- Պարոն Ղուլյան, Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ստորագրվեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Այստեղ անդրադարձ կա նաև Արցախին. նախ, ՀՀ-ի ստորագրած միջազգային փաստաթղթում Արցախին անդրադարձն ի՞նչ մեսիջներ է պարունակում, ի՞նչ է ենթադրում, և երկրորդ՝ այդ անդրադարձն ի՞նչ է նշանակում Արցախի համար, ինչո՞վ է տարբերվում մյուսներից։
Նախքան Արցախի հետ կապված առնչություններին անդրադառնալը ավելորդ չեմ համարում շեշտել, որ ՀՀ-ԵՄ միջև համաձայնագրի ստորագրումը շարքային իրադարձություն չէ. Հայաստանը այդ ստորագրությամբ դարձավ միակ երկիրը, որին հաջողվեց հավասարակշռել աշխարհաքաղաքական ու արժեհամակարգային կողմնորոշումները: Կարելի է երկար քննարկել ու բանավիճել այդ թեմայի շուրջ, բայց նույնիսկ այն հանգամանքը, որ մեր հանրային շահերի մեջ արտահայտված են և՛ եվրոպական և՛ եվրասիական ուղղությունները, արդեն իսկ վկայում է համադրելի նախապատվությունների հնարավորության մասին:
Համաձայնագրի՝ Արցախին անդրադարձող ձևակերպումներում ԵՄ-ի կողմից արձանագրվեց եվրոպական մեկ այլ կառույցի՝ ԵԱՀԿ հովանու ներքո գործող Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից տարվող բանակցային գործընթացի գլխավոր նպատակը՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը՝ որպես հիմք ընդունելով միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերն ու հանրաճանաչ սկզբունքները:
Խոսքը, մասնավորապես, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի, պետությունների տարածքային ամբողջականության, ուժ կամ ուժի սպառնալիք չգործադրելու մասին է: Այդ սկզբունքներն ընկած են հայկական կողմերի պաշտոնական դիրքորոշումների հիմքում և բազմիցս ներկայացվել են միջազգային տարբեր հարթակներում: Գրեթե համոզված եմ, որ Հայաստանի հանդեպ ցուցաբերված վերաբերմունքի խորքում Հայաստանի Հանրապետության կողմից խնդրին խաղաղ միջոցներով և տևական լուծում տալու հանձնառության գնահատականն է, որի մեջ կարևոր տեղ ունի Արցախի Հանրապետության՝ տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության համար ստանձնած ոչ միշտ բարձրաձայնվող պատասխանատվությունը:
- Պարոն Ղուլյան, ՀՀ-ի՝ ԵԱՏՄ-ի և արդեն ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը նշված կառույցների պահանջով հնարավո՞ր է ինչ-որ բան փոխի երկու հայկական երկրների հարաբերություններում։ Նման մտավախության առիթ կա, թե՞ ոչ։
Եթե վերհիշենք ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը խորացնելու պաշտոնական հիմնավորումները, ապա կարելի է պնդել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերազգային կառույցներում ընդգրկվելու կամ նրանց հետ համագործակցելու առումով գլխավորապես առաջնորդվում է անվտանգության ապահովման և ժողովրդի բարեկեցության բարձրացման շահերով: Իսկ այսօրվա հայկական անվտանգային համակարգը չի կարող հաշվի չառնել Արցախի գործոնը։
ՀՀ անդամակցությունը տարբեր միջազգային կառույցներին եթե ոչ անմիջականորեն, ապա հաստատ անուղղակի իր ազդեցությունն է թողում նաև Արցախի վրա: Համեմատության համար հիշենք, որ երբ ՀՀ-ն 2001թ-ին անդամակցեց Եվրոպայի խորհրդին, հաջորդ տարիներին Արցախում մեծածավալ աշխատանք սկսվեց ազգային օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Տվյալ դեպքում, Եվրամիության հետ համագործակցության համաձայնագիրը, որը նոր չափանիշներ է ուղենշում Հայաստանում բիզնես միջավայրի կանխատեսելիության ու կայունության, ծառայությունների և առևտրի ազատականացման, ժողովրդավարական հիմնադրույթների զարգացման համար, կարելի է ասել՝ անուղղակի ձևով իր ազդեցությունը կունենա նաև Արցախում:
- Անդրադառնանք Արցախի ներքաղաքական կյանքին։ 2017-2020 թթ. Արցախի համար անցումային շրջան է սահմանված։ Այդ երեք տարին բավարա՞ր է օրենսդրական և կառավարման կարգը համապատասխանեցնելու նախագահական կառավարման մոդելին, հնարավոր խոչընդոտներ կարո՞ղ են լինել։
Այս պարագայում մենք կարող ենք հղում անել նախորդ վեց ամիսների աշխատանքի վրա: Բարեբախտաբար մեզ հաջողվել է նախանշված աշխատանքի ծավալը հաղթահարել, իսկ դա թույլ է տալիս չափել մեր հնարավորությունները: Առաջիկա երկուսուկես տարում շարունակվելու են աշխատանքները՝ օրենսդրությունը երկրի հիմնական օրենքի պահանջներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Սահմանադրության դրույթները կյանքի կոչելու և սահուն կերպով կառավարման նոր համակարգին անցնելու գործընթացի առաջին փուլի արդյունքները հիմք են տալիս վստահություն հայտնել, որ այն կավարտենք սահմանված ժամկետներում: Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների համակարգման խորհուրդը՝ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի գլխավորությամբ, արդյունավետ աշխատում է համաձայնեցված օրենքների ցանկով և կոնկրետ նշված ժամանակացույցով:
- Սուպերնախագահական մոդելի երկրի թիվ մեկ առավելությունը ո՞րն է Արցախի նման կարգավիճակ ունեցող երկրի համար։
Ինչքան էլ անվիճելի լինեն Հանրապետության նախագահի լիազորությունները՝ գործադիր իշխանության ղեկավարի կարգավիճակի դեպքում և ազգային անվտանգության բնագավառում, այնուամենայնիվ, շատ մեծ երևակայություն է պետք Արցախի պետական կառավարման մոդելը «սուպերնախագահական» անվանելու համար:
Նոր Սահմանադրությամբ հստակեցված են իշխանության գործադիր, օրենսդիր և դատական ճյուղերի լիազորություններն ու նրանց միջև հակակշիռների և զսպումների մեխանիզմները: Օրինակ՝ Հանրապետության նախագահի կողմից Ազգային ժողովին անվստահություն հայտնելու հնարավոր որոշման պատասխանը նոր ընտրությունների անցկացումն է, այդ թվում և Նախագահի համար: Բացառապես Ազգային ժողովին է վերապահված դատարանների նախագահների և դատավորների նշանակումը: Այս և մյուս օրինակները հենց իշխանությունների բաժանման և նրա թևերի միջև հակակշիռների հստակ մեխանիզմներ ունենալու օգտին են:
Բազմիցս առիթներ եղել են հիմնավորելու տեղական առանձնահատկություններով և հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերների հաշվառմամբ նախագահական կառավարման համակարգին գերապատվություն տալը: Քանի դեռ մենք ապրում ենք անկանխատեսելի աշխարհաքաղաքական միջավայրում, ռեսուրսների արագ հավաքագրման և օպերատիվ որոշումների կայացման խնդիրը շարունակելու է որոշիչ լինել Արցախի նման կարգավիճակ ունեցող երկրների կառավարման մոդելների ընտրության հարցում:

- Господин Гулян, Армения и ЕС подписали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. В этом документе есть упоминание и об Арцахе. Какие мессиджи содержит упоминание в международном документе, подписанном Арменией, Арцаха. Что это предполагает и, второе, что означает это упоминание для Арцаха, чем отличается от остальных?
Прежде чем коснуться связи этого документа с Арцахом, не считаю излишним подчеркнуть, что подписание соглашения между Арменией и ЕС –событие не рядовое. Благодаря подписанию этого документа, Армения стала единственной страной, которой удалось сбалансировать геополитические ориентировки и ориентировки в системе ценностей. Можно долго обсуждать и дискутировать на эту тему, но даже то обстоятельство, что в наших общественных интересах отражены и европейские, и евразийские направления, уже свидетельствует о возможности сопоставимых предпочтений.
В формулировках соглашения, касающихся Арцаха, ЕС констатировал главную цель переговорного процесса, проходящего при сопредседательстве Минской группы, действующей под эгидой другой европейской структуры – ОБСЕ. Это мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, опираясь на основополагающие нормы и общеизвестные принципы международного права.
Речь, в частности, идет о равенстве народов и праве на самоопределение, территориальной целостности государств, неприменении силы или угрозы силой.
Эти принципы лежат в основе официальных позиций армянских сторон и неоднократно были представлены на разных международных площадках. Я почти уверен, что в основе отношения, проявленного к Армении, лежит оценка приверженности Республики Армения решить конфликт мирным путем и обеспечить долгосрочное решение, в которой важное место занимает не всегда озвучиваемая ответственность Республики Арцах за безопасность и стабильность в регионе.
- Господин Гулян, может ли сотрудничество Республики Армения с ЕАЭС и уже с ЕС по требованию вышеуказанных структур что-либо изменить в отношениях между двумя армянскими государствами. Есть ли повод для беcпокойства или нет?
Если вспомним официальные обоснования углубления сотрудничества с ЕАЭС и ЕС, то можно утверждать, что Республика Армения в плане вовлечения в транснациональные структуры или сотрудничества с ними главным образом руководствуется интересами укрепления безопасности и повышения благосостояния народа. А сегодняшняя система безопасности Армении не может не учитывать фактор Арцаха.
Членство Армении в разных международных структурах оказывает если не непосредственное, то точно косвенное влияние и на Арцах. Для сравнения вспомним, что когда в 2001 году Республика Армения стала членом Совета Европы, в последующие годы в Арцахе была начата масштабная работа с целью приведения национального законодательства в соответствие с европейскими стандартами. В данном случае, соглашение о сотрудничестве с Евросоюзом, обозначивающее новые критерии для прогнозирования и стабильности бизнес-среды, либерализации услуг и торговли, развития концепций демократии. И можно сказать, что это окажет косвенное влияние и на Арцах.
- Коснемся внутриполитической жизни в Арцахе. 2017-2020гг. – переходный период для Арцаха. Эти три года достаточны для приведения законодательного порядка и порядка управления в соответствие с президентской формой правления? Могут ли возникнуть препятствия?
В этом случае мы можем ссылаться на работу, проделанную за предыдущие шесть месяцев. К счастью, мы успели справиться с объемом работ, а это позволяет вычислить наши возможности. В течение предстоящих двух с половиной лет работы по приведению законодательства в соответствие с основным законом страны продолжатся. Результаты первого этапа процесса реализации положений Конституции и плавного перехода к новой форме правления позволяют нам с уверенностью утверждать, что мы завершим работу в установленные сроки. Совет по координации конституционных реформ при президенте Республики под руководством главы аппарата президента эффективно работает над перечнем согласованных законов и по конкретно указанному графику.
- В чем самое главное преимущество суперпрезидентской модели для такой страны, как Арцах?
Какими бы бесспорными ни были полномочия президента Республики, в случае статуса руководителя исполнительной власти и в сфере национальной безопасности, тем не менее понадобится широкое воображение, чтобы назвать форму государственного правления Арцаха "суперпрезидентской".
По новой Конституции уточнены полномочия исполнительной, законодательной и судебной ветвей власти и механизмы сдержек и противовесов между ними. Например, ответом на возможное решение президента Республики выразить недоверие Национальному собранию станет проведение новых выборов, в том числе и выборов президента Республики. Исключительно на Национальное собрание возложена функция назначения председателей судов и судей. Эти и другие примеры говорят в пользу разделения властей и наличия четких механизмов противовеса между ее ветвями.
Я неоднократно по разным поводам обосновывал выбор президентской формы правления с учетом местных особенностей и вызовов, стоящих перед республикой. Пока мы живем в непрогнозируемой геополитической среде, при выборе модели правления задача быстрой мобилизации ресурсов и принятия оперативных решений продолжит оставаться решающей для таких стран, как Арцах.