Ծնվել է 1952 թ. հունվարի 2-ին Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղում։
1975 թ. ավարտել է համալսարանը և վերադարձել Շահումյանի շրջան։ Սկզբում աշխատել է որպես տնտեսագետ, ապա՝ շրջանի կոմերիտմիության առաջին քարտուղար։
1981-1988 թթ.՝ պահածոների գործարանի տնօրեն
1988-1991 թթ.` Ագրոարդյունաբերության վարչության պետ
1988թ. Կամավորական ինքնապաշտպանական ջոկատներ է կազմավորել, բողոքի հեռագրեր ուղարկել ԽՍՀՄ նախագահ Մ. Գորբաչովին և ՌԽՖՍՀ նախագահ Բ. Ելցինին։
1990թ. անդամագրվել է ՀՅԴ կուսակցությանը:
1991-1992 թթ. շրջանի գործկոմի նախագահ և կուսշրջկոմի առաջին քարտուղար:
1991 թ. իր ջոկատների հետ կազմակերպել է օպերացիա, որի արդյունքում սեպտեմբերի 11-13-ին ազատագրվել են Էրքեջ, Բուզլուխ, Մանաշիդ գյուղերը։
1991թ. դեկտեմբերի 28-ին Գյուլիստանի թիվ 81 ընտրատարածքից ընտրվել է ԼՂՀ 1-ին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1993 թ. մարտի 11-ին նշանակվել է ՀՀ ՊՆ կողմից ստեղծված զորամասի հրամանատար:
1993թ.ապրիլի 17-ին զոհվել է Գյուլիստանի մերձակայքում մղվող մարտերում:
Ամուսնացած էր, ունի երեք զավակ:
Ունի Արցախի հերոսի կոչում:
Հետմահու պարգևատրվել է «Ոսկե արծիվ» (ԼՂՀ նախագահի թիվ 98-Ա հրամանագիր 02.10.2014թ.), «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշաններով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 157 հրամանագիր 15.04.2000թ.):

Мегрян Шаген Зинаворович
1969г. – с отличием окончил местную среднюю школу и поступил на факультет экономики Ереванского государственного университета.
1975г. – окончил университет и вернулся в Шаумянский район. Вначале работал экономистом, затем первым секретарем комсомола района.
1981-1988гг. – директор консервного завода.
1988-1991гг. – начальник Агропромышленного управления.
1988г. – сформировал добровольческие отряды самообороны, направлял телеграммы протеста президенту СССР Михаилу Горбачеву и президенту РСФСР Борису Ельцину.
1990г. – вступил в ряды АРФ "Дашнакцутюн".
1991-1992гг. – председатель исполкома района и первый секретарь партийного райкома
1991г. – вместе со своими отрядами организовал операцию, в результате которой 11-13-го сентября были освобождены села Эркедж, Бузлух, Манашид.
28-го декабря 1991г. – от Гюлистанского избирательного округа №81 избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва.
11-го марта 1993г. – назначен командиром созданной МО РА военной части.
17-го апреля 1993г. – погиб в боях близ Гюлистана.
Посмертно награжден орденами "Золотой орел"  (02.10.2014г.), "Боевой Крест" 1-й степени (15.04.2000г.).