Նոյեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արզիկ Մխիթարյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Քննարկվել են «ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված արտաքին հարաբերությունների, զբոսաշրջության և տեղեկատվական ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը:
Նիստին մասնակցել է ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
Ներկայացնելով արտաքին գործերի նախարարության 2018թ.-ի բյուջեն՝ նախարար Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ այն կկազմի 786մլն 590 հազ դրամ: Նախարարի խոսքով՝ աճը նախորդ տարվա ցուցանիշի նկատմամբ պայմանավորված է Արցախի Հանրապետության օտարերկյա ներկայացուցչությունների ֆինանսավորման համար նախատեսված գումարի փոխարժեքի տատանումներով:
Պատգամավորները Մասիս Մայիլյանից ստացել են պարզաբանումներ՝ կապված արտաքին տնտեսական բնագավառում տարվող աշխատանքներին, միջազգային կառույցների հետ աշխատող կազմակերպությունների հետ կապերի հաստատմանն ու համագործակցության հեռանկարներին:
Զբոսաշրջության ոլորտի ծախսը, մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանի փոխանցմամբ, 2018թ.-ին կկազմի 25մլն դրամ:
Սերգեյ Շահվերդյանը պատասխանել է նաև պատգամավորների առաջադրած՝ Արցախը հայաստանյան մեդիադաշտում գովազդելու փորձերի և բյուջեի նախագծով նախատեսված որոշ դրույթների վերաբերյալ հարցերին:
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանը, ներկայացնելով խորհրդի 2018թ.-ի ծախսը, նշել է, որ այն կկազմի 387մլն 344 հազ դրամ: Խորհրդի նախագահի խոսքով՝ ընկերությունն արդեն իսկ ձեռք է բերել նոր սարքավորումներ, որոնց շնորհիվ կբարելավվի տեսանյութերի որակը:
Նորեկ Գասպարյանն անդրադարձել է եթերային ժամի ավելացմանը, կայքում լուրերի թողարկման համաժամանակյա հեռարձակմանը և ռեյտինգային ծրագրերի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
«Ազատ Արցախ» թերթի խմբագիր Լեոնիդ Մարտիրոսյանի փոխանցմամբ՝ թերթի պահպանման ծախսը գալիք տարի նախատեսված է 93մլն 929 հազ դրամ:
Խմբագիրը պարզաբանումներ է տվել թերթի բաժանորդագրության վերաբերյալ խորհրդարանականների հարցերին:
Բյուջեի հանձնաժողովային քննարկումները կշարունակվեն նաև նոյեմբերի 28-ին՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:

27-го ноября состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Республики Арцах по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Арзик Мхитарян и Руслан Исраелян.
В ходе заседания были обсуждены вопросы финансирования сфер внешних сношений, туризма и информационной сферы, представленные в проекте закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2018 год".
В заседании принял участие заместитель министра финансов Норайр Аванесян.
Представив бюджет Министерства иностранных дел на 2018 год, министр Масис Маилян отметил, что он составит 786 млн 590 тыс драмов. По словам министра, увеличение суммы по сравнению с показателем за предыдущий год обусловлено колебаниями валютного курса.
Депутаты задали Масису Маиляну вопросы, связанные с работой, осуществляемой во внешнеэкономической сфере, установлением связей с организациями, работающими с международными структурами и перспективами сотрудничества.
По сообщению министра культуры, молодежи и туризма Сергея Шахвердяна, в будущем году расходы в сфере туризма составят 25 млн драмов.
Сергей Шахвердян ответил на вопросы депутатов, касающиеся попыток рекламирования Арцаха в медиасфере Армении и некоторых положений, предусмотренных в проекте бюджета.
Председатель совета Общественной телерадиокомпании Арцаха Норек Гаспарян, отметил, что расходы совета в 2018 году составят 387 млн 344 тыс драмов. По словам председателя совета, компания уже приобрела новые оборудования, позволяющим улучшить качество видеоматериалов.
Норек Гаспарян ответил на вопросы депутатов, касающиеся увеличения вечернего эфирного времени, онлайн-трансляции выпуска новостей на сайте и рейтинговых передач.
По сообщению редактора газеты "Азат Арцах" Леонида Мартиросяна, расходы на содержание газеты в будущем году предусмотрены в размере 93 млн 929 тыс драмов.
Редактор ответил на вопросы парламентариев касательно подписки на газету.
Обсуждения госбюджета продолжатся 28-го ноября – на совместном заседании постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.