Ծնվել է 1924թ. մայիսի 12-ին Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ գյուղում:
1942թ. ավարտել է Խանապատի միջնակարգ դպրոցը, այնուհետև՝ որպես հաշվետար աշխատել հայրենի գյուղի «Նոր կյանք» կոլտնտեսությունում:
1948թ. գերազանցությամբ ավարտել է Կիրովաբադի գյուղատնտեսական ինստիտուտը, այնուհետև, որպես գյուղատնտես, աշխատանքի նշանակվել մարզգյուղվարչությունում:
1948-1955թթ. Հադրութի շրջանում աշխատել է որպես գյուղատնտես, այնուհետև՝ գյուղբաժնի վարիչ, մեքենատրակտորային կայանի տնօրեն:
1955թ. ՝ ԼՂԻՄ մարզային գյուղատնտեսության վարչության պետ
1959-1962թ.՝ կոմկուսի Ստեփանակերտի շրջկոմի առաջին քարտուղար
1963-1974թթ.՝ ԼՂ մարզխորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահ, միաժամանակ՝ Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի նախագահության նախագահի տեղակալ
1980-1989թթ.՝ «Ադրգյուղքիմիա» հանրապետական միավորումների նախագահի տեղակալ, այնուհետև՝ նախագահի առաջին տեղակալ
1993թ. նշանակվել է ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ:
2000թ. հունիսի 18-ին Ասկերանի թիվ 15 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր: Ընտրվել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ԱԺ նախագահության անդամ:
2005-2015թթ.՝ ԱԺ նախագահի խորհրդական
Ընտրվել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի 7-րդ և 8-րդ գումարումների պատգամավոր:
Երեք անգամ ընտրվել է Ադրբեջանի ԳԽ պատգամավոր: Շուրջ 25 տասնամյակ ընտրվել է ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի պատգամավոր:
Կյանքից հեռացել է 2017թ. հոկտեմբերի 1-ին:
Պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 118 հրամանագիր 09.05.2004թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 42-Ա հրամանագիր 07.05.2014թ.), «Աշխատանքային կարմիր դրոշի» երեք, «Պատվո նշան» երկու շքանշաններով:

Оганджанян Мушег Григорьевич
1942г. – окончил среднюю школу села Ханапат, затем работал счетоводом в коллективном хозяйстве села.
1948г. – с отличием окончил Кировабадский сельскохозяйственный институт, затем был назначен агрономом в областном сельском управлении.
1948-1955гг. – работал агрономом в Гадрутском районе, затем – заведующим сельскохозяйственным отделом, директором машинно-тракторной станции.
1955г. – назначен начальником областного управления сельского хозяйства НКАО.
1959-1962гг. - первый секретарь степанакертского райкома Коммунистической партии.
1963-1974гг председатель исполнительного комитета Нагорно-Карабахского областного совета, был заместителем председателя президиума Верховного совета Азербайджана.
1980-1989гг. – заместитель председателя республиканских объединений "Азерсельхозхимия", затем –  первый заместитель председателя.
1993г. – назначен председателем Центральной избирательной комиссии НКР.
18-го июня 2000 г. - избран депутатом Национального  собрания НКР 3-го созыва от Аскеранского избирательного округа №15. Был избран заместителем председателя Национального собрания, членом президиума НС.
2005-2015гг. -  советник председателя НС.
Избирался депутатом Верховного совета СССР 7-го и 8-го созывов.
Трижды избирался депутатом Верховного совета Азербайджанской ССР. На протяжении 25 лет избирался депутатом областного совета НКАО.
Скончался 1-го октября 2017 года.
Награжден тремя орденами Трудового Красного Знамени, двумя орденами «Знак почёта»,  орденом «Месроп Маштоц» (07.05.2014г.) и медалью «Мхитар Гош» (09.05.2004г.).