Սահմանադրության և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի համաձայն` խմբակցությունների առաջարկությամբ Բարձրագույն դատական խորհրդի մեկ անդամին նշանակում է Ազգային ժողովը՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
Սահմանված կարգով «Հայրենիք» խմբակցությունը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջադրել է Շուշանիկ Լավրենտի Հայրապետյանի թեկնածությունը:
Հաշվի առնելով Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմավորման՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված ժամկետները և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 127-րդ հոդվածի պահանջները՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի նշանակումը տեղի կունենա Ազգային ժողովի հերթական նիստում, որը կգումարվի 2017 թվականի նոյեմբերի 30-ին՝ ժամը 1100-ին:

Заявление председателя Национального собрания Республики Арцах о выдвижении кандидата в члены Высшего судебного совета
Согласно Конституции и закону Республики Арцах "Регламент Национального собрания", по предложению фракций одного члена Высшего судебного совета назначает Национальное собрание не менее чем тремя пятыми голосов от общего числа депутатов.
В установленном порядке фракция "Родина" выдвинула кандидатуру Айрапетян Шушаник Лаврентовны для назначения на должность члена Высшего судебного совета.
Учитывая сроки формирования Высшего судебного совета, предусмотренные Конституцией, и требования статьи 127-й закона Республики Арцах "Регламент Национального собрания", назначение члена Высшего судебного совета состоится на очередном заседании Национального собрания, которое будет созвано 30-го ноября 2017 года в 1100.