Ծնվել է 1924թ. մայիսի 12-ին Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ գյուղում:
1942թ. ավարտել է Խանապատի միջնակարգ դպրոցը, այնուհետև՝ որպես հաշվետար աշխատել հայրենի գյուղի «Նոր կյանք» կոլտնտեսությունում:
1948թ. գերազանցությամբ ավարտել է Կիրովաբադի գյուղատնտեսական ինստիտուտը, այնուհետև, որպես գյուղատնտես, աշխատանքի նշանակվել մարզգյուղվարչությունում:
1948-1955թթ. Հադրութի շրջանում աշխատել է որպես գյուղատնտես, այնուհետև՝ գյուղբաժնի վարիչ, մեքենատրակտորային կայանի տնօրեն:
1955թ. ՝ ԼՂԻՄ մարզային գյուղատնտեսության վարչության պետ
1959-1962թ.՝ կոմկուսի Ստեփանակերտի շրջկոմի առաջին քարտուղար
1963-1974թթ.՝ ԼՂ մարզխորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահ, միաժամանակ՝ Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի նախագահության նախագահի տեղակալ
1980-1989թթ.՝ «Ադրգյուղքիմիա» հանրապետական միավորումների նախագահի տեղակալ, այնուհետև՝ նախագահի առաջին տեղակալ
1993թ. նշանակվել է ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ:
2000թ. հունիսի 18-ին Ասկերանի թիվ 15 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր: Ընտրվել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ԱԺ նախագահության անդամ:
2005-2015թթ.՝ ԱԺ նախագահի խորհրդական
Ընտրվել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի 7-րդ և 8-րդ գումարումների պատգամավոր:
Երեք անգամ ընտրվել է Ադրբեջանի ԳԽ պատգամավոր: Շուրջ 25 տասնամյակ ընտրվել է ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի պատգամավոր:
Կյանքից հեռացել է 2017թ. հոկտեմբերի 1-ին:
Պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 118 հրամանագիր 09.05.2004թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 42-Ա հրամանագիր 07.05.2014թ.), «Աշխատանքային կարմիր դրոշի» երեք, «Պատվո նշան» երկու շքանշաններով:

Mushegh G. Ohanjanyan
1942 - Finished the secondary school of the village of Khanapat, then worked as an accountant in the collective farm of the village
1948 - Graduated with honors from Kirovabad Agricultural Institute, then was appointed agronomist in the regional rural administration
1948-1955 - Worked as an agronomist in the Hadrout district, then - as Head of the agricultural department, director of the machine and tractor station
1955 - Appointed Head of the regional department of agriculture of the NKAO
1959-1962 - First Secretary of the Stepanakert District Committee of the Communist Party
1963-1974 - Chairman of the Executive Committee of the Nagorno-Karabakh Regional Council, Deputy Chairman of the Presidium of the NKR Supreme Council
1980-1989 - Deputy Chairman of the Republican Unions "Azerselkhozhimiya", then - First Deputy Chairman
1993 - Appointed Chairman of the Central Election Commission of the NKR
June 18, 2000 – Elected deputy to the National Assembly of the third convocation of the NKR from Askeran constituency No 15. Elected deputy chairman of the National Assembly, member of the presidium of the National Assembly
2005-2015 - Adviser to the NA Speaker
Elected a deputy of the Supreme Soviet of the USSR on the 7th and 8th convocations
Elected three times as a deputy of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR. For 25 years he has been elected deputy of the regional council of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (District)
Died on October 1, 2017
Awarded three Orders of the Red Banner of Labor, two Orders of the Badge of Honor, the Order "Mesrop Mashtots" (07.05.2014) and the Medal "Mkhitar Gosh" (09.05.2004).