Ծնվել է 1963թ. նոյեմբերի 24-ին Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղում:
1988-1994թթ. մասնակցել է արցախյան ազատագրական պայքարին, եղել է ԼՂՀ Հադրութի պաշտպանական շրջանի առաջին հրամանատարը, ապա` ԼՂՀ պաշտպանության բանակի շտաբի 4-րդ բաժնի պետը:
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Հադրութի թիվ 40 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1992թ.՝ ԼՂՀ ԳԽ առաջին նախագահի խորհրդական
1992-1996թթ.՝ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի առաջին ՊՇ հրամանատար
1997-1999թթ.՝ 1-ին ԲՇ հարավ-արևելյան բրիգադի հրամանատար
1999թ.՝ ԼՂՀ ներքին գործերի նախարար
1999թ.՝ ՀՀ կառավարության տարածաշրջանային ինտեգրման վարչության պետ
2000թ.՝ ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար: Նույն թվականին շնորհվել է գեներալ-մայորի կոչում:
2003թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում:
2007թ. մայիսի 12-ին լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքում ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր ՀՅԴ կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով:
2007թ հունիսի 7 -2009թ. մայիսի 21՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2012-2017թթ.՝ ԼՂՀ փոխվարչապետ
Ունի Արցախի հերոսի կոչում: 2000թ. ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
Պարգևատրվել է «Ոսկե արծիվ» (31.08.2017թ.), «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի (ԼՂՀ նախագահի թիվ 88 հրամանագիր 08.05.1996թ.), ՀՀ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշաններով, «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 56-Ա հրամանագիր 30.08. 2011թ.), «Խիզախության համար», «Դրաստամատ Կանայան» մեդալներով, «Մարշալ Բաղրամյան-100» հուշամեդալով:

Born on November 24, 1963 in the village of Metz Tagher of Hadrout district
1988-1994 - Participated in the Artsakh liberation struggle. He was the first commander of the Hadrout Defense District of the NKR, then the head of the 4th department of the headquarters of the NKR Defense Army
December 28, 1991 - Elected deputy to the NKR Supreme Council of the first convocation from the Hadrout constituency No 40
1992 - Advisor to the first Chairman of the Supreme Council of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region
1992-1996 - Commander of the 1st defense district of the NKR Defense Army
1997-1999 - Commander of the 1st South-East Brigade of the Defensive Area
1999 - Appointed Minister of Internal Affairs of the NKR
1999 - Head of the Department of Regional Integration under the Government of the Republic of Armenia
2000 - Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia. Awarded the rank of Major-General
2003 - Presidential decree awarded the rank of Lieutenant-General
May 12, 2007 - Elected to the NA by proportional electoral system from the ARF party
June 7, 2007 - May 21, 2009 - Chairman of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly of the Republic of Armenia
2012-2017 - Vice-Premier of the NKR
Has the title "Hero of Artsakh"
Awarded the Order of the Golden Eagle (August 31, 2017), the Order of the NKR "Battle Cross" of the 1st degree, the Order of the RA "Battle Cross" of the 2nd degree (08.05.1996.), the medals"Vachagan Barepasht" (30.08. 2011г. .), "For courage" and "Drastamat Kanayan", a commemorative medal "Marshal Baghramyan - 100"