Դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ամփոփիչ նիստի ընթացքում քննության են առնվել «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի կազմում ներկայացված մի շարք օրենքների նախագծեր: Մասնավորապես, օրենսդրական կարգավորումների փաթեթ է առաջարկվել բյուջետային համակարգի մասին օրինագծում և դրանից բխող մի շարք այլ օրենսդրական ակտերում: Նշված ուղղություններում փոփոխությունների ու լրացումների մասին տեղեկատվություն է հաղորդել ԱՀ Ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը: Հարկային դաշտը կարգավորող օրենքների փաթեթը պատգամավորներին է ներկայացրել ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հարությունյանը:
Զեկուցողները պատասխանել և պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը և ներկայացված մյուս նախագծերի փաթեթները ընդգրկել նստաշրջանի առաջիկա լիագումար նիստի օրակարգ:
Համաձայն բյուջեի նախագծի քննարկման ժամկետացանկի, այսօրվանից խորհրդարանում կհավաքագրվեն պատգամավորների ու խմբակցությունների առաջարկությունները և կներկայացվեն կառավարությանը:

December 4, a sitting of the National Assembly Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management was held by the Chairman Ruslan Israelyan.
At the final meeting, drafts of a number of laws presented in the draft law of the Republic of Artsakh "On the state budget of the Republic of Artsakh for 2018" have been taken into consideration.
In particular, packages of legislative regulations have been proposed in the draft law on the budget system and a number of other legislative acts arising from it. The Minister of Finance of the Republic of Artsakh, Grigory Martirosyan informed about the changes and additions in these directions. First deputy finance minister Arthur Harutunyan presented the package of laws regulating the tax sector.
The speakers answered the questions of the deputies and gave appropriate explanations.
The Leading Committee recommended the draft law "On the State Budget of the Republic of Artsakh for 2018" packages and other projects included in the agenda of the forthcoming plenary session.
According to the schedule of discussion of the draft budget, from today the proposals of deputies and factions will be collected and submitted to the government.