Ծնվել է 1961թ. նոյեմբերի 21-ին Մարտակերտի շրջանի Չայլու գյուղում:
1979-1980թթ. սովորել է Ն.Հոռաթաղի պրոֆտեխուսումնարանում և ստացել մեխանիզատոր-տրակտորիստի որակավորում:
1980-1982 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1985-1990 թթ. ավարտել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի ընդհանուր տեխնիկական առարկաներ և աշխատանք բաժինը և ստացել ուսուցչի որակավորում:
1990-1992թթ. մասնագիտությամբ աշխատել է Այգեստանի միջնակարգ դպրոցում:
1988-1992թթ. Արցախյան ազատագրական շարժման ժամանակ ղեկավարում էր գյուղում ստեղծված ինչպես աշխարհազորային խմբերը, այնպես էլ իր կողմից ստեղծված առաջին ընդհատակյա կամավորական ջոկատը:
1992-1994թթ.՝ Մարտակերտի 4-րդ ՊՇ շտաբի պետի տեղակալ
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Այգեստանի թիվ 47 ընտրատարածքից ընտրվել է առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1994-1995թթ.՝ արդեն վերափոխված 5-րդ ՊՇ շտաբի պետ
1995-1996թթ. ՝ 5-րդ ՊՇ հրամանատար
2000-2008թթ.՝ Արցախի ազատամարտիների միության Մարտակերտի շրջանային կազմակերպության նախագահ
2000-2015թթ.՝ 10-րդ ԼՀԴ հրամանատարի թիկունքի և ԿՇԾ գծով տեղակալ
Պարգևատրվել է «Մարտական Խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով (ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության թիվ 0376-1 հրամանագիր), ՀՀ Մարտական ծառայության մեդալով
(ՀՀ նախագահի 2007թ. մայիսի 4 հրամանագիր), ՀՀ ՊՆ «Անբասիր ծառայության համար» I աստիճանի մեդալով (27.09.2012թ.), ՀՀ ՊՆ «Անբասիր ծառայության համար» II աստիճանի մեդալով (22.04.2013թ.), ՀՀ ՊՆ «Անբասիր ծառայության համար» III աստիճանի մեդալով (31.08.2013թ.), ՀՀ ՊՆ «Ծովակալ Իսակով» մեդալով (16.04.2010), ՀՀ ՊՆ «Դրաստամատ Կանայան» մեդալով (25.01.2005թ.), ՀՀ ՊՆ «ՀՀ Զինված ուժեր 20 տարի» հոբելյանական մեդալով , Հայաստանի Երկրապահ հուշամեդալով (17.03.2007թ.), 5-րդ բրիգադի ազատամարտիկների խորհրդի հուշամեդալով, «Մայրական երախտագիտություն» մեդալով (13.02.1998թ.):

Антонян Гурген Властович
1979-1980гг.  - учился в профтехучилище села Неркин Оратаг и получил специальности механизатора-тракториста.
1980-1982 гг.  - служил в советской армии.
1985-1990 гг. - окончил факультет "Общетехнические дисциплины и труд" и получил специальность педагога.
1990-1992гг. -  работал по специальности в средней школе села Айгестан.
1988-1992гг.- во время Арцахского освободительного движения возглавлял в селе группы ополченцев и созданный им первый подпольный добровольческий отряд.
1992-1994гг.  - заместитель начальника штаба 4-го оборонительного района(Мартакерт).
28-го декабря 1991г от Аскеранского избирательного округа №47 избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва.
1994-1995гг. - начальник штаба преобразованного 5-го оборонительного района.
1995-1996гг.  - командир 5-го оборонительного района.
2000-2008гг.  - председатель Мартакертской районной организации Союза ветеранов Арцаха.
2000-2015гг.  - заместитель командира 10-й горнострелковой дивизии по тылу  и КЭС.
Награжден орденом "Боевой Крест" 2-й степени, медалью "За боевые заслуги" (РА), медалью "За безупречную службу" 1-й степени МО РА (27.09.2012г.), медалью "За безупречную службу" 2-й степени МО РА (22.04.2013г.), медалью "За безупречную службу" 3-й степени МО РА (31.08.2013г.), медалью "Адмирал Исаков" МО РА (16.04.2010г.), медалью "Драстамат Канаян" МО РА (25.04.2005г.), юбилейной медалью "Вооруженные силы Республики Армения. 20-лет" МО РА, памятной медалью Армении "Еркрапа Армении" (17.03.2007г.), памятной медалью совета ветеранов 5-й бригады, медалью "Материнская благодарность" (13.02.1998г.).