Ծնվել է 1948թ. նոյեմբերի 25-ին Ասկերանի շրջանի Ռև գյուղում:
1972թ.՝ Ստեփանակերտի էլեկտրատեխնիկական գործարանի ինժեներ-լուսատեխնիկ, ապա՝ ինժեներ-նախագծող, տեղամասի պետ, տեխնիկական և տեխնիկական վերահսկողության բաժինների պետ, գլխավոր ինժեներ
1987թ. Մոսկվայում ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսում գյուտարարության համար պարգևատրվել է բրոնզե մեդալով:
1987-1990թթ.՝ Ստեփանակերտի էլեկտրատեխնիկական գործարանի տնօրեն: Աշխատանքին զուգահեռ ավարտել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտին կից հատուկ տնտեսագիտական ֆակուլտետը:
1988թ. փետրվար-մարտ՝ «Կռունկ» կոմիտեի գործադիր վարչության անդամ
1988թ. մայիս- 1990թ. դեկտեմբեր՝ Ստեփանակերտի տնօրենների խորհրդի նախագահ
1989-1990թթ. սովորել է ԽՍՀՄ ժողտնտեսության ակադեմիայում և ավարտել մենեջերական դասընթացները Իտալիայում:
1990թ.՝ ՀՀ հատուկ տնտեսական ծրագրերի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ
1991թ. դեկտեմբերի 28 -ին Ստեփանակերտի թիվ 8 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 1-ին գումարման ԳԽ ժողպատգամավոր:
1992թ. -1995թթ.՝ ԼՂՀ Նախարարների խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ: Օգոստոսից նշանակվել է ԼՂՀ Պաշտպանության պետական կոմիտեի անդամ: Միաժամանակ ղեկավարել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող աշխատանքներն Արցախում:
1992-1993 թթ. ղեկավարել է Արցախի պատվիրակությունը Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող Հռոմի բանակցություններում:
1995թ. հունվար-ապրիլ վերանշանակվել է ՀՀ հատուկ տնտեսական ծրագրերի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնում:
1995թ. ապրիլի 30-ին Ստեփանակերտի թիվ 9 ընտրատարածքից ընտրվել է 2-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր: Եղել է ԼՂՀ ԱԺ մանդատային, մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների, այնուհետև պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1996թ. ընտրվել է Ազգային ժողովի նախագահի առաջին տեղակալ:
Սեպտեմբերին հրաժարական է տվել և որպես թեկնածու մասնակցել ԼՂՀ Նախագահի ընտրություններին:
1997թ. երկրորդ անգամ է մասնակցել նախագահական ընտրություններին:
1998թ. հունվարից՝ ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ
1999թ. ապրիլ հիմնադրել է Արցախի Արմենական կուսակցությունը, ընտրվել կուսակցության նախագահ:
1994թ.՝ ՀՀ ինժեներական ակադեմիայի թղթակից անդամ
2000թ. ապրիլ նշանակվել է Ստեփանակերտի քաղաքապետի պաշտոնակատար
2001թ. նոյեմբեր նշանակվել է ԼՂՀ տնտեսական և կառուցվածքային բարեփոխումների նախարարի պաշտոնում:
2002թ. դեկտեմբեր նշանակվել է ֆինանսների և էկոնոմիկայի փոխնախարար:
2004թ. փետրվարի 14-ից՝ ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ
ԼՂԻՄ վոլեյբոլի չեմպիոն:
Պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 200-Ա հրամանագիր 30.08.2016թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 255 հրամանագիր 01.09.2001թ.), «Երախտագիտություն» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 8-Ա հրամանագիր 02.10.2014թ.), ՀՀ «Անանիա Շիրակացի» մեդալով (2006թ.):

Born on November 25, 1948 in the village of Rev Askeran region
1966 – Finished secondary school No2. The same year entered the Faculty of Electronic Engineering of the Moscow Power Engineering Institute
1972 – Lighting engineer in Stepanakert Electro-technical plant, then - engineer-designer, site manager, chief of technical department and technical control department, chief engineer
1987 – Awarded a bronze medal for his invention at the Exhibition of Economic Achievements in Moscow
1987-1990 – Director of the Stepanakert Electro-technical plant. In parallel with his work he graduated from the special economic department at the Stepanakert Pedagogical Institute.
February-March 1988 – Member of the “Krunk” Committee Executive Board
May, 1988 -December, 1990 - President of the Council of Directors of Stepanakert (temporary body during Karabakh Movement)
1989-1990 – Studied at the USSR Academy of National Economy and graduated from management courses in Italy
1990 – Deputy Chairman of the State Committee for the Implementation of Special Economic Programs of the Republic of Armenia
December 28, 1991 – Elected a People's Deputy of the NKR Supreme Council from the Stepanakert constituency No 8
1992-1995 - First Deputy Chairman of the NKR Council of Ministers
Since August - Member of the NKR State Defense Committee. At the same time he directed the works financed by the Hayastan All-Armenian Fund in Artsakh
1992-1993 – Headed the delegation of Artsakh at the negotiations in Rome within the framework of the OSCE Minsk Group
January-April 1995– Reassigned Deputy Chairman of the State Committee for the Implementation of Special Economic Programs of the Republic of Armenia
April 30, 1995 – Elected deputy to the NKR Supreme Council of the second convocation from the Stepanakert constituency No. 9. He was a member of the commission on human rights and national minorities (later state and legal issues).
1996 – Elected first deputy chairman of the National Assembly. In September, the same year, resigned and nominated a candidate for the election of the NKR President.