Ծնվել է 1931 թ. սեպտեմբերի 22-ին Ստեփանակերտ քաղաքում:
1955-1958թթ. Չելյաբինսկի շրջանի Զլատոուստ քաղաքում աշխատել է որպես ԽՍՀՄ պաշտպանական արդյունաբերության նախարարության աշխղեկ, տեղամասի պետ, ապա՝ քաղաքացիական շինարարության գծով ձեռնարկության գլխավոր ինժեներ:
1958-1962թթ.՝ Ստեփանակերտի արդյունաբերաքաղաքացիական շրջանային շինարարության գլխավոր ինժեներ
1962-1966թթ.՝ նույն շինարարական գերատեսչության պետ
Լեռնային Ղարաբաղի արդյունաբերական շինարարության հիմնադիրն է:
1966թ.՝ առաջիններից էր, ով հրապարակային խոսեց ղարաբաղյան հիմնահարցի մասին: Ադրբեջանական ԽՍՀ կոմունիստական կուսակցության կենտկոմի որոշմամբ ազգային շարժման 5 ղեկավարների թվում հեռացվել է կուսակցության շարքերից և վտարվել Լեռնային Ղարաբաղից:
Հայկական ԽՍՀ ղեկավարության հրավերով ընտանիքով բնակություն է հաստատել Երևանում: Մինչ 1972թ. եղել է շինարարական վարչության գլխավոր ինժեներ, ապա՝ պետ: Նույն թվականին աշխատել է որպես տրեստի գլխավոր ինժեներ:
1973-1977թթ.՝ շինարարական տրեստի կառավարիչ
1977թ. օգոստոս ընտանիքով վերադարձել է Ստեփանակերտ և նշանակվել շինարարական նյութերի գործարանի տնօրեն: Նրա ղեկավարությամբ տասը տարվա ընթացքում աշխատանքի արտադրողականությունը բարձրացել է 9 անգամ, իսկ արտադրությունը՝ 24 անգամ:
1982թ. ճանաչվել է ԽՍՀՄ լավագույն ղեկավար-արտադրության ոլորտի մասնագետ:
1978-1987թթ. գործարանը եղել է ճյուղային նախարարության համամիութենական սոցմրցման հաղթողը:
1988թ. առաջին իսկ օրերից գլխավորել է Արցախյան ազգային ազատագրական շարժումը: Մարտի 1-ին՝ ընտրվել է «Կռունկ» կոմիտեի ղեկավար, նույն ամսին՝ ԼՂԻՄ տնօրենների խորհրդի նախագահ: Ապրիլի 15-ին ՌԽՖՍՀ կառավարության ղեկավար Վ. Վորոտնիկովը ընդունել է նրա գլխավորած՝ Ղարաբաղի ներկայացուցիչների պատվիրակությանը:
1988թ. նոյեմբեր ակտիվ քաղաքական գործունեության համար որպես ազգային շարժման ղեկավար կալանավորվել է և շուրջ 18 ամիս մնացել նախ Շուշիի, ապա Մոսկվայի «Բուտիրկա» կալանավայրում: Համակիրների, քաղաքագետների և իրավապաշտպաններ Սախարովի և Ստարավոյտովայի, ինչպես նաև իր առաջնորդին ազատել պահանջող հայ ազգի ջանքերի շնորհիվ նա ճանաչվել է քաղբանտարկյալ: Գտնվելով «Բուտիրկա» կալանավայրում՝ երկու անգամ ընտրվել է Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի ժողովրդական պատգամավոր, ինչն աննախադեպ էր համաշխարհային պրակտիկայում:
1990թ. Եվրախորհրդարանը որոշում է կայացրել Ա. Մանուչարովին ազատելու պահանջով: Նույն պահանջով հանդես է եկել նաև «Ամնեսթի Ինտերնեշնըլ» իրավապաշտպան կազմակերպությունը: Այդ կազմակերպությունը նրան շնորհել է ԽՍՀՄ վերջին քաղբանկտարկյալի կարգավիճակը:
1990թ. մայիսի 29-ին ազատվել է կալանքից: Մանուչարովին քրեական պատասխանատվության ենթարկելը մեկ նպատակ ուներ՝ կասեցնել նրա՝ որպես Արցախյան ազգային ազատագրական շարժման ղեկավարի քաղաքական գործունեությունը: Հետագայում բոլոր մեղադրանքները հանվել են:
1991թ. սեպտեմբերի 22-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Բ. Ելցինի և Ղազախստանի նախագահ Ն. Նազարբաևի Լեռնային Ղարաբաղ պատմական այցի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից խոսքի իրավունք է վերապահվել Ա. Մանուչարովին:
1991թ. դեկտեմբեր կոմիտեի ջանքերով հաջողվել է անցկացնել հանրաքվե և խորհրդարանական ընտրություններ:
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտի թիվ 18 ընտրատարածքից ընտրվել է առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1996թ. քաղաքական դրդապատճառներով ստիպված էր լքել ԼՂՀ-ն, հետո նաև՝ Հայաստանը:
Վերջին տարիներին բնակվում էր Մոսկվայում:
Վախճանվել է 2008թ. հունվարի 4-ին:
Շինարարության ոլորտում բեղմնավոր աշխատանքի համար պարգևատրվել է Աշխատանքային Կարմիր դրոշ շքանշանով:
Ակտիվորեն մասնակցել է երկրաշարժից ավերված Տաշքենդի վերականգնմանը, ինչի համար պարգևատրվել է «Տաշքենդի շինարար» մեդալով:
Շինանյութերի արդյունաբերության բնագավառում մեծ հաջողությունների համար ներկայացվել է ԽՍՀՄ բարձրագույն պարգևի՝ Լենինի շքանշանի և Սոցիալիստական աշխատանքի հերոսի կոչման, սակայն Ադրբեջանական ԽՍՀ-ն որոշել է պարգևատրել Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանով:
Շուրջ 32 գյուտի հեղինակ է: Ունի ԽՍՀՄ վաստակավոր գյուտարար-ռացիոնալիզատորի կոչում:
Ստեփանակերտի և Երևանի պատվավոր քաղաքացի է:
Պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 301 հրամանագիր 08.05.2002թ.) «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշաններով (հետմահու, ԱՀ նախագահի թիվ 13-Ա հրամանագիր, 16.02.2018թ.):

Дата рождения 22.09.1931
1955-1958гг. - в городе Златоуст Челябинской области работал прорабом в системе Министерства оборонной промышленности СССР, затем начальником участка, главным инженером предприятия по гражданскому строительству.
1958-1962гг.  - главный инженер промышленно-гражданского областного строительства города Степанакерта.
1962-1966гг. - начальник данного строительного ведомства.
Является родоначальником индустриального строительства в Нагорном Карабахе.
1966г. – одним из первых публично поднял карабахскую проблему. В числе 5 руководителей национального движения решением ЦК КП Азербайджанской ССР был исключен из партии и  выдворен из Нагорного Карабаха.
По приглашению руководства  Армянской ССР вместе с семьей обосновался в Ереване. До 1972 года работал главным инженером , а затем и начальником строительного управления. В том же году работал главным инженером треста.
1973-1977гг. - управляющий строительного треста.
Август 1977 г.  -  добровольно вернулся на родину и был  назначен директором комбината строительных материалов. Под его руководством за 10 лет производительность труда повысилась в 9 раз, а производство в 24 раза.
1982г. - признан в числе лучших руководителей производственников СССР.
1978-1987гг. - комбинат становился победителем Всесоюзного соцсоревнования отраслевого министерства.
1988г. - возглавил Арцахское национально-освободительное движение.
1 марта 1988 г. - избран руководителем национально- освободительного движения "Крунк", в том же месяце избран председателем Совета директоров НКАО
15 апреля 1988 г.-  глава правительства РСФСР В.Воротников принял делегацию представителей Карабаха под его руководством.
Ноябрь 1988г. - арестован за активную политическую деятельность как руководитель национального движения. В течение 18 месяцев содержался под стражей в трех тюрьмах Шушинской, затем в Бутырской тюрьме. Благодаря усилиям единомышленников, видных политиков и правозащитников  А. Д. Сахарова и Г. В. Старовойтовой и всему армянскому народу, который требовал освобождения своего лидера, был признан политическим заключенным. Находясь в Бутырской тюрьме дважды избирался народным депутатом ВС Армянской ССР ,что являлось беспрецедентным в мировой практике.
1990 г. -  Европарламент принял решение с требованием освобождения А. Манучарова, с таким же требованием выступила международная правозащитная организация "Amnesty International" , которая присвоила ему  статус последнего политзаключенного СССР
29 мая 1990 г. -  освобожден из-под стражи. Привлечение Манучарова к уголовной ответственности преследовало одну цель – пресечь его политическую деятельность как руководителя национального движения Арцаха. Впоследствии все обвинения с него были сняты.
22 сентября 1991 г. -  состоялась  историческая поездка президента РФ Б. Ельцина и президента Казахстана Н. Назарбаева в Нагорный  Карабах, слово от народа Нагорного  Карабаха было предоставлено А. Манучарову.
Декабрь 1991г. - благодаря усилиям членов комитета удалось добиться проведения референдума и выборов.
28 декабря 1991г. – от степанакертского избирательного округа №18 был избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва.
1996г. – по политическим мотивам был вынужден покинуть НКР, а затем Армению.
Последние годы жизни прожил в Москве.
Скончался 4-го января 2008 года.
Награжден орденами Трудового Красного Знамени, Дружбы народов.
Активно участвовал в восстановлении разрушенного землетрясением города Ташкента, за что был награжден медалью "Отличник-строитель Ташкента".
За большие успехи в сфере строительной промышленности был представлен к высшей награде СССР – ордену Ленина и званию Героя Социалистического Труда, однако Азербайджанская ССР решила наградить его орденом дружбы народов.