1993թ. ընդունվել է Արցախի պետական համալսարան:
1992թ. Ուխտաձորի (Էդիլուի) թիվ 37 ընտրատարածքից լրացուցիչ ընտրությունների արդյունքում ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1992թ. նշանակվել է ԼՂՀ պաշտպանական առաջին շրջանի (Հադրութի շրջան) Ուխտաձորի կամավորական գումարտակի հրամանատար:
1992-1993թթ.՝ Էջմիածնի կամավորական գումարտակի հրամանատար
1993թ. նշանակվել է 83-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի հրամանատար (փոխգնդապետ):
1996-2000թթ.՝ ՀՀ ՊՆ առաջին կորպուսի հրամանատար
1999թ.-ից՝ ՀՀ ԵԿՄ վարչության նախագահ
2000թ. ստացել է գեներալ-լեյտենանտի կոչում։
2000-2008թթ.՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի մարտական պատրաստության գծով տեղակալ
2012-2017թթ.՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր
2017թ. ապրիլի 2-ին ՀՀԿ համապետական ցուցակով ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր:
2018թ. հունիսի 19-ին զրկվել է պատգամավորական անձեռնմխելիությունից:
Տավուշի, Սյունիքի մարզերի, ինչպես նաև Էջմիածին, Արմավիր, Կապան, Արթիկ, Մարտակերտ ու Հադրութ քաղաքների պատվավոր քաղաքացի է:
Ամուսնացած է, ունի 8 զավակ:
Պարգևատրվել է ՀՀ «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով (1994թ.), «Ոսկե արծիվ» շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 0375-1 հրամանագիր 01.09.2000թ.), «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 0375-1 հրամանագիր 25.07.1994թ.), «Ներսես Շնորհալի» (2003թ.) և ԵԿՄ «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» (2002թ.) շքանշաններով, ՀՀ ՊՆ «Անդրանիկ Օզանյան» և «Նելսոն Ստեփանյան» և «Ծովակալ Իսակով» (2016թ.) մեդալներով, «Մխիթար Գոշ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 81-Ա հրամանագիր 29.08.2014թ.) մեդալով, ՀՀ Ոստիկանության «Օրենքի պատվար» մեդալով, «5-րդ բրիգադ. 20 տարի» հոբելյանական մեդալով, «Հունան Ավետիսյան-100» հուշամեդալով, ԱԻՆ «Փառքի խաչ Նոյ» մեդալով:

Born on July 4, 1956 in the village of Arshaluys, Armavir region
1996 - Graduated from the Higher Command Course of the Military Academy of the Defense Ministry of the Republic of Armenia
1998 - Graduated from the Faculty of Law of Yerevan State University
1988 - Participated in the Artsakh war
1992 - Elected deputy of the NKR Supreme Council of the first convocation based on the results of the additional elections from the electoral district No 37 of the village of Ukhtadzor
1992 - Appointed commander of the Ukhtadzor Volunteer Battalion of the first defense district of the NKR
1992-1993 - Commander of the Echmiadzin Volunteer Battalion
1993 - Appointed commander of a separate motorized rifle battalion of the 83rd Brigade in the rank of Lieutenant-Colonel in the rank of Lieutenant-Colonel
1996-2000 - Commander of the first building of the Defense Ministry
1999 - Chairman of the Board of the Union of Volunteers "Yerkrapah"
2000 - Received the rank of Lieutenant-General
2000-2008 - Deputy Defense Minister of the RA for combat training
2012-2017 - Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia
April 2, 2017 was elected as a Member of the National Assembly of the Republic of Armenia by the party list of the Republican Party.
June 19, 2018 was deprived from the parliamentary immunity.
Honorary citizen of Tavush and Syunik regions, as well as the cities of Echmiadzin, Armavir, Kapan, Artik, Martakert and Hadrut
He is married and has eight children.
Awarded the Order of the RA "Combat Cross" of the 1st degree (1994), the Orders of the NKR "Golden Eagle" (01.09.2000), "Battle Cross" of 1st degree (25.07.1994), ), "Nerses Shnorhali"(2003), YVU “Sparapet Vazgen Sargsyan” Order (2002), "Andranik Ozanyan", "Nelson Stepanyan", "Admiral Isakov"(2016) medals of the RA Defense Ministry, the NKR "Mkhitar Gosh" Medal (29.08.2014),the RA Police medal "The Defender of the Law", the jubilee medal "The 5th Brigade: 20 years" and the commemorative medal "Hunan Avetisyan-100", the MES "Cross of Glory Noah" medal