Ծնվել է 1956թ. օգոստոսի 23-ին Մարտակերտի շրջանի Չլդրան գյուղում:
1981թ. ավարտել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտը, աշխատանքի անցել Ստեփանակերտի քաղաքային պոլիկլինիկայում՝ տեղամասային թերապևտ
1985թ.՝ գլխավոր բժշկի տեղակալ, գլխավոր բժիշկ
1995-1997թթ.՝ ԼՂՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ
1997թ. նշանակվել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար:
1998-1999թթ.՝ Ստեփանակերտի քաղաքային պոլիկլինիկայի բժիշկ
1999-2007թթ. նշանակվել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար:
2007 թ. նոյեմբեր նշանակվել է ԼՂՀ ԱՆ «Արմինե Փակումյանի անվան պոլիկլինիկա» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն:
2008թ. հունվարի 13-ին Ազգային ժողովի լրացուցիչ ընտրություններում թիվ 15 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Եղել է ԱԺ սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ։
2010թ. մայիսի 23-ի խորհրդարանական ընտրություններում թիվ 10 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2010թ. հունիսի 10-ին Ազգային Ժողովի առաջին նստաշրջանի նիստում ընտրվել է սոցիալական ոլորտի հարցերի (2012 թվականից՝ սոցիալական և առողջապահության հարցերի) մշտական հանձնաժողովի նախագահ: Եղել է Ազգային Ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության անդամ:
2012թ. սեպտեմբեր-2014թ. մարտ՝ ԼՂՀ առողջապահության նախարար
2014թ. մարտ նշանակվել է ԼՂՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ:
2016թ. ապրիլից՝ ԼՂՀ նախագահի խորհրդական-ԼՂՀ Ազգային ժողովում ԼՂՀ նախագահի մշտական ներկայացուցիչ
Պարգևատրվել է «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 56-Ա հրամանագիր 30.08.2011թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 191-Ա հրամանագիր 25.08.2016թ.):

Born on August 23, 1956 in the village of Chldran, Martakert region
1981 - Graduated from Yerevan State Medical Institute, then went to work in Stepanakert city polyclinic as a district therapist
1985 - Appointed deputy chief physician, then chief doctor of the Stepanakert city polyclinic
1995 - 1997 - Deputy Minister of Health of the NKR
1997 - Appointed by the NKR Minister of Health
1998 - 1999 - Doctor in the Stepanakert city polyclinic
1999- 2007 - Minister of Health of the NKR.
November 2007 - Appointed Executive Director of the CJSC "Polyclinic named after Armine Pakumyan" of the NKR Ministry of Health
January 13, 2008 - Elected deputy of the National Assembly of the fourth convocation from electoral district No. 15, deputy chairman of the NA Standing Committee on Social Affairs at the additional elections to the National Assembly by majority system
Elected deputy of the NKR National Assembly of the 5th convocation from electoral district No. 10 at the parliamentary elections on May 23, 2010 by the majority system
June 10, 2010 - Elected chairman of the standing committee on social issues (since 2012 - on social issues and health) at the session of the first session of the National Assembly, member of the "Democracy" faction
September 2012 - March 2014 - Minister of Health of the NKR
March 2014 - Appointed First Deputy Minister of Health of the NKR
Since April 2016 - Adviser to the President of the NKR, Permanent Representative of the President of the NKR to the National Assembly