1948-1958թթ. ուսանել է Հերհերի միջնակարգ դպրոցում:
1964-1969թթ. սովորել է Ադրբեջանի Վ. Ի. Լենինի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետում:
1969-1981թթ. Ստեփանակերտի թիվ 1 և թիվ 5 դպրոցների մաթեմատիկայի ուսուցիչ Համատեղության կարգով աշխատել է նաև Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտում (ԱրՊՀ):
1981թ. պաշտպանել է գիտական թեզ մաթեմատիկայի դասավանդման մեթոդիկայից, ստացել մանկավարժական գիտությունների թեկնածուի աստիճան և աշխատանքի անցել Ստեփանակերտի մանկավարժական ինստիտուտի մաթեմատիկայի ամբիոնում:
1984թ. շնորհվել է դոցենտի կոչում:
1988թ. ՝«Կռունկ» կոմիտեի խորհրդի անդամ
1989-1991թթ. կապված քաղաքական հայացքների ու Արցախյան շարժման հետ երեք անգամ ձերբակալվել է ,կալանավորվել Պյատիգորսկի, Սարատովի, Բաքվի բանտերում:
1990թ. ընտրվել է ՀՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1990 -1995թթ. աշխատել է կրթության գիտության մշտական հանձնաժողովում:
1991թ. դեկտեմբերի 28 -ին Սոսի թիվ 66 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1991-1995թթ. ՝ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի կրթության, գիտության, լեզվի, մշակույթի և լրատվական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ՝ նախագահության անդամ
1999-2002թթ. ՝ ԼՂՀ կրթության և գիտության նախարար
2002-2008թթ.՝ Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր
2002թ. շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում:
2008թ.-ից ՝ ԱրՊՀ մաթեմատիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր
Շուրջ հինգ տասնյակ գիտամեթոդական հոդվածների և աշխատությունների հեղինակ է:
Ունի լուսավորության գերազանցիկի կոչում:
Շնորհվել է ԼՂՀ գիտության վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում (ԼՂՀ նախագահի թիվ 24 հրամանագիր 29.04.2006թ.):
2016 թ.` «Արցախի պառլամենտականների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ
Պարգևատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 200-Ա հրամանագիր 30.08.2016թ.), «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշաններով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 53-Ա հրամանագիր 30.08.2011թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 305 հրամանագիր 08.05.2002թ.):

1948-1958гг. – учился в средней школе села.
1964-1969гг. – учился на физико-математическом факультете Азербайджанского государственного педагогического института им Ленина.
1969-1981гг. – учитель математики в степанакертских школах №1 и №5. По совместительству работал также в Степанакертском педагогическом институте (АрГУ).
1981г. – защитил научную диссертацию по методике преподавания математики и получил степень кандидата педагогических наук. Поступил на работу на кафедре математики Степанакертского пединститута.
1984г. - получил звание доцента.
1988г. – член совета комитета "Крунк".
1989-1991гг. – в связи с политическими взглядами и Арцахским движением трижды был арестован и содержался под стражей в тюрьмах Пятигорска, Саратова и Баку.
1990г. – избран депутатом Верховного совета РА.
1990 -1995гг. - работал в постоянной комиссии по образованию, науке.
28-го декабря 1991г. – от избирательного округа №66 села Сос избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва.
1991-1995гг. – председатель постоянной комиссии Верховного совета НКР по образованию, науке, языку, культуре и информационным вопросам, член президиума.
1999-2002гг. – министр образования и науки НКР.
2002-2008гг. – ректор Арцахского государственного университета.
2002г. - получил звание профессора.
С 2008г. – профессор кафедры математики АрГУ.
Автор около пятидесяти научно-методических статей и трудов.
Имеет звание отличника просвещения.
Заслуженный деятель науки НКР (29.04.2006г.).
С 2016 г. – председатель общественной организации "Ассоциация парламентариев Арцаха".
Награжден орденами "Григор Лусаворич" (30.08.2016г.), "Месроп Маштоц" (30.08.2011г.), медалью "Мхитар Гош" (08.05.2002г.).