Ծնվել է 1957 թվականի հուլիսի 19-ին Ստեփանակերտում:
1975 -1980 թթ. սովորել է Երևանի պոլիտեխնիկ ինստիտուտի Տեխնիկական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետում՝ «Էլեկտրոնային հաշվիչ մեքենաներ» մասնագիտությամբ: Միաժամանակ սովորել է «Բժշկական կիբեռնետիկա» բաժնում՝ ինժեներ-սիստեմատեխնիկի և բժշկական կիբեռնետիկի մասնագիտությամբ:
1980-1988 թթ.՝ ԼՂԻՄ պետական և հասարակական կազմակերպությունների մարզային գյուղատնտեսական վարչության պետ և արհմիությունների ֆեդերացիայի մարզային խորհրդի սոցիալական վարչության պետի տեղակալ
1988 - 1992 թթ. ՝ ԼՂԻՄ «Առևտրային միջնորդ» պարբերականի խմբագիր
1992 թ. ստեղծել է Լեռնային Ղարաբաղի «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» հասարակական կազմակերպությունը:
Արցախյան շարժման ակտիվ մասնակից է: Եղել է«Կռունկ» կոմիտեի քարտուղար, «Միացում» շարժման յոթ հիմնադիրներից մեկը:
1995թ. ապրիլի 30-ին Հադրութի թիվ 18 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 2-րդ գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, եղել է արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ:
1997 թ. ստեղծել է ԼՂՀ Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցությունը և մինչև 2000 թվականը նախագահել այն:
2000 թ. դոկտորական թեզ է պաշտպանել քաղաքական գիտությունների և մշակույթի միջազգային ակադեմիայում(Բրյուսել, Բելգիա, փ.գ.դ.):
2005 թ. ստեղծել է «Սոցիալական արդարություն» կուսակցությունը և մինչև 2015 թվականը նախագահել այն:
2016 թ.-ից ՝ Արցախի հանրապետական կուսակցության համահիմնադիր և համանախագահ
Ավելի քան 100 միջազգային կազմակերպությունների անդամ է:
Բազմաթիվ հոդվածների և գրքերի հեղինակ է: Ստացել է Խաղաղության միջեկեղեցական խորհրդի միջազգային մրցանակ, Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի պարգև (Բրյուսել, Բելգիա)՝ մարդկության հանդեպ բացառիկ ձեռքբերումների համար:

Born on July 19, 1957 in the city of Stepanakert
1975-1980 - Studied at the Faculty of Technical Cybernetics of the Yerevan Polytechnic Institute, specializing in Electronic Computers. At the same time he studied at the Faculty of "Medical Cybernetics" in the field of engineer-system engineering and medical cybernetics
1980-1988 - Worked in state and public organizations of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region. He was the Head of the regional agricultural department and regional administration and Deputy Head of the social department of the regional council of the Federation of Trade Unions
1988-1992 - editor of the newspaper "Commercial intermediary"
1992 - Established the public organization "Helsinki Initiative-92".
Active participant of the Artsakh movement. He was the secretary of the Krunk Committee, one of the seven founders of the Miatsum (Unification) movement
April 30, 1995 - Elected deputy to the NKR Supreme Council of the second convocation from the Hadrout constituency No 18, member of the Standing Committee on foreign relations
1997 - Founded the Christian Democratic Party and have headed it until 2000.
2000 - Defended his doctoral dissertation in the International Academy of Political Science and Culture (Brussels, Belgium, Ph.D.).
2005 - Founded the party "Social Justice" and have headed it until 2015.
Since 2016 - Co-founder and co-chairman of the Artsakh Republican Party
Member of more than 100 international organizations
Author of numerous articles and books
Head of numerous international projects aimed at a peaceful settlement of the Karabakh conflict.
Awarded the International Prize of the Interchurch Peace Council for the award of the Institute of International Relations (Brussels, Belgium) for outstanding achievements to humanity