Ծնվել է 1961թ. հոկտեմբերի 1-ին Ասկերանի շրջանի Սարդարաշեն գյուղում:
1982-1984թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում, այնուհետև աշխատանքի է անցել «Խորհրդային Ղարաբաղ» թերթում, ուր աշխատել է մինչև 1991թ., նախ՝ թարգմանիչ, ապա թղթակից, հետո՝ հրապարակախոսության բաժնի վարիչ։
1991թ. «Արցախ» հանդեսի ավագ խմբագիր, տարբեր ժամանակահատվածներում աշխատակցել «Ամարաս» ու «Արցախյան ժամանակ» թերթերին։
1992.-1993թթ. ՝ ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի լրատվական ծառայության ղեկավար և ԳԽ նախագահի մամուլի քարտուղար
1994թ. աշխատել է Արցախի հեռուստատեսությունում, ապա մինչև պատերազմի ավարտը ծառայել ԼՂՀ պաշտպանության բանակում՝ որպես ուսումնական գնդի հրամանատարի քաղաքական գծով տեղակալ։ Նույն տարում նշանակվել է «Արցախ» («ԼՂ Հանրապետություն») թերթի գլխավոր խմբագրի պաշտոնակատար։
1995թ. ծառայել է Պաշտպանության բանակում։
1996թ. ժամանակավորապես տեղափոխվել է ՌԴ Կալինինգրադի մարզ, աշխատել տեղի «Սվոբոդնայա զոնա» և «Կալինինգրադսկայա պրավդա» մարզային թերթերում: Եղել է Մոսկվայում լույսընծայվող «Նոյես Դոյչլանդ» թերթի սեփական թղթակիցը տարածաշրջանում։
1997թ. հաստատվել է Երևանում, որպես թողարկու խմբագիր աշխատել «Նոյյան տապան» գործակալությունում։ Նույն տարում վերադարձել է Ստեփանակերտ, նշանակվել Տեղեկատվության ու մամուլի նորաստեղծ դեպարտամենտի պետի տեղակալ։ Աշխատակցել է «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթին։
1998 թ.-ից՝ Ստեփանակերտի մամուլի ակումբի նախագահ
1998թ. նշանակվել է «Ազատ Արցախ» հանրապետական պաշտոնաթերթի գլխավոր խմբագիր։
1999թ. մի խումբ գործընկերների հետ հիմնադրել է «10-րդ նահանգ» հասարակական-քաղաքական թերթը, եղել նրա գլխավոր խմբագիրը։ Թերթի գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցվելուց հետո աշխատակցել է «Հայկական ժամանակ» թերթին։
2000թ. հրատարակվել է նրա «Ճանապարհորդություն ի Հայս» գիրքը՝ 1999-ի աշնանը լեռնագնացների արշավախմբի կազմում Արարատ լեռան գագաթը բարձրանալու փորձի մասին։
2004-2008 թթ. խմբագրել է «Դեմո» հանրային թերթը:
2005թ. հունիսի 19-ին համամասնական ընտրակարգով ընտրվել է ԼՂՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2009թ.-ից՝ «Անալիտիկոն» վերլուծական հանդեսի գլխավոր խմբագիր
Եղել է «Հարավային Կովկաս» լրագրողական միջազգային կազմակերպության համանախագահ, ՌԴ լրագրողների միության Էքստրեմալ լրագրության կենտրոնի փորձագետ, մասնակցել տարածաշրջանային ու միջազգային մի շարք լրագրողական ու խաղաղարար ծրագրերի:

Gegham N. Baghdasaryan
1982 - Graduated with honors from the Linguistics Department of the Stepanakert Pedagogical Institute
1982-1984 - Served in the Soviet army
Worked as an interpreter, then correspondent and head of the publicity department of the newspaper "Soviet Kharabakh"
1991 - Senior editor of "Artsakh", collaborated with the newspapers "Amaras" and "Artsakh time"
1992-1993 - Head of the information service of the NKR Supreme Council of the first convocation, press secretary of the chairman of the Supreme Council
1994 - Worked in Artsakh television, then served in the NKR Defense Army as deputy commander of the training regiment for political affairs. The same year was appointed Acting Editor-in-chief of the newspaper "Artsakh" ("NK Republic")
1995 - Served in the NKR Defense Army
1996 - Temporarily moved to the Kaliningrad region, where he worked in regional newspapers "Free Zone" and "Kaliningrad Pravda". He was the messenger of the newspaper Noes Deutschland published in Moscow
1997 - Moved to Yerevan and worked as an editor in the Noyan Tapan agency. The same year he returned to Stepanakert and was appointed deputy head of the information and press department and collaborated with the newspaper "Republic of Armenia"
1998 - Chairman of the Stepanakert Press Club
1998 - Appointed editor-in- chief of the republican official newspaper "Azat Artsakh"
1999 - Together with his colleagues he created a socio-political newspaper "The 10th Province", was its editor-in-chief. Then he collaborated with the newspaper "Haykakan Zhamanak"
2000 - Published the book "Journey to the Land of Hayk" about an attempt to climb to the top of Mount Ararat in the fall of 1999 as part of a group of climbers
2004-2008 - Editor of the newspaper "Demo"
June 19, 2005 - Elected deputy of the National Assembly of the 4th convocation of the NKR by a proportional system he was
Since 2009 - Chief editor of analytical publication "Analyticon"
Co-chairman of the international journalistic organization "South Caucasus", an expert of the Center for Journalism in Extreme Situations of the Union of Journalists of the Russian Federation, and participated in international and regional journalistic and peacekeeping projects