Ծնվել է 1952թ. դեկտեմբերի 20-ին ՌԴ Ալտայի երկրամասի Բիյսկիյ շրջանում:
1971-1977թթ. սովորել է Սարատովի պետական բժշկական ինստիտուտի բուժական ֆակուլտետում, այնուհետև՝ որպես վիրաբույժ գործուղվել է Ուլյանովսկի մարզի Ինզա քաղաքը:
1981-1983թթ. ավարտել է Սամարայի բժշկական ինստիտուտի կլինիկական օրդինատուրան:
1983թ.՝ Մարտունու կենտրոնական շրջանային հիվանդանոցի վիրաբուժության բաժանմունքի վարիչ
Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի սկզբից նրա ղեկավարությամբ Մարտունու շրջանում ստեղծվել է զինվորական հոսպիտալ, որում բուժում են ստացել հիվանդ և վիրավոր զինծառայողներ և քաղաքացիական ազգաբնակչությունը: 33-ամյա աշխատանքային գործունեության ընթացքում կատարել է 4500-ից ավելի վիրահատություններ:
1993թ. մայիս լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքում Մարտունու թիվ 59 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1997թ. ղեկավարել է Մարտունու զինվորական հոսպիտալը և կենտրոնական շրջանային հիվանդանոցը:
2004 թվականից՝ «Մարտունու շրջանային բուժմիավորում» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն
2005թ. հունիսի 19 -ին Մարտունու թիվ 16 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 4-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր: Եղել է սոցիալական ոլորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
«Ազատ հայրենիք» կուսակցության անդամ է:
Պարգևատրվել է «Մարտական Խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 0736-1 հրամանագիր 25.07.1994թ.), «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով ( ԼՂՀ նախագահի թիվ 307 հրամանգիր 08.05.2002թ.), ՀՀ ՊՆ «Անբասիր ծառայության համար» մեդալով (2003թ.), ԼՂՀ վարչապետի հուշամեդալով (2012թ.):

Гаспарян Григорий Аракелович
1971-1977гг. - учился на лечебном факультете Саратовского государственного медицинского института, затем в качестве хирурга был командирован в город Инза Ульяновской области.
1981-1983гг. -  окончил клиническую ординатуру Самарского государственного медицинского института.
1983г. - заведующий хирургическим отделением Мартунинской центральной районной больницы
С начала Арцахской национально-освободительной борьбы под его руководством в Мартунинском районе был создан военный госпиталь, в котором лечились больные и раненые военнослужащие, а также гражданское население. За 33-летнюю трудовую деятельность провел свыше 4500 операций.
Май 1993г. – по итогам дополнительных выборов избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва от избирательного округа №59.
1997г.  - возглавлял Мартунинский военный госпиталь и центральную районную больницу.
С 2004 г. – исполнительный директор ЗАО "Мартунинское районное лечебное объединение".
19-го июня 2005г от мартунинского избирательного округа №16  избран депутатом НС 4-го созыва. Был членом постоянной комиссии по вопросам социальной сферы.
Награжден орденом "Боевой Крест" 2-й степени (25.07.1994г.), медалью "Вачаган Барепашт" (08.05.2002г.), медалью МО РА "За безупречную службу"(2003г.), памятной медалью премьер-министра НКР "За боевые заслуги и внесенный вклад" (2012г.).