Ծնվել է 1957թ. հունիսի 26-ին Ասկերանի շրջանի Այգեստան (Բալուջա) գյուղում:
1974-1975թթ. սովորել է Ստեփանակերտի սովխոզտեխնիկումի պտղաբանջարաբուծական բաժնում: Միևնույն ժամանակ աշխատել է սովխոզտեխնիկումի Բալուջայի տեղամասում որպես բանվոր:
1979թ. ավարտել է Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի ֆիզմաթ ֆակուլտետի ֆիզիկայի բաժինը:
1979-1980թթ.՝ հայրենի գյուղի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչ
1980-1981թթ. ՝ ՌՍՖՍՀ Կույբիշևի մարզի Կրասնի Յար ավանի կենցաղսպասարկման կոմբինատի դիսպետչեր
1981-1983թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1983-1992թթ.՝ Ստեփանակերտի կոշկի ֆաբրիկայի տեսուչ, ապա՝ արհմիության նախագահ
1992թ. ավարտել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի տեխնոլոգիական բաժինը:
Արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի և ազատամարտի ակտիվ մասնակից է: Եղել է «Կռունկ» կոմիտեի, «Միացում» շարժման անդամ, Բալուջայի կամավորական վաշտի հրամանատարի տեղակալ, ապա՝ հրամանատար:
1991թ. դեկտեմբերի 28 -ին Այգեստանի թիվ 28 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 1-ին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր: Եղել է մանդատային, մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1992-1997թթ.՝ Ասկերանի շրջսպառընկերության վարչության նախագահ
1997-2000թթ. ՝«Ար» ՓԲԸ տնօրեն
2000թ. հունիսի 18 -ին Ասկերանի թիվ 17 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր: Եղել է ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2006-2010թթ.՝ «Թուֆենկյան կարպետս» և «Բլակ Գարդեն Թուֆենկյան» ՍՊԸ տնօրեն
2010թ. մայիսի 23-ին խորհրդարանական ընտրություններում «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով ընտրվել է ԼՂՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2010թ. հունիսի 10՝ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ
Եղել է Ազգային ժողովի «Դաշնակցություն» խմբակցության քարտուղար:
«Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության անդամ է:
Պարգևատրվել է «Շուշիի ազատագրման համար» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 232 հրամանագիր 07.05.2001թ.), «Երախտագիտություն» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 30 հրամանագիր 27.03.2003թ.), «Արիության համար» մեդալներով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 42-Ա հրամանագիր 08.05.2009թ.):

Born on June 26, 1957 in the village of Aygestan (Baludja), Askeran region
1974-1975 - Studied at the fruit and vegetable department of the Stepanakert State Agricultural College. At the same time he worked at the Baludzha section of the state agricultural college as a worker
1979 - Graduated from the Department of Physics of the Faculty of Physics and Mathematics of the Stepanakert Pedagogical Institute
1979-1980 – Secondary school teacher in the village of Aygestan
1980-1981 - Dispatcher of the consumer service center of the village of Krasny Yar of the Kuibyshev district of the R.S.F.S.R (Russia)
1981-1983 - Served in the Soviet army
1983-1992 - Inspector, then Chairman of the Stepanakert shoe factory Trade union
1992 - Graduated from the technological faculty of the Yerevan Political Institute
Member of the national liberation struggle
Member of the Krunk Committee and the Miatsum movement, deputy commander, then commander of the Baludzha volunteer rota
December 28, 1991 - Elected deputy of the NKR Supreme Council of the first convocation from the electoral district of Aygestan №28. Member of the Standing Committee on human rights and national minorities
1992-1997 - Chairman of the Board of the Askeran District Consumers Union
1997-2000 - Director of CJSC "Ar"
June 18, 2000 - Elected deputy of the NKR National Assembly of the 3rd convocation from the Askeran electoral district No 17. Chairman of the NA Standing Committee on Production and Industrial Infrastructures
2006-2010 - Director of "Tufenkian Carpets" CJSC and "Black Garden Tufenkyan"
May 23rd, 2010 – Elected deputy to the National Assembly of the fifth convocation by the proportional list of the ARF "Dashnaktsutyun" party in the parliamentary elections
June 10th, 2010 - Deputy Chairman of the Standing Committee on Production and Industrial Infrastructures