաշխարհային ուժային կենտրոնների հետ հարաբերություններում առկա իրավիճակին և սպասվող զարգացումներին:
Քննարկվող թեմայի շուրջ մտքեր են փոխանակել Վարդգես Բաղրյանը, Արտակ Զեյնալյանը, Գեորգի Պետրոսյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Արայիկ Աղաբաբյանը, Աշոտ Ղուլյանը և Կարեն Բեքարյանը:
Համատեղ նիստի արդյունքներով հանձնաժողովների նախագահներ Արզիկ Մխիթարյանը և Արմեն Աշոտյանը ճեպազրույց են անցկացրել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:

9-го декабря в Национальном собрании Арцаха состоялось совместное заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по внешним сношениям и постоянной комиссии НС Республики Армения по внешним связям, которое вели председатели комиссий Арзик Мхитарян и Армен Ашотян.
В заседании приняли участие председатели НС Республики Арцах Ашот Гулян, руководители парламентских фракций, министр иностранных дел Масис Маилян и заместители министра.
На совместном заседании на обсуждение были вынесены вопросы, касающиеся внешнеполитической повестки парламентского сотрудничества между Арменией и Арцахом и последних развитий во внешней политике Армении.
В ходе прошедшего в ноябре в Ереване заседания по межпарламентскому сотрудничеству НС Республики Арцах-НС Республики Армения между двумя парламентами была достигнута договоренность перенести дальнейшие обсуждения конкретных тем в повестку соответствующих комиссий двух парламентов.
Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян отметил важную роль парламентской дипломатии в деле расширения внешнеполитических связей и высоко оценил эффективное взаимодействие между законодательными органами Армении и Арцаха.
"Нынешний уровень сотрудничества между двумя парламентами позволяет установить более высокую планку для участия парламентов в обсуждении внешнеполитических вопросов. Я неоднократно подчеркивал, что Национальное собрание Республики Армения является своего рода связующим звеном для нас с точки зрения установления контактов с парламентариями разных стран", – добавил Ашот Гулян.
Приветствуя важность встречи в подобном формате, Армен Ашотян сообщил, что вместе с арцахскими коллегами они обозначили план действий с тем, чтобы придать этим контактам максимально отраслевой и предметный характер.
"Меры, которые нам предстоит предпринять на внешнеполитической арене, особенно с точки зрения формирования безопасной среды, должны быть созвучны с ожиданиями парламента и народа Арцаха", - отметил Армен Ашотян.
Председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах Арзик Мхитарян, в свою очередь, отметила важность совершенствующегося из года в год взаимодействия между постоянными комиссиями двух парламентов по внешним сношениям, периодически организуемых встреч и заявлений, принимаемых по разным вопросам.
Затем участники перешли к обсуждению вопросов повестки заседания. С докладом на тему "Внешнеполитическая повестка парламентского сотрудничества Армении и Арцаха" выступила Арзик Мхитарян. В докладе А.Мхитарян, в частности, коснулась процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, участия Арцаха в нем, усилий, прилагаемых в направлении международного признания Арцаха, и необходимости позиционирования Арцаха как страны, которая живет в нормальном ритме и развивается.
В ходе обмена мнениями с речью выступили Армен Ашотян, Айк Ханумян, Артак Зейналян, Арпат Аванесян, Карен Бекарян, Давид Мелкумян и Ширак Торосян.
После перерыва на совместном заседании был обсужден второй вопрос повестки, который касался последних развитий во внешней политике Армении. С докладом на эту тему выступил председатель постоянной комиссии Национального собрания Республики Армения по внешним связям Армен Ашотян. В своем слове он коснулся нынешнего состояния отношений Республики Армения с силовыми центрами соседних стран и за рубежа и ожидаемых развитий.
На заседании депутаты Вардгес Багирян, Артак Зейналян, Георгий Петросян, Ширак Торосян, Араик Агабабян, Ашот Гулян и Карен Бекарян обменялись мнениями относительно обсуждаемых тем.
По итогам совместного заседания председатели комиссий провели брифинг с представителями средств массовой информации.