Ծնվել է 1957թ. հունիսի 26-ին Ասկերանի շրջանի Այգեստան (Բալուջա) գյուղում:
1974-1975թթ. սովորել է Ստեփանակերտի սովխոզտեխնիկումի պտղաբանջարաբուծական բաժնում: Միևնույն ժամանակ աշխատել է սովխոզտեխնիկումի Բալուջայի տեղամասում որպես բանվոր:
1979թ. ավարտել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի ֆիզմաթ ֆակուլտետի ֆիզիկայի բաժինը:
1979-1980թթ.՝ հայրենի գյուղի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչ
1980-1981թթ. ՝ ՌՍՖՍՀ Կույբիշևի մարզի Կրասնի Յար ավանի կենցաղսպասարկման կոմբինատի դիսպետչեր
1981-1983թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1983-1992թթ.՝ Ստեփանակերտի կոշկի ֆաբրիկայի տեսուչ, ապա՝ արհմիության նախագահ
1992թ. ավարտել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի տեխնոլոգիական բաժինը:
Արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի և ազատամարտի ակտիվ մասնակից է: Եղել է «Կռունկ» կոմիտեի, «Միացում» շարժման անդամ, Բալուջայի կամավորական վաշտի հրամանատարի տեղակալ, ապա՝ հրամանատար:
1991թ. դեկտեմբերի 28 -ին Այգեստանի թիվ 28 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 1-ին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր: Եղել է մանդատային, մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1992-1997թթ.՝ Ասկերանի շրջսպառընկերության վարչության նախագահ
1997-2000թթ. ՝«Ար» ՓԲԸ տնօրեն
2000թ. հունիսի 18 -ին Ասկերանի թիվ 17 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր: Եղել է ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2006-2010թթ.՝ «Թուֆենկյան կարպետս» և «Բլակ Գարդեն Թուֆենկյան» ՍՊԸ տնօրեն
2010թ. մայիսի 23-ին խորհրդարանական ընտրություններում «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով ընտրվել է ԼՂՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2010թ. հունիսի 10՝ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ
Եղել է Ազգային ժողովի «Դաշնակցություն» խմբակցության քարտուղար:
«Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության անդամ է:
Պարգևատրվել է «Շուշիի ազատագրման համար» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 232 հրամանագիր 07.05.2001թ.), «Երախտագիտություն» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 30 հրամանագիր 27.03.2003թ.), «Արիության համար» մեդալներով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 42-Ա հրամանագիր 08.05.2009թ.):

Родился 26-го июня 1957 года в селе Айгестан (Балуджа) Аскеранского района.
1974-1975гг. - учился на плодоовощном отделении Степанакертского совхозтехникума. Одновременно работал рабочим на Балуджинском участке совхозтехникума.
1979г. – окончил отделение физики физико-математического факультета Степанакертского педагогического института.
1979-1980гг. – учитель средней школы села Айгестан.
1980-1981гг. – диспетчер комбината бытового обслуживания деревни Красный Яр Куйбышевского района РСФСР.
1981-1983гг. служил в советской армии.
1983-1992гг. – инспектор, затем председатель профсоюза Степанакертской обувной фабрики.
1992г. - окончил технологический факультет Ереванского политического института.
Участник национально-освободительной борьбы.
Был членом комитета "Крунк" и движения "Миацум", заместитель командира, затем командир Балуджинской добровольческой роты.
28-го декабря 1991г. – от айгестанского избирательного округа №28 избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва. Был членом постоянной комиссии по вопросам прав человека и национальных меньшинств.
1992-1997гг. – председатель правления Аскеранского районного потребсоюза.
1997-2000гг. – директор ЗАО "Ар".
18-го июня 2000г. – от аскеранского избирательного округа №17 избран депутатом Национального собрания НКР 3-го созыва. Был председателем постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур.
2006-2010гг. – директор ЗАО "Туфенкян карпетс" и "Блак Гарден Туфенкян".
23-го мая 2010г. - на парламентских выборах избран депутатом Национального собрания НКР пятого созыва по пропорциональному списку партии АРФ "Дашнакцутюн".
10-го июня 2010г. – заместитель председателя постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур.
Был секретарем парламентской фракции "Дашнакцутюн".
Член партии АРФ "Дашнакцутюн".
Награжден медалями "За освобождение Шуши" (07.05.2001г.), "Благодарность" (27.03.2003г.), "За отвагу" (08.05.2009г.).