Արցախի խորհրդարանը նոյեմբերի 30-ին գումարել է վեցերորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Բացելով նիստը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է հանձնաժողովներում և խմբակցություններում 2018թ-ի բյուջեի նախնական քննարկումներին և օրենսդրական նախաձեռնությունների ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Սկսելով նիստի աշխատանքները՝ խորհրդարանը լսել է հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանի ներկայացրած 2018 թվականի տարեկան գործունեության ծրագիրը:
Այնուհետև, հաշվի առնելով Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմավորման՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետները և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 127-րդ հոդվածի պահանջները՝ լիագումար նիստում մեկնարկել է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի նշանակման գործընթացը:
Սահմանված կարգով «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում խմբակցության անունից առաջադրել է Շուշանիկ Լավրենտի Հայրապետյանի թեկնածությունը, ով երկու տարի առաջ (2015թ. դեկտեմբերին) Ազգային ժողովի կողմից ընտրվել էր Արդարադատության խորհրդի անդամ:
Շուշանիկ Հայրապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վստահության համար և նշել, որ ընտրվելու պարագայում գործելու է արդարության և անաչառության սկզբունքով:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում խորհրդարանում ներկայացված բոլոր խմբակցությունների պատասխանատուները պաշտպանել են առաջարկվող թեկնածությունը:
Մտքերի փոխանակությունից հետո պատգամավորները անցել են գաղտնի քվեարկության, որի ավարտից հետո հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը ներկայացրել է քվեարկության արդյունքները: Հաշվիչ հանձնախմբի արձանագրության համաձայն, քվեարկությանը մասնակցած 30 պատգամավորները միաձայն կողմ են քվեարկել Շուշանիկ Հայրապետյանի թեկնածությանը:
Քվեարկության արդյունքներով Ազգային ժողովն ընդունել է որոշում՝ Շուշանիկ Հայրապետյանին Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ նշանակելու մասին:
Նիստի հաջորդ հատվածում պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է Արցախի Հանրապետության նախագահին հասցեագրված՝ Արցախի կառավարության երաշխավորությամբ տրված վարկային երաշխիքների մասին «Վերածնունդ» խմբակցության հարցապնդմանը:
Պետական նախարարը նշել է, որ Արցախի կառավարության կողմից բյուջետային երաշխիքները տրամադրվել են հիմնականում Արցախի ներդրումային և գյուղի ու գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամներին, ինչպես նաև մի շարք պետական և մասնավոր ընկերությունների՝ գործող օրենսդրության շրջանակներում:
Անցնելով օրինագծերի քննարկմանը՝ խորհրդարանը լսել և քննարկել է «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը: Համաձայն զեկուցողի՝ նախագծի ընդունումը նպատակ ունի հստակեցնել քաղաքացիական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու համար անհրաժեշտ աշխատանքային ստաժի և փորձի չափանիշները:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը: Նա նշել է, որ օրենքի ընդունումը պայմանավորված է առկա իրավակարգավորումները 2017թ.-ին ընդունված Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությամբ:
«Առաջարկված նախագծով կկարգավորվեն Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործառույթների և լիազորությունների, մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության, գործունեության երաշխիքների վերաբերյալ դրույթները»,- նշել է Արարատ Դանիելյանը:
Նախագծի ներկայացումից հետո տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացում ելույթով հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը: Նա նշել է, որ նախագիծը թե բովանդակային և թե քննարկումների ընթացակարգի տեսանկյունից իրենց բավարարում է:
«Բովանդակային առումով՝ սա լավ օրինակ է միջազգային իրավունքում առկա դրույթների՝ օրենսդրության մեջ բնականոն գործունեության»,-ընդգծել է պաշտպանը:
Արդարադատության նախարարի ներկայացրած «Հանրային ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծով ևս առաջարկվում է այն համապատասխանեցնել Սահմանադրությանը, հստակեցնել հայեցողական պաշտոնների, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վերադաս անձանց շրջանակը:
Վերոնշյալ բոլոր օրինագծերն ընդունվել են խորհրդարանի կողմից:
Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Կարեն Ներսիսյանը խորհրդարանին է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության 2018-2020 թվականների պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը, որը ներառում է պետական վիճակագրական գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ ըստ երկրի տնտեսական, ժողովրդագրական, սոցիալական և բնապահպանական բնագավառների:
Գլխադասային երկու՝ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովների դրական եզրակացությունից հետո խորհրդարանը հաստատել է ծրագիրը:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Գագիկ Բաղունցը և Հայկ Խանումյանը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի, պետական նախարարի և նախարարների մասնակցությամբ: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ ԱՀ նախագահը և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին:
Հնչել են էլեկտրաէներգիայի սակագնի, կենսաթոշակների ավելացմանը, շրջկենտրոններում գազաֆիկացման ծրագրերի շարունակականությանը, դպրոցաշինությանը, փախստականների բնակարանային ապահովմանը, Հադրութ քաղաքում ճանապարհների բարեկարգման աշխատանքներին, դպրոցում երեխաների ծանրաբեռնվածությանը, հանրակրթական ծրագրերի վերանայման անհրաժեշտությանը, հուշարձանների պահպանությանը, խաղողագործությանը և այլ թեմաների վերաբերյալ հարցեր:
Նախագահ Բակո Սահակյանը, նիստի ավարտին, որոշ պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հնչեցրած հարցադրումների վերաբերյալ:

30-го ноября состоялось очередное пленарное заседание шестой сессии парламента Арцаха.
Открывая заседание, председатель Национального собрания Ашот Гулян коснулся проведенных в комиссиях и фракциях предварительных обсуждений бюджета на 2018 год и работы над законодательными инициативами.
В ходе заседания парламент заслушал годовую программу деятельности, представленную председателем Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Акопом Каграманяном.
Затем, учитывая сроки формирования Высшего судебного совета, предусмотренные Конституцией, и требования статьи 127-й закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", на пленарном заседании состоялся процесс назначения члена Высшего судебного совета.
В установленном порядке руководитель фракции "Родина" Артур Товмасян от имени фракции выдвинул на должность члена Высшего судебного совета кандидатуру Айрапетян Шушаник Лаврентовны, которая два года назад (в декабре 2015 года) была избрана Национальным собранием членом Совета правосудия.
Шушаник Айрапетян выразила благодарность за доверие и отметила, что в случае избрания будет руководствоваться принципом справедливости и беспристрастности.
Состоялся обмен мнениями, в ходе которого представители всех фракций поддержали выдвинутую кандидатуру.
После обмена мнениями депутаты перешли к голосованию, по окончании которого председатель счетной комиссии Рамела Дадаян огласила итоги. Согласно протоколу счетной комиссии, все 30 депутатов, принявших участие в голосовании, единогласно поддержали кандидатуру Шушаник Айрапетян.
По итогам голосования Национальное собрание приняло постановление о назначении Шушаник Айрапетян членом Высшего судебного совета.
На заседании государственный министр Араик Арутюнян ответил на интерпелляцию фракции "Возрождение", адресованную президенту Республики Арцах, о кредитных гарантиях, предоставленных по рекомендации правительства Арцаха.
Госминистр отметил, что бюджетные гарантии со стороны правительства Арцаха были предоставлены в основном Арцахскому инвестиционному фонду и Фонду содействия селу и сельскому хозяйству, а также ряду государственных и частных компаний, действующих в рамках законодательства.
В ходе заседания парламент заслушал и обсудил проект закона Республики Арцах «О внесении изменения в закон НКР "О гражданской службе"», представленный председателем совета Гражданской службы Борисом Арушаняном. Как отметил докладчик, принятие проекта нацелено на уточнение трудового стажа и опыта, необходимого для занятия должностей гражданской службы.
Проект закона Республики Арцах "О защитнике прав человека" в первом чтении представил на обсуждение министр юстиции Арарат Даниелян. Он подчеркнул, что принятие закона обусловлено необходимостью приведения имеющихся правовых регулирований в соответствие с Конституцией, принятой в 2017 году.
"По предложенному проекту регулируются положения относительно функций и полномочий, избрания, а также гарантий деятельности Защитника прав человека ", – добавил Арарат Даниелян.
После представления проекта состоялся обмен мнениями, в ходе которого с речью выступил Защитник прав человека Республики Арцах Рубен Меликян. Он отметил, что проект с точки зрения содержания и процедуры обсуждения удовлетворителен.
"С точки зрения содержания это хороший образец применения положений международного права в законодательстве ", – подчеркнул Р. Меликян.
По проекту закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "Об общественной службе"», представленному министром юстиции, предлагается привести его в соответствие с Конституцией, уточнить круг дискреционных должностей, высокопоставленных должностных лиц, вышестоящих лиц.
Все вышеуказанные законопроекты были приняты парламентом.
Председатель Национальной статистической службы Карен Нерсисян представил парламенту трехлетнюю программу государственных статистических работ в Республике Арцах на 2018-2020гг., включающую основные направления государственной статистической деятельности в соответствии с экономическими, демографическими, социальными сферами и сферой охраны природы.
Две головные комиссии – постоянные комиссии по социальным вопросам и здравоохранению и по вопросам производства и производственных инфраструктур – вынесли положительные заключения, и парламент утвердил программу.
С депутатскими заявлениями выступили Гагик Багунц и Айк Ханумян.
После перерыва заседание продолжилось с участием президента Республики Бако Саакяна, государственного министра и министров. Согласно закону "Регламент Национального собрания", президент Республики Арцах и представители исполнительной власти ответили на вопросы депутатов.
Парламентарии задали вопросы касательно тарифов на электроэнергию, увеличения пенсий, систематичности программ по газификации районных центров, строительства школ, квартирного обеспечения беженцев, работ по благоустройству дорог в городе Гадрут, загруженности детей в школах, необходимости пересмотра общеобразовательных программ, охраны памятников, виноградарстве и др.
По окончании заседании президент Бако Саакян дал некоторые пояснения касательно вопросов, озвученных депутатами.