Ծնվել է 1949թ. հունվարի 1-ին Ասկերանի շրջանի Դահրավ գյուղում:
1966թ. սեպտեմբեր -1967թ. օգոստոս սովորել է Երևանի թիվ 1 տեխնիկական ուսումնարանում՝ երրորդ կարգի էլեկտրաեռակցողի որակավորմամբ:
1968թ. զորակոչվել է խորհրդային բանակ:
1970թ. օգոստոս ՝ Երևանի «Երարդշին» տրեստի փականագործ, այնուհետև՝ վարորդ
1973-1978թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետում և ստացել պատմաբանի, պատմության և հասարակագիտության ուսուցչի որակավորում: Միաժամանակ աշխատել է Երևանի 26 կոմիսարների շրջանի սանմաքրման մասնագիտացված ավտոտնտեսության վարորդ:
1977թ. Մագադան քաղաքում ղեկավարել է պատմության ֆակուլտետի «Անի» ուսանողական շինարարական ջոկատը:
1978թ. սեպտեմբեր՝ կոմունիստական կուսակցության Ասկերանի շրջկոմի գաղափարախոսական բաժնի հրահանգիչ
1986թ. հուլիս՝ քաղլուսկաբինետի վարիչ
Մասնակցել է Արցախյան շարժմանը 1987թ.-ից, եղել է շրջխորհրդի նախագահի պաշտպանության հարցերով տեղակալ, պաշտպանության շրջանի շտաբի անդամ, մասնակցել է մի շարք մարտական գործողությունների:
1989թ. ընտրվել է ԼՂ Ազգային խորհրդի անդամ:
1990թ. մայիս՝ Հայկական ԽՍՀ ԳԽ պատգամավոր: Նույն տարում ընտրվել է ՀՀ ԳԽ պաշտպանության և ներքին գործերի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1993թ.՝ Արցախի հարցերի հատուկ հանձնաժողովի անդամ
1995թ. ապրիլի 30 -ին Ասկերանի թիվ 14 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ երկրորդ գումարման ԳԽ պատգամավոր, եղել է ֆինանսավարկային, բյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1996-1998թթ.` նույն հանձնաժողովի նախագահ
2001թ.՝ Արցախի ժողովրդավարական միության հասարակական-քաղաքական կազմակերպության Ասկերանի շրջանի լիազոր ներկայացուցիչ
2005-2008 թթ.` Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ
2008-2010թթ.` «Բազալտ» ՍՊԸ տնօրեն
2010-2012թթ.` Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ
2012-2014թթ.` ԱԺԿ Ասկերանի շրջխորհրդի նախագահ
ԱԺԿ անդամ է:
Արցախի պատգամավորների ասոցիացիայի անդամ է:
Պարգևատրվել է ԽՍՀՄ «Զինվորական երախտագիտություն» մեդալով, «Մայրական երախտագիտություն», «Հայրենյաց պաշտպան» գերատեսչական մեդալներով, «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (ԱՀ նախագահի թիվ 14-Ա հրամանագիր,16.02.2018թ.), «Մխիթար Գոշ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 255 հրամանագիր 01.09.2001թ.), «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալներով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 200-Ա հրամանագիր 30.08.2016թ.):

Арушанян Славик Арушанович
Сентябрь 1966г. - август 1967г. – учился в Ереванском техническом училище №1 по специальности сварщика.
1968-1970гг.  – служил в советской армии.
Август 1970г. -  работал слесарем, затем водителем в ереванском тресте "Ерпромстрой".
1973-1978гг. – учился на факультете истории Ереванского государственного университета, получил специальность историка, учителя истории и обществоведения. Одновременно работал водителем специализированного автохозяйства по саночистке ереванского района 26 комиссаров.
1977г– в городе Магадан руководил студенческим строительным отрядом "Ани".
Сентябрь 1978г. – инструктор в идеологическом отделе Аскеранского райкома компартии.
Июль 1986гзаведующий кабинетом политпросвещения.
1987г. – участвовал в Арцахском национально-освободительном движении. Был заместителем председателя районного совета по обороне, членом штаба.
1987г.  заместитель председателя районного совета по вопросам обороны, членом штаба обороны  района, участвовал в боевых действиях.
1989г. – избран членом Национального совета Нагорного Карабаха.
Май 1990г депутат Верховного совета Армянской ССР. Избран членом постоянной комиссии Верховного совета по обороне и внутренним делам.
1993г. – член специальной комиссии по вопросам Арцаха
30-го апреля 1995г–от аскеранского избирательного округа №14 избран депутатом Верховного совета НКР второго созыва, был членом постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным вопросам и экономическому управлению.
1996-1998гг. – председатель комиссии.
2001г. - уполномоченный представитель общественно-политической организации "Демократический союз Арцаха" в Аскеранском районе.
2005-2008гг. – заместитель руководителя Аскеранской районной администрации.
2008-2010гг.  – директор ООО "Базальт".
2010-2012гг. – заместитель руководителя Аскеранской районной администрации.
2012-2014гг. – председатель Аскеранского районного совета Демократической партии Арцаха.
Член ассоциации депутатов Арцаха.
Награжден медалями "Мхитар Гош" (01.09.2001г.), "Вачаган Барепашт" (30.08.2016г.), ведомственными медалями "Материнская благодарность", "Защитник отечества".