Դեկտեմբերի 1-ին և 2-ին Ազգային ժողովում շարունակվել են 2018 թվականի բյուջեի նախագծի շուրջ քննարկումները՝ խորհրդարանական խմբակցությունների և գործադիրի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Քննարկումներին ներկա է եղել ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Կառավարության հետ քննարկումների ընթացքում «Դաշնակցություն» խմբակցության անդամները հնչեցրել են չօգտագործվող բնակֆոնդի շահագործմանը, վթարային շինությունների ամրացմանը, ջրամբարների և ջրատար համակարգերի վերակառուցմանը, զբոսաշրջության ոլորտում հայեցակարգային մոտեցումների ձևավորման վերաբերյալ հարցեր և առաջարկություններ:
2018 թվականի բյուջեի քննարկումների շրջանակներում «Շարժում-88» խմբակցությունը հանդես է եկել առողջապահության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման, Արցախի գիտական կենտրոնի կողմից իրականցվող հետազոտությունների, դպրոցական սննդի և համազգեստների վերաբերյալ առաջարկներով:
«Վերածնունդ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Խանումյանի հարցերն ու առաջարկությունները պետական համակարգում ծառայողական մեքենաների սպասարկման ծախսերի կրճատման, առողջապահական համակարգում, մասնավորապես ծննդօգնության բնագավառում բարեփոխումների, Շուշիում խմելու ջրի մասին էին:
«Ժողովրդավարություն» խմբակցության հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զինծառայողների ընտանիքների համար սոցիալական երաշխիքներին, սոցիալական ապահովության կենտրոնական և շրջանային մարմինների գործառույթներին, կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրմանը, ինչպես նաև կրթության բնագավառում հրատապ համարվող հարցեր:
Գալիք տարվա բյուջեի մասին օրենքի շուրջ քննարկումները ավարտվել են «Հայրենիք» խմբակցության հետ հանդիպմամբ: Պատգամավորներին հետաքրքրում էին երկարաժամկետ տնտեսական ծրագրերի հետ կապված և տնտեսության առաջատար ճյուղերի զարգացման նորությունները, հարկային քաղաքականության մեջ հնարավոր փոփոխությունները և այլ հարցեր:

1-го и 2-го декабря в Национальном собрании продолжились обсуждения проекта бюджета на 2018 год – с участием парламентских фракций и представителей исполнительной власти. На обсуждениях присутствовал государственный министр Республики Арцах Араик Арутюнян.
В ходе обсуждений с членами правительства фракция "Дашнакцутюн" озвучила вопросы и предложения касательно эксплуатации неиспользуемого жилищного фонда, укрепления аварийных зданий, реконструкции водохранилищ и водосточных систем, формирования концептуального подхода к сфере туризма.
В рамках обсуждений бюджета на 2018 год фракция "Движение-88" выступила с предложениями относительно внедрения систем медицинского страхования, исследований, проводимых Научным центром Арцаха, школьного питания и форм.
Вопросы и предложения депутата фракции "Возрождение" Айка Ханумяна касались сокращения расходов на обслуживание служебных автомобилей в системе государственного управления, реформ в сфере здравоохранения, в частности, в сфере родовспоможения, снабжения питьевой водой города Шуши.
В ходе встречи с фракцией "Демократия" были обсуждены вопросы, касающиеся социальных гарантий для детей военнослужащих, функций центрального и районных органов социального страхования, внедрения накопительной пенсионной системы, а также актуальные вопросы в сфере образования.
Обсуждения закона о госбюджете на будущий год завершились встречей с фракцией "Родина". Депутаты задали вопросы касательно долгосрочных экономических программ и инноваций в развитии ведущих отраслей экономики, возможных изменений в сфере налоговой политики и др.