Ծնվել է 1971 թ. հունվարի 15-ին Մարտունի քաղաքում:
1992թ. ավարտել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետի «Պատմություն և իրավագիտություն» բաժինը:
1992թ. ընդունվել է ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի ասպիրանտուրան:
1992-1999թթ. ծառայել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակում: Մասնակցել է Կրկժանի, Բերդաձորի, Մարտունու շրջանի ճակատամարտերին, երկու անգամ վիրավորվել է:
1999թ. հուլիս- 2000թ. մայիս՝ Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ
2012- 2014թթ. հեռակա կարգով սովորել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում` «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ:
2000թ. հունիսի 18-ին Մարտունու թիվ 21 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ երրորդ գումարման ԱԺ պատգամավոր: Եղել է ԼՂՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2005-2007թթ. ընտրվել է ՀՅԴ Արցախի ԿԿ ներկայացուցիչ:
2007թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր՝ ԼՂՀ արդարադատության նախարար
2007-2013թթ.՝ ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ
2013թ. դեկտեմբերին վերանշանակվել է ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ:
2014-2019թթ․՝ ԼՂՀ գլխավոր դատախազ
2019թ-ից՝ ՀՅԴ Արցախի ԿԿ նախագահ
2020թ․ մարտի 31-ի խորհրդարանական ընտրություններում «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
Պարգևատրվել է «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 130 հրամանագիր 07.05.1997թ.), «Մխիթար Գոշ», ՀՀ ՊՆ «Դրաստամատ Կանանյան» մեդալներով:

Born on January 15, 1971 in the city of Martuni
1987-1992 - Graduated with honors from the History department of the Stepanakert Pedagogical Institute, majoring in History and Jurisprudence
1992 - Entered the graduate school of the Institute of History of the National Academy of Sciences of Armenia
1992-1999 - Served in the NKR Defense Army, participated in the battles for the liberation of Krkzhan, Berdadzor of the Martouni district, twice wounded
July 1999 - May 2000 - Deputy Head of the Martuni District Administration
2012-2014 - Studied at the Correspondence Department of the Academy of Public Administration of the Republic of Armenia in the specialty «Jurisprudence»
June 18, 2000 - Elected deputy of the NKR National Assembly of the third convocation from Martuni electoral district No 21, was Chair of the NKR National Assembly Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement
2005-2007 - Elected representative of the Central Committee of the ARF in Artsakh
September-December 2007 - Minister of Justice of the NKR
2007-2013 - Chairman of the NKR Control Chamber
December 2013 - Re-appointed Chairman of the NKR Control Chamber
2014-2019 - NKR Prosecutor General
Since 2019 - The chairman of the ARF Artsakh Central Board
In the March 31, 2020 parliamentary elections was elected a deputy of the Republic of Artsakh National Assembly of the 7th convocation by the proportional list of the «Armenian Revolutionary Federation» party
Awarded the «Battle Cross» Order of the 1st degree (NKR Presidential Decree No. 130, 07.05.1997), «Mkhitar Gosh» and «Drastamat Kananyan» medals of the RA Ministry of Defense