Ծնվել է 1948թ. նոյեմբերի 25-ին Ասկերանի շրջանի Ռև գյուղում:
1972թ.՝ Ստեփանակերտի էլեկտրատեխնիկական գործարանի ինժեներ-լուսատեխնիկ, ապա՝ ինժեներ-նախագծող, տեղամասի պետ, տեխնիկական և տեխնիկական վերահսկողության բաժինների պետ, գլխավոր ինժեներ
1987թ. Մոսկվայում ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսում գյուտարարության համար պարգևատրվել է բրոնզե մեդալով:
1987-1990թթ.՝ Ստեփանակերտի էլեկտրատեխնիկական գործարանի տնօրեն: Աշխատանքին զուգահեռ ավարտել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտին կից հատուկ տնտեսագիտական ֆակուլտետը:
1988թ. փետրվար-մարտ՝ «Կռունկ» կոմիտեի գործադիր վարչության անդամ
1988թ. մայիս- 1990թ. դեկտեմբեր՝ Ստեփանակերտի տնօրենների խորհրդի նախագահ
1989-1990թթ. սովորել է ԽՍՀՄ ժողտնտեսության ակադեմիայում և ավարտել մենեջերական դասընթացները Իտալիայում:
1990թ.՝ ՀՀ հատուկ տնտեսական ծրագրերի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ
1991թ. դեկտեմբերի 28 -ին Ստեփանակերտի թիվ 8 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 1-ին գումարման ԳԽ ժողպատգամավոր:
1992թ. -1995թթ.՝ ԼՂՀ Նախարարների խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ: Օգոստոսից նշանակվել է ԼՂՀ Պաշտպանության պետական կոմիտեի անդամ: Միաժամանակ ղեկավարել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող աշխատանքներն Արցախում:
1992-1993 թթ. ղեկավարել է Արցախի պատվիրակությունը Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող Հռոմի բանակցություններում:
1995թ. հունվար-ապրիլ վերանշանակվել է ՀՀ հատուկ տնտեսական ծրագրերի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնում:
1995թ. ապրիլի 30-ին Ստեփանակերտի թիվ 9 ընտրատարածքից ընտրվել է 2-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր: Եղել է ԼՂՀ ԱԺ մանդատային, մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների, այնուհետև պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1996թ. ընտրվել է Ազգային ժողովի նախագահի առաջին տեղակալ:
Սեպտեմբերին հրաժարական է տվել և որպես թեկնածու մասնակցել ԼՂՀ Նախագահի ընտրություններին:
1997թ. երկրորդ անգամ է մասնակցել նախագահական ընտրություններին:
1998թ. հունվարից՝ ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ
1999թ. ապրիլ հիմնադրել է Արցախի Արմենական կուսակցությունը, ընտրվել կուսակցության նախագահ:
1994թ.՝ ՀՀ ինժեներական ակադեմիայի թղթակից անդամ
2000թ. ապրիլ նշանակվել է Ստեփանակերտի քաղաքապետի պաշտոնակատար
2001թ. նոյեմբեր նշանակվել է ԼՂՀ տնտեսական և կառուցվածքային բարեփոխումների նախարարի պաշտոնում:
2002թ. դեկտեմբեր նշանակվել է ֆինանսների և էկոնոմիկայի փոխնախարար:
2004թ. փետրվարի 14-ից՝ ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ
ԼՂԻՄ վոլեյբոլի չեմպիոն:
Պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 200-Ա հրամանագիր 30.08.2016թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 255 հրամանագիր 01.09.2001թ.), «Երախտագիտություն» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 8-Ա հրամանագիր 02.10.2014թ.), ՀՀ «Անանիա Շիրակացի» մեդալով (2006թ.):

Родился 25-го ноября 1948г. в селе Рев Аскеранского района.
1966г. – окончил степанакертскую среднюю школу №2. В том же году поступил на факультет электронной техники Московского энергетического института.
1972г. – инженер-светотехник в Степанакертском электротехническом заводе, затем – инженер-проектировщик, начальник участка, начальник технического отдела и отдела технического контроля, главный инженер.
1987г. – на выставке достижений народного хозяйства в Москве награжден бронзовой медалью за изобретательство.
1987-1990г. – директор Степанакертского электротехнического завода. Параллельно с работой окончил специальный экономический факультет при Степанакертском педагогическом институте.
1988г. февраль-март – член исполнительного правления комитета "Крунк".
Май 1988г. - декабрь 1990г. - председатель Совета директоров Степанакерта.
1989-1990гг. – учился в академии народного хозяйства СССР и окончил курсы менеджмента в Италии.
1990г. – заместитель председателя государственного комитета по реализации специальных экономических программ РА.
28-го декабря 1991 года – от степанакертского избирательного округа №8 избран народным депутатом Верховного совета НКР.
1992-1995гг. - первый заместитель председателя Совета министров НКР.
С августа – член Государственного комитета обороны НКР. Одновременно руководил финансируемые Всеармянским фондом "Айастан" работы в Арцахе.
1992-1993гг. – возглавлял делегацию Арцаха на римских переговорах в рамках Минской группы ОБСЕ.
Январь-апрель 1995г.– переназначен заместителем председателя государственного комитета по реализации специальных экономических программ РА.
30-го апреля 1995г. – избран депутатом Верховного совета НКР 2-го созыва от степанакертского избирательного округа №9, был членом комиссии по правам человека и национальным меньшинствам (позднее государственно-правовым вопросам).
1996г. – избран первым заместителем председателя Национального собрания. В сентябре подал в отставку и выдвинул кандидатуру на выборах президента НКР.
1997г. – во второй раз участвовал в президентских выборах.
Январь 1998г. – председатель постоянной комиссии по внешним сношениям НС НКР.
Апрель 1999г. – учредил партию "Арменакан" Арцаха и был избран ее председателем.
1994г. – член-корреспондент Инженерной академии РА.
Апрель 2000г. – исполняющий обязанности мэра Степанакерта.
Ноябрь 2001г. - назначен министром экономических и структурных реформ НКР.
Декабрь 2002г. – назначен заместителем министра финансов и экономики.
С 14 февраля 2004г. – председатель совета Гражданской службы НКР.
Чемпион НКАО по волейболу.
Награжден орденом "Месроп Маштоц" (30.08.2016г.), медалью "Мхитар Гош" (01.09.2001г.), медалью "Благодарность" (02.10.2014г.), "Анания Ширакаци" (2006г.).