Նոյեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ Արմեն Սարգսյանի և Ռուսլան Իսրայելյանի նախագահությամբ:
Օրակարգում «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումն էր: Ոլորտային ծախսերն են ներկայացրել գիտության, կրթության, սպորտի և մշակույթի ու երիտասարդության ոլորտների նախարարները:
Խոսելով կրթության, գիտության և սպորտի ոլորտին հատկացված ծախսերի մասին՝ նախարար Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ 2018թ.-ին այն կկազմի 14մլդ 662մլն 900հազ դրամ՝ ներառյալ պետական ապարատի պահպանման ծախսը: Նարինե Աղաբալյանը նաև ընգծել է, որ նախարարությունն այժմ ոլորտային ուսումնասիրություններ է կատարում, որի արդյունքներով նախատեսվում է մշակել նոր ռազմավարություն:
Այնուհետև պատգամավորները նախարարին են առաջադրել բուհական համակարգի բարելավմանը, տարրական դասարաններում աշակերտների ծանրաբեռնվածությանը, ուսուցիչների աշխատավարձերին, դպրոցական սննդին, արտերկրում սովորող ուսանողների վերադարձին, գիտահետազոտական աշխատանքների ընտրությանը վերաբերող հարցեր:
Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության ծախսերը, նախարար Սերգեյ Շահվերդյանի փոխանցմամբ, կկազմեն շուրջ 2 մլդ դրամ:
Ոլորտային ծրագրերի ֆիանսավորումը ներկայացնելուց հետո նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հնչեցրած՝ գրադարանների արդիական գրականությամբ համալրման և գյուղական համայնքներում դրանց կարգավիճակի, տոն և հիշատակի օրերի, ինչպես նաև համույթների ֆինանսավորման վերաբերյալ հարցերին:

В парламенте Арцаха обсуждены вопросы финансирования сфер науки, образования, культуры, молодежи и спорта на 2018 год
28-го ноября состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Армен Саркисян и Руслан Исраелян.
В повестке заседания было обсуждение проекта закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год". С отчетами о расходах выступили министр науки, образования и спорта и министр культуры и по делам молодежи.
Как отметила министр Нарине Агабалян, в 2018 году расходы в сфере науки, образования и спорта, в том числе расходы на содержание государственного аппарата, предусмотрены в размере 14 млрд 662 млн 900 тыс драмов. Нарине Агабалян подчеркнула, что министерство проводит отраслевые исследования, по итогам которого планируется разработать новую стратегию.
Затем депутаты задали министру вопросы, касающиеся улучшения вузовской системы, загруженности учащихся начальных классов, зарплат учителей, школьного питания, возвращения студентов, обучающихся за рубежом, выбора научно-исследовательских трудов.
Министр Сергей Шахвердян в свою очередь сообщил, что расходы в сфере культуры, молодежи и туризма составят около 2 млрд драмов.
Сергей Шахвердян ответил на вопросы парламентариев касательно оснащения библиотек современной литературой, статуса библиотек в сельских местностях, праздничных и памятных дней и финансирования ансамблей.