Ծնվել է 1962 թ. սեպտեմբերի 24-ին Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղում:
1985թ. ավարտել է Ստեփանակերտի պետական մանկավարժական ինստիտուտի ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը, Լենինյան կրթաթոշակառու էր:
1986 -1990թթ. սովորել է ՀՍՍՀ Գիտությունների ակադեմիայի ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեմների ինստիտուտի ասպիրանտուրայում` «Պինդ մարմնի ֆիզիկա» մասնագիտությամբ:
1985 -1991թթ.՝ Բերդաշենի միջնակարգ դպրոցի ֆիզիկայի ուսուցիչ
1985-1986թթ. դասախոսել է Ստեփանակերտի պետական մանկավարժական ինստիտուտի ընդհանուր տեխնիկական առարկաների ամբիոնում:
1991թ. պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն և ստացել ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
1992թ.՝ Հայկական պետական ճարտարագիտական համալսարանի Ստեփանակերտի մասնաճյուղի, այնուհետև` Արցախի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ամբիոնի ֆիզիկայի լաբորատորիայի վարիչ
1992-1995թթ. ծառայել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակում:
1993թ. սեպտեմբեր ՝ ԼՂՀ ՊԲ ՀՕՊ զորքերի վարչության առաջին շտաբի պետ
1995թ. ապրիլի 30-ին Բերդաշենի թիվ 22 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ երկրորդ գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
1999թ. ապրիլի 30-ին ընտրվել է Արցախի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԱՍԴԿ) նախագահ:
2000թ. հունիսի 18-ին Ստեփանակերտի թիվ 3 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր` սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2001թ.՝ ԱրՊՀ մաթեմատիկայի ամբիոնի դոցենտ
2002թ. հոկտեմբերի 30-ին ընտրվել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նորաստեղծ վերահսկիչ պալատի նախագահ:
2002-2004թթ. համատեղությամբ դասավանդել է Արցախի պետական համալսարանի մաթեմատիկայի ամբիոնում:
2005թ. հունվար ԱԺԿ հիմնադիր համագումարում ընտրվել և 2008թ. մայիսին ԱԺԿ երկրորդ համագումարում վերընտրվել է կուսակցության կենտրոնական խորհրդի անդամ:
2005-2008թթ.՝ ԱԺԿ գրասենյակի ղեկավար
2008թ. մայիսի 7 –ին ընտրվել է ԼՂՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր` համամասնական ընտրակարգով` Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության ընտրացուցակով, եղել է պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
2008-2010թթ.՝ ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ
2011թ. հոկտեմբերի 6-ից՝ Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի (այժմ ՀԱԱՀ) Ստեփանակերտի մասնաճյուղի ուսումնագիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն
2012թ. սեպտեմբերի 3-ից ՝ ՀԱԱՀ Ստեփանակերտի մասնաճյուղի «Գյուղատնտեսության մեքենայացման, տրանսպորտային փոխադրումների, տեսական մեխանիկայի և ֆիզիկայի» ամբիոնի դասախոս
2012թ.՝ ԼՂՀ նախագահի թեկնածու
2014թ. սեպտեմբեր - 2015թ. ապրիլ միաժամանակ իրականացրել է ՀԱԱՀ Ստեփանակերտի մասնաճյուղի տնօրենի պարտականությունները:
2016թ. սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի կողմից շնորհվել է դոցենտի գիտական կոչում:
Հեղինակ է մի շարք գիտական թեզերի և հոդվածների, որոնք վերաբերում են դիֆրակցված ռենտգենյան ճառագայթման պարամետրերի կարգավորման հիմնախնդիրներին:

Born on September 24, 1962 in Berdashen village of Martuni district
1985 - Graduated from the Physics and Mathematics Department of the Stepanakert State Institute. He was a Leninist scholar
1986 -1990 – He studied at the graduate school of the Institute of Applied Problems of Physics of the Armenian Academy of Sciences on the specialty "Solid State Physics"
1985 -1991 - Teacher of physics at the Berdashen high school
1985-1986 - Lecturer at the department of general technical disciplines at the Stepanakert State Pedagogical Institute
1991 - Defended his thesis and received a degree of PhD in physics and mathematics
1992 - Head of the Stepanakert branch of the Armenian State Architectural University, then the Physics Laboratory of the Department of Physics, Artsakh State University
1992-1995 - Served in the NKR Defense Army
September 1993 - Chief of the First Staff of the Air Defense Forces of the NKR Defense Army
April 30, 1995 - Elected a deputy of the NKR Supreme Council of the second convocation from the Berdashen electoral district No. 22, Chairman of the Standing Committee on social issues
April 30, 1999 - Elected Chairman of the Social Democratic Party of Artsakh
June 18, 2000 - Elected a deputy of the NKR National Assembly of the 3rd convocation from Stepanakert electoral district, member of the Standing Committee on social issues
2001 - Associate Professor of the Chair of Mathematics of the ArSU
October 30, 2002 - Elected chairman of the NKR Control Chamber
2002-2004 - Part-time lecturer at the Chair of Mathematics of Artsakh State University
January 2005 – At the constituent congress of the DPA elected and at the second congress in May 2008 re-elected member of the central council of the party
2005-2008 - Head of DPA office
May 7, 2008 - Elected deputy of the National Assembly of the 4th convocation under the proportional list of the Democratic Party of Artsakh from the Stepanakert electoral district No3, member of the Standing Committee on State and Legal Affairs
2008-2010 - Deputy Chairman of the Standing Committee of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic on State and Legal Issues
October 6th, 2011 - Deputy Director of the Stepanakert branch of the National Agrarian University of Armenia for educational and scientific work
September 3rd, 2012 - Lecturer of the department "The mechanization of agriculture, transport, theoretical mechanics and physics" Stepanakert branch of the National Agricultural University of Armenia
2012 - Candidate for the presidency of the NKR
September 2014 - April 2015 - Simultaneously served as the director of the Stepanakert branch of the National Agrarian University of Armenia
September 13th, 2016 - Awarded the academic title of Associate Professor
Author of a number of scientific articles and dissertations dealing with the problems of controlling X-ray diffraction parameters.