Ծնվել է 1958թ. փետրվարի 7-ին Գանձակ (Կիրովաբադ) քաղաքում։
1974-1979թթ. սովորել է Տաշքենդի ռուսաց լեզվի և գրականության ինստիտուտում, որն ավարտելուց հետո դասավանդել է Տաշքենդի մանկավարժական պետական համալսարանում։
1988թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքում սկիզբ առած հայերի ջարդերի ընթացքում եղել է Գանձակի հայերի ինքնապաշտպանության կազմակերպիչներից:
1989թ. ընտանիքով տեղափոխվել է Լեռնային Ղարաբաղ։ Եղել է «Միացում» շարժման ղեկավարի տեղակալ։ Մինչ 1991թ. աշխատել է որպես ԼՂԻՄ Գործկոմի փախստականների հետ տարվող աշխատանքների վարչության պետ։
1991թ. դեկտեմբերի 28 –ին Ստեփանակերտի թիվ 16 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր։ Եղել է արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԼՂՀ նախագահության անդամ։
1995-1997թթ.՝ “НК Республика” թերթի գլխավոր խմբագիր
1997թ. տեղափոխվել է Երևան, որտեղ սկսել է զբաղվել հասարակական և գիտական գործունեությամբ։ Դասավանդել է հայաստանյան մի շարք բուհերում, թղթակցել «Գոլոս Արմենիի» թերթին և«Դե ֆակտո» գործակալությանը։
Հրապարակել է մոտ մեկ տասնյակ գրքեր և մենագրություններ։
Հարյուրավոր հոդվածների ու վերլուծությունների հեղինակ է։
2008թ. Երևանում հիմնադրել է «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնն ու Voskanapat.info լրատվական-վերլուծական կայքը։ Զբաղվել է ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության ու տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրներով։
Վախճանվել է 2015թ. օգոստոսի 11-ին։
Ունի երեք զավակ։
Պարգևատրվել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով (հետմահու, ԱՀ նախագահի թիվ 13-Ա հրամանագիր, 16.02.2018թ.) և «Գարեգին Նժդեհ» մեդալով (2015 թ.):

Born on February 7, 1958 in the city of Gandzak (Kirovabad)
1974-1979 - Studied at the Tashkent Institute of Russian Language and Literature, and after graduation he worked as a lecturer at the Tashkent State Pedagogical Institute
November-December 1988 - During the pogroms of Armenians in Soviet Azerbaijan was one of the organizers of the self-defense of Armenians Gandzak
1989 - Moved to Nagorno-Karabakh with his family. He was deputy head of the movement "Miatsum". Until 1991 he worked as the head of the Department of Refugee Affairs of the NKAO Executive Committee
December 28, 1991 - Elected deputy of the NKR Supreme Council of the first convocation from the Stepanakert constituency No 16. He was chairman of the Standing Committee on foreign relations, member of the presidium of the NKR Supreme Council
1995-1997 - Editor-in-chief of the newspaper "NK Republic"
1997 - Moved to Yerevan and began to engage in public and scientific activities. Was a lecturer in a number of Armenian universities and a correspondent of the newspaper "Golos Armenii"(Voice of Armenia) and the agency "De Facto"
Published about a dozen books and monographs
Author of hundreds of articles and analytical work
2008 - Founded the analytical center "Voskanapat" and information and analytical site “Voskanapat.info” in Yerevan
He was engaged in the study of the Azerbaijani-Artsakh conflict and prospects for regional security
Died on August 11, 2015
Awarded the Medal "Garegin Nzhdeh" (2015). Posthumously awarded the Order "Mesrop Mashtots" (16.02.2018)