Ծնվել է 1931 թ. սեպտեմբերի 22-ին Ստեփանակերտ քաղաքում:
1955-1958թթ. Չելյաբինսկի շրջանի Զլատոուստ քաղաքում աշխատել է որպես ԽՍՀՄ պաշտպանական արդյունաբերության նախարարության աշխղեկ, տեղամասի պետ, ապա՝ քաղաքացիական շինարարության գծով ձեռնարկության գլխավոր ինժեներ:
1958-1962թթ.՝ Ստեփանակերտի արդյունաբերաքաղաքացիական շրջանային շինարարության գլխավոր ինժեներ
1962-1966թթ.՝ նույն շինարարական գերատեսչության պետ
Լեռնային Ղարաբաղի արդյունաբերական շինարարության հիմնադիրն է:
1966թ.՝ առաջիններից էր, ով հրապարակային խոսեց ղարաբաղյան հիմնահարցի մասին: Ադրբեջանական ԽՍՀ կոմունիստական կուսակցության կենտկոմի որոշմամբ ազգային շարժման 5 ղեկավարների թվում հեռացվել է կուսակցության շարքերից և վտարվել Լեռնային Ղարաբաղից:
Հայկական ԽՍՀ ղեկավարության հրավերով ընտանիքով բնակություն է հաստատել Երևանում: Մինչ 1972թ. եղել է շինարարական վարչության գլխավոր ինժեներ, ապա՝ պետ: Նույն թվականին աշխատել է որպես տրեստի գլխավոր ինժեներ:
1973-1977թթ.՝ շինարարական տրեստի կառավարիչ
1977թ. օգոստոս ընտանիքով վերադարձել է Ստեփանակերտ և նշանակվել շինարարական նյութերի գործարանի տնօրեն: Նրա ղեկավարությամբ տասը տարվա ընթացքում աշխատանքի արտադրողականությունը բարձրացել է 9 անգամ, իսկ արտադրությունը՝ 24 անգամ:
1982թ. ճանաչվել է ԽՍՀՄ լավագույն ղեկավար-արտադրության ոլորտի մասնագետ:
1978-1987թթ. գործարանը եղել է ճյուղային նախարարության համամիութենական սոցմրցման հաղթողը:
1988թ. առաջին իսկ օրերից գլխավորել է Արցախյան ազգային ազատագրական շարժումը: Մարտի 1-ին՝ ընտրվել է «Կռունկ» կոմիտեի ղեկավար, նույն ամսին՝ ԼՂԻՄ տնօրենների խորհրդի նախագահ: Ապրիլի 15-ին ՌԽՖՍՀ կառավարության ղեկավար Վ. Վորոտնիկովը ընդունել է նրա գլխավորած՝ Ղարաբաղի ներկայացուցիչների պատվիրակությանը:
1988թ. նոյեմբեր ակտիվ քաղաքական գործունեության համար որպես ազգային շարժման ղեկավար կալանավորվել է և շուրջ 18 ամիս մնացել նախ Շուշիի, ապա Մոսկվայի «Բուտիրկա» կալանավայրում: Համակիրների, քաղաքագետների և իրավապաշտպաններ Սախարովի և Ստարավոյտովայի, ինչպես նաև իր առաջնորդին ազատել պահանջող հայ ազգի ջանքերի շնորհիվ նա ճանաչվել է քաղբանտարկյալ: Գտնվելով «Բուտիրկա» կալանավայրում՝ երկու անգամ ընտրվել է Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի ժողովրդական պատգամավոր, ինչն աննախադեպ էր համաշխարհային պրակտիկայում:
1990թ. Եվրախորհրդարանը որոշում է կայացրել Ա. Մանուչարովին ազատելու պահանջով: Նույն պահանջով հանդես է եկել նաև «Ամնեսթի Ինտերնեշնըլ» իրավապաշտպան կազմակերպությունը: Այդ կազմակերպությունը նրան շնորհել է ԽՍՀՄ վերջին քաղբանկտարկյալի կարգավիճակը:
1990թ. մայիսի 29-ին ազատվել է կալանքից: Մանուչարովին քրեական պատասխանատվության ենթարկելը մեկ նպատակ ուներ՝ կասեցնել նրա՝ որպես Արցախյան ազգային ազատագրական շարժման ղեկավարի քաղաքական գործունեությունը: Հետագայում բոլոր մեղադրանքները հանվել են:
1991թ. սեպտեմբերի 22-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Բ. Ելցինի և Ղազախստանի նախագահ Ն. Նազարբաևի Լեռնային Ղարաբաղ պատմական այցի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից խոսքի իրավունք է վերապահվել Ա. Մանուչարովին:
1991թ. դեկտեմբեր կոմիտեի ջանքերով հաջողվել է անցկացնել հանրաքվե և խորհրդարանական ընտրություններ:
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտի թիվ 18 ընտրատարածքից ընտրվել է առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1996թ. քաղաքական դրդապատճառներով ստիպված էր լքել ԼՂՀ-ն, հետո նաև՝ Հայաստանը:
Վերջին տարիներին բնակվում էր Մոսկվայում:
Վախճանվել է 2008թ. հունվարի 4-ին:
Շինարարության ոլորտում բեղմնավոր աշխատանքի համար պարգևատրվել է Աշխատանքային Կարմիր դրոշ շքանշանով:
Ակտիվորեն մասնակցել է երկրաշարժից ավերված Տաշքենդի վերականգնմանը, ինչի համար պարգևատրվել է «Տաշքենդի շինարար» մեդալով:
Շինանյութերի արդյունաբերության բնագավառում մեծ հաջողությունների համար ներկայացվել է ԽՍՀՄ բարձրագույն պարգևի՝ Լենինի շքանշանի և Սոցիալիստական աշխատանքի հերոսի կոչման, սակայն Ադրբեջանական ԽՍՀ-ն որոշել է պարգևատրել Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանով:
Շուրջ 32 գյուտի հեղինակ է: Ունի ԽՍՀՄ վաստակավոր գյուտարար-ռացիոնալիզատորի կոչում:
Ստեփանակերտի և Երևանի պատվավոր քաղաքացի է:
Պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 301 հրամանագիր 08.05.2002թ.) «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշաններով (հետմահու, ԱՀ նախագահի թիվ 13-Ա հրամանագիր, 16.02.2018թ.):

Born on September 22, 1931 in Stepanakert
1955-1958 – Worked as a foreman in the Ministry of Defense Industry of the USSR in the city of Zlatoust, Chelyabinsk region, then as a section chief and chief engineer in civil engineering
1958-1962 – Chief engineer at the industrial-civil regional construction of the city of Stepanakert
1962-1966 - Head of the same construction institution
He is the founder of the industrial construction in Nagorno Karabakh
1966 – He was one of those who first publicly raised the Karabakh problem. Among the five leaders of the national movement, who were was expelled from the party and expelled from Nagorno-Karabakh by the decision of the Central Committee of the Communist Party of the Azerbaijan SSR
1966 - At the invitation of the leadership of the Armenian SSR, he and his family settled in Yerevan. Until 1972 he worked as chief engineer, and then as chief of the construction department. In the same year he worked as the chief engineer of the trust
1973-1977 – Construction trust manager
August 1977 - Voluntarily returned to his homeland and was appointed director of the construction materials factory. Under his leadership for 10 years, labor productivity increased 9 times, and production 24 times
1982 - Recognized among the USSR best leaders of production workers.
1978-1987 -The combine became the winner of the All-Union Social Competition of the branch ministry
1988 – Headed Artsakh national liberation movement
March 1, 1988 – Elected Head of the National liberation movement “Krunk”, the same month appointed Chairman of the NKAO Board of
April, 15 1988 - Head of the RSFSR government V. Vorotnikov received a delegation of representatives of Karabakh under his leadership
November, 1988 - Arrested for active political activities as the leader of the national movement. For 18 months he has been detained in prisons in Shoushi, then in Butyrka prison (Russia). Thanks to the efforts of like-minded people, prominent politicians and human rights defenders A. D. Sakharov and G. V. Starovoitova and the all Armenian people, who demanded the release of their leader, was recognized as a political prisoner. Twice elected people's deputy of the Armed Forces of the Armenian SSR, while being in Butyrka prison, which was unprecedented case in the world practice
1990 - The European Parliament has decided to demand the release of A.Manucharov. The same demand has been made by the international human rights organization "Amnesty International", who has also assigned him the status of the last political prisoner of the USSR
May, 29 1990 - Released from custody. Bringing to criminal responsibility pursued one goal - to suppress his political activities as the Head of the national movement of Artsakh. Subsequently, all charges against him were dropped
September, 22 1991 – At the historic trip of Boris Yeltsin (Russian president) and N. Nazarbayev (Kazakhstan president) to Nagorno-Karabakh, a word on behalf of the people of Nagorno-Karabakh was given to A. Manucharov
December 1991 – Thanks to the efforts of the members the referendum and elections have been possible to hold
December 28, 1991 – Elected deputy of the NKR Supreme Council of the first convocation from Stepanakert constituency No 18
1996г. – Forced to leave NKR and then Armenia for political reasons he was forced to leave NKR, and then Armenia
The last years of his life lived in Moscow
Died on January 4, 2008
Awarded the Order of the Red Banner of Labor, Friendship of Peoples
Actively participated in the restoration of the city of Tashkent, destroyed by the earthquake, for which awarded the medal "Excellent worker-builder of Tashkent"
For great success in the construction industry was submitted to the highest award of the USSR - the Order of Lenin and the title of Hero of Socialist Labor, but the Azerbaijani SSR decided to award him the Order of Friendship of Peoples.
Author of 32 inventions, has the title of Honored Inventor-Innovator of the USSR.
Honorary citizen of Stepanakert and Yerevan
Awarded the Order "Mesrop Mashtots" (08.05.2002). Posthumously awarded the Order "Grigor Lousavorich"(16.02.2018)