Ծնվել է 1957 թվականի հուլիսի 19-ին Ստեփանակերտում:
1975 -1980 թթ. սովորել է Երևանի պոլիտեխնիկ ինստիտուտի Տեխնիկական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետում՝ «Էլեկտրոնային հաշվիչ մեքենաներ» մասնագիտությամբ: Միաժամանակ սովորել է «Բժշկական կիբեռնետիկա» բաժնում՝ ինժեներ-սիստեմատեխնիկի և բժշկական կիբեռնետիկի մասնագիտությամբ:
1980-1988 թթ.՝ ԼՂԻՄ պետական և հասարակական կազմակերպությունների մարզային գյուղատնտեսական վարչության պետ և արհմիությունների ֆեդերացիայի մարզային խորհրդի սոցիալական վարչության պետի տեղակալ
1988 - 1992 թթ. ՝ ԼՂԻՄ «Առևտրային միջնորդ» պարբերականի խմբագիր
1992 թ. ստեղծել է Լեռնային Ղարաբաղի «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» հասարակական կազմակերպությունը:
Արցախյան շարժման ակտիվ մասնակից է: Եղել է«Կռունկ» կոմիտեի քարտուղար, «Միացում» շարժման յոթ հիմնադիրներից մեկը:
1995թ. ապրիլի 30-ին Հադրութի թիվ 18 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 2-րդ գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, եղել է արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ:
1997 թ. ստեղծել է ԼՂՀ Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցությունը և մինչև 2000 թվականը նախագահել այն:
2000 թ. դոկտորական թեզ է պաշտպանել քաղաքական գիտությունների և մշակույթի միջազգային ակադեմիայում(Բրյուսել, Բելգիա, փ.գ.դ.):
2005 թ. ստեղծել է «Սոցիալական արդարություն» կուսակցությունը և մինչև 2015 թվականը նախագահել այն:
2016 թ.-ից ՝ Արցախի հանրապետական կուսակցության համահիմնադիր և համանախագահ
Ավելի քան 100 միջազգային կազմակերպությունների անդամ է:
Բազմաթիվ հոդվածների և գրքերի հեղինակ է: Ստացել է Խաղաղության միջեկեղեցական խորհրդի միջազգային մրցանակ, Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի պարգև (Բրյուսել, Բելգիա)՝ մարդկության հանդեպ բացառիկ ձեռքբերումների համար:

Родился 19-го июля 1957г. в городе Степанакерте.
1975 -1980 гг. – учился на факультете технической кибернетики Ереванского политехнического института по специальности "Электронно-вычислительные машины". Одновременно обучался на факультете "Медицинская кибернетика" по специальности инженера-системотехника и медицинского кибернетика.
1980-1988гг. – работал в государственных и общественных организациях НКАО. Был начальником областного сельскохозяйственного управления и областного управления и заместителем начальника социального управления областного совета федерации профсоюзов.
1988 - 1992 гг. – редактор газеты "Коммерческий посредник".
1992 г. – создал общественную организацию "Хельсинкская инициатива -92".
Активный участник Арцахского движения. Был секретарем комитета "Крунк", один из семи учредителей движения "Миацум".
30-го апреля 1995г. – от гадрутского избирательного округа №18 избран депутатом Верховного совета НКР 2-го созыва, был членом постоянной комиссии по внешним сношениям.
1997 г. – основал Христианско-Демократическую партию и до 2000г. возглавлял ее.
2000г. - защитил докторскую диссертацию в международной академии политических наук и культуры (Брюссель, Бельгия, д. ф.н.).
2005 г. - основал партию "Социальная справедливость" и до 2015 года возглавлял ее.
С 2016г. – соучредитель и сопредседатель Арцахской республиканской партии.
Член свыше 100 международных организаций.
Автор многочисленных статей и книг.
Руководитель многочисленных международных проектов, направленных на мирное урегулирование карабахского конфликта.
Удостоен международной премии Межцерковного совета мира награды Института международных отношений (Брюссель, Бельгия) за выдающиеся достижения перед человечеством.