Դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ամփոփիչ նիստի ընթացքում քննության են առնվել «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի կազմում ներկայացված մի շարք օրենքների նախագծեր: Մասնավորապես, օրենսդրական կարգավորումների փաթեթ է առաջարկվել բյուջետային համակարգի մասին օրինագծում և դրանից բխող մի շարք այլ օրենսդրական ակտերում: Նշված ուղղություններում փոփոխությունների ու լրացումների մասին տեղեկատվություն է հաղորդել ԱՀ Ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը: Հարկային դաշտը կարգավորող օրենքների փաթեթը պատգամավորներին է ներկայացրել ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հարությունյանը:
Զեկուցողները պատասխանել և պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը և ներկայացված մյուս նախագծերի փաթեթները ընդգրկել նստաշրջանի առաջիկա լիագումար նիստի օրակարգ:
Համաձայն բյուջեի նախագծի քննարկման ժամկետացանկի, այսօրվանից խորհրդարանում կհավաքագրվեն պատգամավորների ու խմբակցությունների առաջարկությունները և կներկայացվեն կառավարությանը:

На заседании постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению подведены предварительные итоги бюджета на 2018 год
04 декабря 2017
4-го декабря состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел председатель комиссии Руслан Исраелян.
На итоговом заседании были взяты на рассмотрение проекты ряда законов, представленные в проекте закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год".
В частности, пакет законодательных регулировок был предложен в законопроекте о бюджетной системе и ряде других вытекающих из него законодательных актах. Информацию об изменениях и дополнениях в указанных направлениях сообщил министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян. Пакет законов, регулирующих налоговый сектор, представил депутатам первый заместитель министра финансов Артур Арутюнян.
Головная комиссия с положительным заключением рекомендовала проект закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год" и пакеты других представленных проектов для включения в повестку предстоящего пленарного заседания сессии.
Согласно графику обсуждения проекта бюджета, с сегодняшнего дня предложения депутатов и фракций будут собраны и представлены правительству.