Ծնվել է 1956թ. օգոստոսի 23-ին Մարտակերտի շրջանի Չլդրան գյուղում:
1981թ. ավարտել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտը, աշխատանքի անցել Ստեփանակերտի քաղաքային պոլիկլինիկայում՝ տեղամասային թերապևտ
1985թ.՝ գլխավոր բժշկի տեղակալ, գլխավոր բժիշկ
1995-1997թթ.՝ ԼՂՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ
1997թ. նշանակվել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար:
1998-1999թթ.՝ Ստեփանակերտի քաղաքային պոլիկլինիկայի բժիշկ
1999-2007թթ. նշանակվել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար:
2007 թ. նոյեմբեր նշանակվել է ԼՂՀ ԱՆ «Արմինե Փակումյանի անվան պոլիկլինիկա» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն:
2008թ. հունվարի 13-ին Ազգային ժողովի լրացուցիչ ընտրություններում թիվ 15 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Եղել է ԱԺ սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ։
2010թ. մայիսի 23-ի խորհրդարանական ընտրություններում թիվ 10 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2010թ. հունիսի 10-ին Ազգային Ժողովի առաջին նստաշրջանի նիստում ընտրվել է սոցիալական ոլորտի հարցերի (2012 թվականից՝ սոցիալական և առողջապահության հարցերի) մշտական հանձնաժողովի նախագահ: Եղել է Ազգային Ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության անդամ:
2012թ. սեպտեմբեր-2014թ. մարտ՝ ԼՂՀ առողջապահության նախարար
2014թ. մարտ նշանակվել է ԼՂՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ:
2016թ. ապրիլից՝ ԼՂՀ նախագահի խորհրդական-ԼՂՀ Ազգային ժողովում ԼՂՀ նախագահի մշտական ներկայացուցիչ
Պարգևատրվել է «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 56-Ա հրամանագիր 30.08.2011թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 191-Ա հրամանագիր 25.08.2016թ.):

Родилась 23-го августа 1956 г. в селе Члдран Мартакертского района НКР.
1981г. - окончила Ереванский государственный медицинский институт, затем поступила на работу в Степанакертскую городскую поликлинику в качестве участкового терапевта.
1985 г. - назначена заместителем главного врача, затем главным врачом Степанакертской городской поликлиники
1995 - 1997гг. - заместитель министра здравоохранения НКР.
1997г. - назначена министром здравоохранения НКР
1998 - 1999гг. - врач в Степанакертской городской поликлинике.
1999- 2007гг. - министр здравоохранения НКР.
Ноябрь 2007г. – назначена исполнительным директором ЗАО "Поликлиника имени Армине Пакумян" Минздрава НКР.
13-го января 2008 г. - на дополнительных выборах в Национальное собрание по мажоритарной системе была избрана депутатом Национального собрания четвертого созыва от избирательного округа N 15. Была заместителем председателя постоянной комиссии НС по вопросам социальной сферы.
На парламентских выборах 23-го мая 2010г. по мажоритарной системе была избрана депутатом НС НКР 5-го созыва от избирательного округа №10.
10-го июня 2010 г. - на заседании первой сессии НС избрана председателем постоянной комиссии по социальным вопросам (с 2012г.- по социальным вопросам и здравоохранения). Была членом фракции "Демократия".
Сентябрь 2012г. – март 2014г. – министр здравоохранения НКР.
Март 2014г. – назначена первым заместителем министра здравоохранения НКР.
С апреля 2016г. – советник президента НКР-постоянный представитель президента НКР в Национальном собрании.