1993թ. ընդունվել է Արցախի պետական համալսարան:
1992թ. Ուխտաձորի (Էդիլուի) թիվ 37 ընտրատարածքից լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքում ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1992թ. նշանակվել է ԼՂՀ պաշտպանական առաջին շրջանի (Հադրութի շրջան) Ուխտաձորի կամավորական գումարտակի հրամանատար:
1992-1993թթ.՝ Էջմիածնի կամավորական գումարտակի հրամանատար
1993թ. նշանակվել է 83-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի հրամանատար (փոխգնդապետ):
1996-2000թթ.՝ ՀՀ ՊՆ առաջին կորպուսի հրամանատար
1999թ.-ից՝ ՀՀ ԵԿՄ վարչության նախագահ
2000թ. ստացել է գեներալ-լեյտենանտի կոչում։
2000-2008թթ.՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի մարտական պատրաստության գծով տեղակալ
2012-2017թթ.՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր
2017թ. ապրիլի 2-ին ՀՀԿ համապետական ցուցակով ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր:
2018թ. հունիսի 19-ին զրկվել է պատգամավորական անձեռնմխելիությունից:
Տավուշի, Սյունիքի մարզերի, ինչպես նաև Էջմիածին, Արմավիր, Կապան, Արթիկ, Մարտակերտ ու Հադրութ քաղաքների պատվավոր քաղաքացի է:
Ամուսնացած է, ունի 8 զավակ:
Պարգևատրվել է ՀՀ «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով (1994թ.), «Ոսկե արծիվ» շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 0375-1 հրամանագիր 01.09.2000թ.), «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 0375-1 հրամանագիր 25.07.1994թ.), «Ներսես Շնորհալի» (2003թ.) և ԵԿՄ «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» (2002թ.) շքանշաններով, ՀՀ ՊՆ «Անդրանիկ Օզանյան» և «Նելսոն Ստեփանյան» և «Ծովակալ Իսակով» (2016թ.) մեդալներով, «Մխիթար Գոշ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 81-Ա հրամանագիր 29.08.2014թ.) մեդալով, ՀՀ Ոստիկանության «Օրենքի պատվար» մեդալով, «5-րդ բրիգադ. 20 տարի» հոբելյանական մեդալով, «Հունան Ավետիսյան-100» հուշամեդալով, ԱԻՆ «Փառքի խաչ Նոյ» մեդալով:

1993г. - поступил в Арцахский государственный университет.
1992г. - по итогам дополнительных выборов от избирательного округа №37 села Ухтадзор избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва.
1992г. – назначен командиром добровольческого батальона Ухтадзора первого оборонительного района НКР.
1992-1993гг. – командир Эчмиадзинского добровольческого батальона.
1993г. – в звании подполковника назначен командиром отдельного мотострелкового батальона 83-й бригады.
1996-2000гг. – командир первого корпуса МО РА.
1999г. – председатель правления Союза добровольцев "Еркрапа".
2000г. - получил звание генерал-лейтенанта.
2000-2008гг. – заместитель министра обороны РА по боевой подготовке.
2012-2017гг. – депутат НС РА.
2-го апреля 2017г. – избран депутатом НС РА по избирательному списку РПА.
19-го июня 2018г. - лишен депутатской неприкосновенности.
Почетный гражданин Тавушской и Сюникской областей, а также городов Эчмиадзин, Армавир, Капан, Артик, Мартакерт и Гадрут.
Женат, имеет восьмерых детей.
Награжден орденами РА "Боевой Крест" 1-й степени (1994г.), "Нерсес Шнорали" (2003г.) и "Спарапет Вазген Саргсян" (2002г.), орденами НКР "Золотой орел" (01.09.2000г.), "Боевой Крест" 1-й степени (25.07.1994г.), медалями МО РА "Андраник Озанян", "Нельсон Степаня" и "Адмирал Исаков" (2016г.), медалью НКР "Мхитар Гош" (29.08.2014г.), медалью Полиции РА "Защитник закона", юбилейной медалью "5-ая бригада: 20 лет" и памятной медалью "Унан Аветисян-100", медалью МЧС "Крест славы Ной".