Ծնվել է 1971 թ. հունվարի 15-ին Մարտունի քաղաքում:
1992թ. ավարտել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետի «Պատմություն և իրավագիտություն» բաժինը:
1992թ. ընդունվել է ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի ասպիրանտուրան:
1992-1999թթ. ծառայել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակում: Մասնակցել է Կրկժանի, Բերդաձորի, Մարտունու շրջանի ճակատամարտերին, երկու անգամ վիրավորվել է:
1999թ. հուլիս- 2000թ. մայիս՝ Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ
2012- 2014թթ. հեռակա կարգով սովորել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում` «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ:
2000թ. հունիսի 18-ին Մարտունու թիվ 21 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ երրորդ գումարման ԱԺ պատգամավոր: Եղել է ԼՂՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2005-2007թթ. ընտրվել է ՀՅԴ Արցախի ԿԿ ներկայացուցիչ:
2007թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր՝ ԼՂՀ արդարադատության նախարար
2007-2013թթ.՝ ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ
2013թ. դեկտեմբերին վերանշանակվել է ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ:
2014-2019թթ․՝ ԼՂՀ գլխավոր դատախազ
2019թ-ից՝ ՀՅԴ Արցախի ԿԿ նախագահ
2020թ․ մարտի 31-ի խորհրդարանական ընտրություններում «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
Պարգևատրվել է «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 130 հրամանագիր 07.05.1997թ.), «Մխիթար Գոշ», ՀՀ ՊՆ «Դրաստամատ Կանանյան» մեդալներով:

Родился 15 января 1971 года в городе Мартуни.
В 1992 году окончил факультет истории Степанакертского педагогического института по специальности «История и юриспруденция».
В 1992 году поступил в аспирантуру Института истории Национальной академии наук Армении.
1992-1999гг. – служил в Армии обороны НКР. Участвовал в сражениях по освобождению Кркжана, Бердадзора, Мартунинского района. Дважды был ранен.
Июль 1999г. - май 2000г. – заместитель руководителя Мартунинской районной администрации.
2012-2014гг. – учился на заочном отделении Академии государственного управления РА по специальности «Юриспруденция».
18-е июня 2000г. – от мартунинского избирательного округа №21 избран депутатом НС НКР 3-го созыва. Был председателем постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
2005-2007гг. – избран представителем ЦК АРФД в Арцахе.
Сентябрь-декабрь 2007г. – министр юстиции НКР.
2007-2013гг. – председатель Контрольной палаты НКР.
Декабрь 2013г. – переназначен председателем Контрольной палаты НКР.
2014-2019гг. – генеральный прокурор НКР.
С 2019 года назначен председателем ЦК АРФД в Арцахе.
По итогам состоявшихся 31 марта 2020 года парламентских выборов избран депутатом Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва по пропорциональному списку партии «Армянская Революционная Федерация».